nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Pět důvodů, proč navštívit Maltu!

1-31

Jaké jsou vaše plány na letošní rok a kam všude se chystáte? Pokud stále váháte, kam na letní dovolenou, prodloužený víkend po památkách nebo za studiem anglického jazyka, tak si rozhodně přečtěte tento článek, po kterém pro vás bude MALTA jasným cílem

Moře

Křišťálově čisté moře s nádhernou azurovou barvou je jednou z předností Malty a jejich menších ostrovů Gozo a Comino. Blue Lagoon na ostrově Comino se přezdívá Karibik středomoří, pro její azurové vody a bílý písek. Malta nabízí jak relax na písečných plážích s nádherným západem slunce nad Golden Bay na severu ostrova, tak velkolepé skalní útvary na Gozu v oblasti Dwejry, kde si i bez Azur Window, které se nenávratně zřítilo do moře loni v březnu, lze zaručeně užít den koupáním v Blue Hole. Kdo má rád adrenalin, ten určitě nesmí vynechat potápění se k vrakům z druhé světové války a jiným podmořským scenériím, které vám Malta nabídne. A co je nejlepší, koupat se na Maltě můžete od dubna do listopadu, protože moře zůstává prohřáté po letní sezóně.

2-29

Poloha

Toto malé souostroví, které vstoupilo v roce 2004 do EU a stalo se nejmenším členským státem, se nachází ve středozemním moři, přibližně 90 km na jih od Sicílie a asi 290 km východně od Tuniska. Díky svému umístění je zde mírné klima, s malým počtem srážek a se spoustou prosluněných dnů. Teploty v zimě klesnou zřídka kdy pod 10 stupňů celsia, naopak v létě teploty mohou vyšplhat až ke 40 stupňům. Malta, jak už bylo řečeno, není pouze jeden ostrov, ale souostroví třech větších ostrovů se spoustou menších. Trvale obydlené jsou však pouze tři, a to hlavní ostrov Malta, Gozo na severu od Malty a nejmenší Comino, ležící mezi Gozem a Maltou s asi třemi stálými obyvateli, o velikosti 3 km² rozlohy a jedním hotelem.

3-25

Valletta hlavní Město Kultury 2018

Tento rok se Valletta přemění v hlavní město kultury. Velkolepá událost, na které spolupracovalo mnoho lidí, propukla 20. ledna 2018 na náměstí St. George ve Vallettě a odhalením zrekonstruované Triton Fontain před branami Valletty s ohromující show. Po celý rok bude Valletta nabízet nejrůznější divadelní přestavení, koncerty, exhibice místních i zahraničních umělců a mnoho jiného, více info zde. Milovníci jídla a pití se budou moci těšit na nejrůznější maltské speciality, které budou servírovány v průběhu jednotlivých festivalů za doprovodu vynikajícího vína z místních vinic Marsovin. Pro ty, kteří preferují klidné prostředí a rádi obdivují kulturní a historické památky, se nabízí několik prohlídek, například kostela a krypty St Paul's Pro-Cathedral nebo válečných bunkrů ve Vallettě a mnoho veřejnosti běžně nepřístupných míst.

4-21

Historie

Malta má velmi pestrou historii. První zmínky o tomto ostrově jsou datované zhruba 5000 let př. Kr., z této doby se dochovaly megalitické stavby vytvořené neznámou civilizací. Nejznámější v Tarxien a HagarQim se nacházejí na jižní straně ostrova. Díky své strategické poloze byla Malta osidlována nejrůznějšími národy od Féničanů, Kartaginců, Arabů až po Římany. V 17. století se na Maltu přesídlili Johanité (známí také jako maltézští rytíři), kteří odrazili několik nájezdů Osmanské říše a byli vypuzeni až Napoleonem Bonaparte v roce 1798 při jeho tažení do Egypta. Napoleona však vystřídali záhy Britové, kteří se usadili na Maltských ostrovech a Malta se tak stala součástí Britského impéria na 164 let.

5-19

Angličtina

Vliv britského impéria tak zanechal na tomto území více než jen pár řádků v historii a pohled na typické červené telefonní budky a poštovní schránky, které můžete najít po celé Anglii. Angličtina je spolu s maltštinou oficiálním úředním jazykem Malty. To je velmi výhodné, pokud se rozhodnete vycestovat na Maltu za prací, nebo za účelem zdokonalení se v anglickém jazyce, například v jazykové škole Maltalingua. Díky tomu, že je angličtina úředním jazykem, nebudete mít problém s jazykovou bariérou. Na poště, v restauraci, na úřadech, dokonce i v tom nejzapadlejším obchůdku na Gozu se domluvíte anglicky bez problémů. Navíc si zde někdy opravdu budete připadat jako v Británii, protože je to jedna z neoblíbenějších celoročních destinací pro Brity a také se pro mnoho z nich stala Malta jejich domovem.

Tak co, stále ještě váháte, zda vyrazit na Maltu? Tak určitě neváhejte, protože tento malý ostrov má rozhodně co nabídnout.

* Rád bys jel na jazykový pobyt na Maltu do Maltalingua? Při poptávce kurzu v Maltalingua napiš do komentáře kód: CESTOVATEL.CZ a získej tak slevu 10 % na jazykový kurz, více o speciálních nabídkách a akcích zde.

Napsala: Jesika Stockertová (Maltalingua, 2018)

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat

Galerie: 5 obrázků
25.1.2018
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 13.07
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

1-31
1-31
2-29
2-29
3-25
3-25
4-21
4-21
5-19
5-19
 
Cestovatel
TOPlist