nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Objevte krásy Králického Sněžníku

Témata: Hory a pohoří, Pardubický kraj, Orlickoústecko

Příroda v okolí Králického Sněžníku

Po Krkonoších a Hrubém Jeseníku patří Králický Sněžník k třetímu nejvyššímu horskému masívu v České republice. Na vrchol vás rozhodně nepřivede asfaltová silnice, nenajdete zde ani komerční objekty… A zřejmě právě díky hlubokým lesům, vzácné flóře i fauně je národní přírodní rezervace Králický Sněžník o celkové rozloze přes 1 700 ha skutečnou turistickou lahůdkou.

Pohled pro bohy

Rozhlédnete-li se z náhorní plošiny Králického Sněžníku (1424 m), spatříte další vrcholky – Malý Sněžník, Sušinu, Podbělku či Klepý, na jehož jižním svahu se protínají rozvodnice Baltského (Kladská Nisa), Černého (Morava) a Severního moře (Tichá Orlice).

I přestože původní rozhledna z roku 1899 byla zbořena, z vrcholu Králického Sněžníku uvidíte hodně daleko, protože je plochý a porostlý pouze trávou. Cedule a symbolický kamenný trojmezník vás ujistí, že se nacházíte na státní hranici s našimi polskými sousedy. A jelikož již naše republika vstoupila do schengenského prostoru, nic nebrání vašemu vstupu do sousedního Polska.

Kousíček pod vrcholem ve výšce 1390 metrů na vás nečeká jen průzračně čistá voda pro vaše osvěžení, nýbrž přímo pramen řeky Moravy. Pramen, stejně jako celý Králický Sněžník, jako by pomyslně hlídala socha Slůněte. Tento symbol Králického Sněžníku, který horu zdobí od roku 1932, naleznete přibližně 400 m od pramene Moravy.

Pokud byste chtěli ozkoušet své fyzické schopnosti, rozhodně se zúčastněte každoročního běhu do vrchu na Králický Sněžník. Jedná se o nejtěžší závod svého druhu v České republice, s celkovým převýšením více než 950 m a délkou 13 km.

Poklady matky Přírody

V hlubokém údolí řeky Moravy mezi vrcholem Kralického Sněžníku a osadou Velká Morava objevíte krasové jeskyně, kterým se říká Tvarožné díry, dlouhé 240 metrů, ale není vyloučeno, že dosahují mnohem dále. Místní lidé tvrdí, že v podzemí Králického Sněžníku jsou dosud ukryty ohromné poklady. Jeskyně je bohužel veřejnosti uzavřena, ale nezoufejte, vyšlápnout si můžete na Vlaštovčí kameny – chráněné bizarní skály a kamenná moře nebo k Patzeltově jeskyni.

Muzeum K-S 14 U cihelny

Před hranicí za hranicí

Přirozeným centrem regionu stojícím za návštěvu je město Králíky, jehož křesťanským srdcem je zdaleka viditelný objekt kláštera s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie na Hoře Matky Boží. Partnerským městem Králík je Miedzylesie, takže nezavrhněte ani výlety k polským sousedům. Kromě Miedzylesie patří k vyhledávaným cílům třeba klimatické lázeňské městečko Miedzygorze pyšnící se vodopádem řeky Wilczky přímo ve svém centru.

V letech 1935–1938 bylo budováno v mnoha pohraničních oblastech předválečné opevnění Československa. I v oblasti Králického Sněžníku byla v roce 1938 vybudována široká linie opevnění, pěchotních srubů a tvrzí. Pokud tedy patříte mezi nadšence vojenské historie, určitě nezapomeňte navštívit dělostřeleckou pevnost Bouda, Vojenské muzeum Králíky nebo Muzeum čs. opevnění v objektu KS-14. Nebudete litovat…

Jeden tip na výšlap

Jednodenní výlet lze začít ve Starém Městě pod Sněžníkem a vydat se po modré značce na protáhlý hřbet Hadcové s opevněním a dále do osady Nový Rumburk. Při stoupání minete původní historickou hornickou osadu Stříbrnice s kostelem. Táhlým výstupem až ke kapličce uprostřed smrkových lesů se napojte na dálkovou červeně značenou hřebenovou cestou kolem Adélina pramene až do sedla pod Králickým Sněžníkem. (Ze Stříbrnic můžete po žluté značce také prudce stoupat k turistické chatě Návrší a překonat rokli potoka Stříbrník.) Ze sedla zbývá už jen vybrat si některou ze stezek k nejvyššímu bodu Králického Sněžníku.

Máte-li víc času

Vícedenní hřebenovka je ideální po trase: Králíky – Horní Lipka (červená značka) – hraniční přechod s Polskem (modrá značka) – Klepý – Hraniční skály – Malý Sněžník – Hala pod Snieznikem – Králický Sněžník – Stříbrnická – Sušina.

Chcete vědět, proč je na Králickém Sněžníku právě socha Slůněte, zda jsou v jeskyních Tvarožných dírách opravdu ukryté zlaté poklady, odkud získaly Králíky své jméno, jak se tu slaví „Valpuržina noc“ nebo zda umějí v místní restauraci připravit nejlepšího pečeného králíka? Chcete se zúčastnit mezinárodního výstupu na Králický Sněžník? Nebo si v mikroregionu zasportovat? Pak rozhodně zavítejte na Králicko, plné nádherných přírodních scenérií, křesťanských tradic i pohnuté historie. Překvapí vás…

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Tipy na cesty
Témata: Hory a pohoří, Pardubický kraj, Orlickoústecko
Galerie: 6 obrázků
Názory k článku: celkem 2 (poslední 30.4.2008 23:55)
29.4.2008
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.78
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Klášter na Hoře Matky Boží
Klášter na Hoře Matky Boží
Muzeum K-S 14 U cihelny
Muzeum K-S 14 U cihelny
Okolí Králického Sněžníku
Okolí Králického Sněžníku
Králický Sněžník
Králický Sněžník
Příroda v okolí Králického Sněžníku
Příroda v okolí Králického Sněžníku
Příroda v okolí Králického Sněžníku
Příroda v okolí Králického Sněžníku

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Popisky u fotek 30.4.2008 11:22 Anonym
Re: Popisky u fotek 30.4.2008 23:55 Anonym
Cestovatel
TOPlist