nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Obec Nižbor u Berouna - Zámek, Hrobka a vyhlášená restaurace Zastávka Nižbor (Hanák)

Nižbor je obec nacházející se 7 km severozápadně od Berouna v oblasti Křivoklátské vrchoviny v těsné blízkosti řeky Berounky. První písemná zmínka o vesnici se datuje na září roku 1265 a je spojena s panovníkem Přemyslem Otakarem II. a jeho zdejším sídlem.

Výhled na Nižbor od Zámku (kříže)

Kam se v Nižboru podívat?

Turistický ruch v obci je spjatý především s možností návštěvy barokního zámku s trvalou Keltskou výstavou. Rovněž se jedná o výchozí bod turistických tras směrem na Křivoklátsko nebo do údolí potoka Loděnice. V obci se nachází sklárny, které představují významný průmyslový podnik okolí.

V okolí ještě můžete navštívit oppidum ve Strádonících (asi 300 metrů od Nižboru) nebo hvězdárnu, kterou v současné době obývá a vlastní Osman Lafita (úspěšný módní návrhář), chovající zde koňě, tygra a jiná zvířata. Vše je pro kolemjdoucí viditelné.

Kam na jídlo?

A pokud máte chuť po výletu na něco dobrého, herec Tomáš Hanák zde provozuje restauraci zvanou „Zastávka Nižbor“, která se nachází hned u vlakové zastávky.

Restaurace Zastávka Nižbor

Restaurace Zastávka Nižbor je zřízena v původně chátrajícím železničním skladě. Vyznačuje se stylovým prostředím. Návštěvníci mohou posedět v původních vagonových kupé nebo na nákladových rampách či v salonku starého vagonu. Restaurace nabízí i ubytování a nocleh ve služebním vagonu z roku 1948. Majitelem zařízení je známý herec Tomáš Hanák. Otevřeno je denně od května do října v době mezi 10:00 až 22:00. Návštěvníky zde čeká bohatý výběr výtečného jídla a pití.

Restaurace Zastávka Nižbor (Hanák)
Restaurace Zastávka Nižbor (Hanák)

Zámek Nižbor

Zámek Nižbor založil podle pověsti Přemysl Otakar II. v druhé polovině třináctého století. Původně se jednalo o hrad, který byl v roce 1601 prodán Šanovcům, kteří ho renesančně přestavěli do podoby zámku. Zámek následně několikrát změnil majitele a definitivně byl přestavěn do dnešní podoby ve stylu baroka v první čtvrtině 18. století. V současné době je na zámku již několik let zřízeno Keltské informační centrum. Keltská výstava je umístěna na chodbě a ve třech místnostech zámku.

Fürstenberská Hrobka nižbor u zámku
Fürstenberská Hrobka nižbor u zámku
Fürstenberská Hrobka nižbor u zámku
Fürstenberská Hrobka nižbor u zámku
Zámek nižbor
Zámek nižbor
Zámek nižbor
Zámek nižbor
Zámek nižbor
Zámek nižbor
Zámek nižbor akce
Zámek nižbor
Restaurace Zastávka Nižbor (Hanák)
Restaurace Zastávka Nižbor (Hanák)
Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat

Galerie: 37 obrázků
24.9.2016
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 17.62
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
TOPlist