nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Témata: Technické zajímavosti, Zlínský kraj, Beskydy, Valašsko

Moravská gobelínová manufaktura
Pohled do dílny

Moravskou gobelínovou manufakturu najdete téměř v centru Valašského Meziříčí. Skromně, ale důstojně stojí v přímém sousedství Gymnázia F. Palackého a nezabloudíte, když budete následovat komín její historické budovy s čapím hnízdem, které je místní raritou přesně tak jako samotná Moravská gobelínová manufaktura.

Jakmile se ocitnete před vchodem, neváhejte cinknout na zvonek, neboť se Vám doslova otevřou dveře rovnou na počátek minulého století a dýchne na Vás atmosféra staré dobré umělecké rukodělné tvorby. Když vejdete do první místnosti, zůstane za Vámi stát století a před Vámi mohutný tkalcovský stav jakoby ponořen do proudu bavlněných lelíků osnovních nití přírodní barvy. Jste v kobercové líhni plné krabic naplněných škálou různobarevných vlněných přízí. Tkadleny těžkými železnými vidlicemi zatkávají útek za jednotlivými řadami uvázaných uzlů. Síla příklepu a kvalita novozélandské vlny dává kobercům do vínku předpoklad dlouhého života na několik lidských generací. Vznikají tak koberce-originály jediné toho druhu a kvality v České republice. Na konci dílny se dostanete k unikátní kobercové postřihovačce z roku 1932 od firmy Matyáš Wirtz a synové pocházející z Brna-Husovic. Na této funkční technické památce se dají postřihovat koberce v šíři až šest metrů. Průvodce Vám rád stroj předvede, protože vidět roztočená původní kola a převodové kožené řemeny staré “postřihovací” dámy je vskutku zážitek!

Moravská gobelínová manufaktura
snovadlo

Následující gobelínová dílna Vás přenese do některé z vrcholných epoch gobelínů renesance nebo baroka. Zde hbité a zkušené ruce místních žen opravují krásu ze zaniklých evropských gobelínových manufaktur. Zrestaurovat poškozené dílo není vůbec jednoduché, ale tady si s ním vědí rady. S restaurováním mají více než šedesátileté zkušenosti. Opravě se věnují se vší pečlivostí: nové hedvábné a vlněné příze se setkávají se svými sestrami 400 až 500 let starými. Tisíce hodin svého života stráví restaurátorky drobnou prací a pod rukama jim znovu ožívá starý gobelín.

Hned vedle historické tapiserie uvidíte vznik nového gobelínu. Současný ředitel akademický malíř Jan Timotej Strýček s kolektivem gobelínářek vytváří technikou, která je stará více než 2000 let, aktuální textilní výtvarná díla. Je to práce mnoha hodin, dnů, týdnů a měsíců. Gobelín se tká z rubu, zespodu nahoru a výtvarná předloha se čte obráceně z vrchu dolů. Zakládání každého útku je tvůrčí počin – nepřetržité dobrodružství, na jehož konci je umělecké dílo. Tisíce tónů barev ve vzájemné souhře vybírají oči a přemýšlivé hlavy tkadlen. Jejich jediným nástrojem je obyčejná vidlička a přesto jim pod rukama vzniká nádherné dílo se všemi nuancemi světla, stínů a barevnosti.

Moravská gobelínová manufaktura
gobelínová dílna

Gobelínka umožňuje skupinám návštěvníků nahlédnout do svých dílen.
Exkurze jsou pořádány pro skupiny minimálně deseti návštěvníků a je nutno se na ně objednat nejpozději tři pracovní dny předem (vstupné 40,–Kč za osobu). Při nižším počtu návštěvníků je cena za skupinu 400,– Kč. Vstup do galerie gobelínů bez výkladu a shlédnutí provozu je možný i pro jednotlivce, poplatek je 40,– Kč/os.

Manufaktura pořádá pro zájemce i týdenní kurzy tkaní koberců

Bližší informace a kontakty najdete na stránkách Moravské gobelínové manufaktury

Budete-li mít štěstí, vezmou Vás do místnosti s dalšími dvěmi historickými stroji z 30. let minulého století. Přadenovačka, která vlnu připraví k barvení, a mohutná skačka, která dodnes seskává přízi do potřebné tloušťky.

Poslední částí prohlídky je galerie hotových gobelínů, tapisérií a kelimových koberců, kde si sami můžete uvázat pár uzlů. A když Vás přepadne únava posadíte se pohodlně v historické kavárničce s dobovými fotografiemi a secesními gobelínky. Můžete požádat i o promítnutí pohyblivých obrázků o historii manufaktury. Spolu s Vámi se bude hrdě i tiše dívat z obrazu tvář zakladatele, bez jehož zaujetí a nadání, by toto místo vlastně neexistovalo. Byl to akademický malíř Rudolf Schlattauer.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
26.3.2008
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 20.82
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
TOPlist