nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Masopust, nejbláznivější svátek roku

Témata: Oslavy, svátky, festivaly, výročí, Česko

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku. V současných oslavách masopustu v České republice se odráží inspirace benátského karnevalu i osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími.

Bohemian Carnevale

Buďte tím, čím chcete být, vyzývá pražský Bohemian Carnevale (www.carnevale­.cz), festival talentu, vůní a kreativity. Od 31. 1. do 5. 2. 2008 ovládne město karneval a jeho nespoutaná veselost vás bude ponoukat, abyste si vybrali masku a přidali se do alegorických průvodů. V karnevalovém Salonu v Clam-Gallasově paláci se změníte v postavu svých snů a zároveň budete moci nahlédnout do karnevalové dílny masek a kostýmů. Líbí se vám vaše nová podoba? Třeba s ní uspějete v DIVERTIMENTO FURIOSO, soutěži alegorií, kostýmů a masek, která se koná 2. 2. 2008 na Staroměstském náměstí. Své vítězství si pak vychutnáte na galavečeru v maskách GALACTICOS. Chuť do palety zážitků doplní gastronomický festival CUISINE D'ALCHIMISTE. Ten vás zavede do pražských hotelů, restaurací a barů na přehlídku masopustního kulinářského umění.

Na Moravě se masopustu říká fašank a jak se slaví, uvidíte např. ve slovácké obci Strání (www.strani.cz). Od 1. 2. do 6. 2. 2008 prostoupí obec folklorní hudba, tanec, divadlo i film. Hlavní část programu se chystá na sobotu 2. 2., a to s domácí zabijačkou, ukázkami lidových řemesel a především vystoupením folklorních souborů. Maškary projdou obcí v úterý 5. 2. a určitě zatancují i pověstný mečový tanec Pod šable.

Masopust s označením c.k. (podle literární postavy vojáka Švejka) pořádá 16. 2. 2008 město Kadaň (www.mesto-kadan.cz). Masky i diváci se vydají na veselou pouť od hradu k františkánskému klášteru, kde na ně čeká ukázka starých řemesel a ochutnávka zabijačkových dobrot.

Masopust
Hornické muzeum Příbram

Navštivte také

Masopust v Chebu – 2. 2. 2008 (www.muzeumcheb­.cz)

Masopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově p. Radhoštěm (www.vmp.cz) 2. 2. 2008

Fašaňkovou obchůzku v Kyjově – 3. 2. 2008 (www.mestokyjov­.cz)

Masopust v Telči – 10. 2. 2008 (www.telc-etc.cz)

Masopust v Hornickém muzeu Příbram – 9. 2. 2008 (www.muzeum-pribram.cz)

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
Rubrika: Tipy na cesty
Témata: Oslavy, svátky, festivaly, výročí, Česko
Galerie: 2 obrázků
Názory k článku: celkem 1 (poslední 3.2.2009 14:33)
2.1.2008
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 20.02
Co je to karma a jak funguje?


Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Nechápu 3.2.2009 14:33 petr rádl
Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist