nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory k článku: Pražské zahrady, zastavení dvacáté sedmé - Královská obora, lidově Stromovka


Několik generací naší rodiny prožilo svůj život v těsné blízkosti Královské obory. Byla takovou naší zelenou mámou, útočištěm radostí i bolestí, mládí i stáří.
Kdysi jsem tu psala o řece Vydře a nazvala jsem jí svou srdeční záležitostí. Z pražských zahrad a parků je takovou mou opravdovou srdeční záležitostí obora Stromovka a tak bude mé vyprávění o ní poněkud delší než jsem původně plánovala.


Počet příspěvků v diskusi celkem 7 (poslední 25.3.2012 23:03)

Pochvala za skvělou práci | Vlasta Fišrová
17.12.2007 19:06 | Reagovat | Sbalit

Ivano, ten článek je krásně poutavý, moc hezky jsem si početla. Zvláště ty vzpomínky na minulost a propojení se současností se Vám povedlo… a vůbec jsem neznala všechny ty historické souvislosti. Takže děkuji za „rozšíření obzorů“ a Stromovce přeji, ať je stále tak oblíbená a chráněná, vždyť každý takový kout zeleně potřebujeme jako soli. Také jste mě nalákala na Křižíkovu fontánu, tam se musím někdy podívat, až bude nějaký koncert. Děkuji a někdy zas naviděnou. :-)

Pochvala | Alena Tichá
18.12.2007 18:55 | Reagovat | Sbalit

Je to krásné a citlivé vyprávění, spojení minulosti s přítomností ve vyčerpávajících úhlech různých pohledů i záběrů, krásně jsem si početla. Máte za sebou opravdu kus práce, cyklus o pražských zahradách je zajímavý, poutavý a velmi čtivý. Ráda se sem každý pátek vracím Alena

Pražské zahrady | Jana
19.12.2007 09:51 | Reagovat | Sbalit

Všechny Vaše články o zahradách čtu nejdříve jedním dechem, potom i podruhé, potřetí a to vklidu a rozjímám. Dozvěděla jsem se tak spousta zajímavostí a díky fotkám mám už jakž takž přehled, co se kde dá najít. Zdokumentujete vše vždy velmi poctivě a tak i když jsem v mnohých z těch zahrad nikdy nebyla, mám pocit, že to tam důvěrně znám. Těším se až budete psát o pražské Kampě, ta mi při návštěvě Prahy utkvěla v srdci. Také se vždycky těším na Vaše nové fotky, tak přeju ať se nadále daří a také přeju krásné vánoční svátky a trochu toho sněhu a sluníčka do Prahy, hlavně do pražských zahrad, abyste mohla fotit další parky i v zimě! Jana

Děkuji | Ivana Filipová
19.12.2007 22:48 | Reagovat | Sbalit

za komentáře, moc mě těší, že si cyklus našel své čtenářky i čtenáře a všem děkuji za klikání na karmu, určitě to potěší ještě víc, člověk má pocit, že odvedl kus práce, která oslovila. Děkuji i Vám všem, kteří mi píšete na soukromý mail, těší mě, že právě Stromovka vzbudila takový ohlas a určitě Vám všem odpovím, jen to v tom vánočním shonu může trvat o trochu déle. Ještě reakci paní Janě, pochopitelně i já se těším, že napadne v Praze sníh a zasvítí k tomu ještě sluníčko (někdy mám pocit, že chci trochu moc), ale nebojte, svůj Nikon D 70 a objektivy mám v pohotovosti kdyby situace nastala, hned vyrazím do ulic a do parků Prahy. Fotit parky v tomto období a beze sněhu by bylo smutné a nic neříkající, tak momentálně vyčkávám…ale do foroty je článků ještě dost, i kdyby se sníh neobjevil. Ještě bych ráda také všem, kdo se občas zastavíte u mých článků a pochopitelně členům redakce popřála klidné a radostné vánoční svátky a do roku 2008 splnění všech Vašich přání, lásku, radost, hledání a nacházení a v neposlední řadě trochu toho štěstíčka!!! Ať se podaří chytit si tu svoji zlatou mušku!!!

Lituji, ze neni vic fotek | Jirina
3.1.2008 19:30 | Reagovat | Sbalit

Pani Filipova, dekuji za krasny clanek. Nasla jsem jej nahodou na internetu, kdyz jsem hledala nejaky pekny kalendar s prazskymi motivy – ale uz to snad neexistuje – jako delal Jiri Kral nebo Mita Dostal…Me opravdu nenadchnou sexy modelky na strechach palacu – to je pro me blasfemie, ja bych docela rekla: zhovadilost. Poplatne vkusu lidi, kteri si mohou koupit vsechno – a pro nez se prostituuji ceske divky v Praze i jinde. Je mi to lito, stydim se za to. Prominte. U Vaseho clanku jsem ale pohresila ty slibene fotky, ktere mely byt pod clankem (napr. ta Slechtova restaurace). Zila jsem vedle a ve Stromovce od mych 9 do 25 let; milovala jsem ji a byla mi dulezitym mistem s mnoha vyznamy. Potom jsem odesla do Hamburku, za pritelem, ktereho jsem si vzala a mela s nim syna, pozdeji rozvod – ale do Prahy jsem se uz nevracela – nebyl uz byt ani zamestnani, navic dite zapustilo koreny v Nemecku. Jsem dnes kosmopolitka, nikoli vlastnim rozhodnutim, ale vyvojem, ktery mel ruzne slozky. Nikdy jsem Prahu a Cechy neprestala milovat, a jednim z nejmilejsich mist zustane Stromovka. Snad se tam jeste nekdy v klidu projdu…leccos z toho, co popisujete, je mi jen mlhavou vzpominkou nebo si nepamatuji vubec. Tak prosim pokracujte! Dekuji – J.S.

Stromovka | Monika Hrubešová
2.6.2008 18:57 | Reagovat | Sbalit

nejkrásnější a nejcitlivější vyprávění co jsem četla a opět informací, že těžko si vše zapamatovat. Škoda, že ta paní co psala reakci přede mnou nenašla celých krásných 6O fotek, stačilo jen kliknout na řádek.

Bubny a Bubeneč nejsou totéž | Jiří Schauer, Bubeneč
25.3.2012 23:03 | Reagovat | Sbalit

Byly to dvě různé obce, Bubeneč se do dneška zachoval jako katastrální území. Bubny byly vesnice na břehu Vltavy naproti Štvanici, Strossmayerovo náměstí se původně jmenovalo Bubenské, Bubenská ulice je součást magistrály, u stanice metra Vltavská je velké nádraží Praha-Bubny Roku 1850 se spojily s Holešovicemi do obce Holešovice-Bubny, ještě v 19. století se staly součástí Prahy, ale při dělení Prahy na 10 obvodů v roce 1960 byl jejich název vymazán a jejich bývalé území se stalo součástí Holešovic. Bubeneč byl vesnice na západním okraji dnešní Stromovky, postupně se rozrůstal, 1904 se stal městem a 1922 se, spolu se sousedními Dejvicemi a mnoha dalšími obcemi, stal součástí Velké Prahy. 1960 byl rozdělen mezi Prahu 6 (bývá považován za součást Dejvic, hranice ve skutečnosti vede Vítězným náměstím-Kulaťákem) a Prahu 7 (severní část Letné, Stromovka, Výstaviště, bývá považován za Holešovice).

 NadpisVloženoAutor
Pochvala za skvělou práci 17.12.2007 19:06 Vlasta Fišrová
Pochvala 18.12.2007 18:55 Alena Tichá
Pražské zahrady 19.12.2007 09:51 Jana
Děkuji 19.12.2007 22:48 Ivana Filipová
Lituji, ze neni vic fotek 3.1.2008 19:30 Jirina
Stromovka 2.6.2008 18:57 Monika Hrubešová
Bubny a Bubeneč nejsou totéž 25.3.2012 23:03 Jiří Schauer, Bubeneč

Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist