nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Jaro je za dveřmi, už máte připravený obytný vůz na novou sezonu?

První jarní paprsky lákají k výletům, a proto je nejvyšší čas připravit obytný vůz pro nadcházející léto. Netěsnící okna, zapáchající voda nebo vybité baterie dokážou pokazit i ten nejlépe naplánovaný roadtrip. Na co nezapomenout před první letošní dovolenou v karavanu a jak na ni obytný vůz co nejlépe připravit?

Caravan car travels on the highway.

Vůz umyjte od kapoty až po vodovodní trubky

Z vnějšku můžete váš obytný vůz umýt ručně, nebo zajet do myčky automobilů. Vždy se ale dopředu ujistěte, jaké má vaše auto rozměry. Zatímco dodávka se vejde do většiny mycích linek, s velkým obytňákem už bude lepší zajet do myčky pro autobusy a nákladní vozy. Zkontrolujte i doporučení výrobce vašeho vozu a zeptejte se obsluhy myčky, jestli se s vaším vozem vejdete do jejich mycí linky. Nezapomeňte zkontrolovat uzavření všech oken, odmontujte i veškeré vyčnívající příslušenství, markýzy nebo antény.

Interiér pořádně vyvětrejte. Pokud jste nezanedbali zazimování vašeho karavanu, neměli byste uvnitř nalézt plesnivé matrace a jiné vybavení. Otevřete i všechny skříňky a nechte je několik hodin větrat. Zásobník vody napusťte vodou s k tomu určenou desinfekcí a nechte působit. Po uplynutí potřebné doby napojte hadici s přívodem vody a otevřete výpusť odpadu, všechny trubky nechejte dostatečně dlouho proplachovat, dokud z vody nepřestane být cítit desinfekční prostředek. Důkladně umyjte i sociální zařízení a vyměňte náplň chemického záchodu.

Zatékající vodu řešte ihned

Důkladně zkontrolujte všechna těsnění oken a namažte je silikonem nebo mastkem, který zakoupíte v obchodě s autodíly. Plexisklová okna umývejte přípravkem k tomu určeným, některé mycí prostředky na sklo by je mohly poškodit – plastové okno by po jejich použití mohlo zkřehnout. Na stropě hledejte mapy od zatékající vody, krizové jsou zejména rohy, části kolem oken a dveří. Jakýkoliv náznak zatékání začněte ihned řešit, jinak hrozí vznik plísní a koroze. Zkontrolujte i plátno vytahovací markýzy a očistěte ji od listí a prachu.

Předsezonní údržba vám ušetří starosti na cestách

Vyzkoušejte všechny spotřebiče, stav baterií a obsah plynové bomby. Nezapomeňte dobít i motorovou baterii, která přes zimu ztratila část své kapacity. V obytné části namažte všechny panty vazelínou a vyzkoušejte funkčnost zámků. Projděte i stav pneumatik, dofoukněte je a nezapomeňte zkontrolovat rezervní kolo! Vyzkoušejte funkčnost světlometů a žárovky vyměňte i v osvětlení interiéru. Doplňte i lékárničku a dokupte nové žárovky a pojistky. Zkontrolujte i doklady, nálepky emisní a technické kontroly a datum poslední návštěvy servisu. Pokud jste vynechali mechanickou údržbu po konci loňské sezony, na prohlídku v servisu se objednejte co nejdříve. Specialisté na dodávkové vozy a přestavby jsou i v Srba Servis Fiat professional. Alespoň základní kontrola brzd, tlumičů a motoru vám nakonec může zachránit celou dovolenou.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
23.3.2018
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 9.66
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
TOPlist