nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Finalisté ankety Strom roku 2009 jsou známí

Témata: Příroda a krajina, Česko

Mladějovická lípa
Mladějovická lípa je jedním z finalistů ankety Strom roku 2009

V úterý 23. června zvolila porota dvanáct stromů, které postupují do celostátní ankety Strom roku 2009 vyhlašované programem Strom života Nadace Partnerství a Ministerstvem životního prostředí. Oblíbenost ankety, v níž se setkávají příběhy stromů a lidí, rok od roku stoupá. Anketu podporuje společnost Skanska, která v roce 2009 věnovala na činnost programu Strom života pět milionů korun.

„V letošním roce jsme obdrželi 65 nominací jednotlivců, obcí, škol, firem či občanských sdružení. Většinou to byly pečlivě zpracované návrhy, do kterých se se značným úsilím zapojilo velké množství lidí. Některé stromy poukazují na úzké sepětí s dlouholetou historií obce či města, jiné jsou vyjádřením odporu proti znečišťování životního prostředí. Rozhodování poroty tedy rozhodně nebylo lehké,“ uvedla Adéla Badáňová z Nadace Partnerství. „V minulém roce podali obyvatelé Římova při sbírání hlasů pro svou vítěznou Lípu Jana Gurreho neuvěřitelný výkon – díky rozsáhlé kampani se jim podařilo nasbírat plných 33 967 hlasů. Pro svůj strom sháněli příznivce z okolních obcí a škol, do kampaně se podařilo zapojit také řadu místních firem. Uvidíme, jak si finalisté povedou letos,“ doplnila Magdaléna Dobišová ze společnosti Skanska.

Žeberská lípa
Žeberská lípa je jedním z finalistů ankety Strom roku 2009

Program Strom života Nadace Partnerství pomáhá nevládním organizacím, obcím a dalším partnerům vytvářet zdravé a příjemné prostředí pro každodenní život, a to zejména podporou výsadeb stromů a péče o krajinu či veřejná prostranství. Péči o stromy mohou lidé podporovat formou veřejné sbírky, každoročním hlasováním v anketě Strom roku nebo přímou účastí při výsadbách. Generálním partnerem programu Strom života je již pátým rokem společnost Skanska.

Od 1. srpna do 10. října můžete hlasovat o stromu roku 2009 prostřed­nictvím dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS STROM1–12 odeslaných na číslo 87 777 nebo prostřednictvím zpoplatněných hlasovacích archů. Podrobnosti o projektu najdete na stránkách projektu Strom života

Letošní finálový výběr je velice pestrý, uspělo šest lip, dva duby, skupina vrb, jasan, hrušeň a oskeruše. "Lípa je každoročně nejčastěji navrhovaným druhem stromu. V letošním roce jich do finále postoupilo šest a to nejen díky úctyhodnému stáří a krásnému vzhledu, ale také díky jejich zajímavé historii. Raritou je lípa v zámeckém parku v Kamenici nad Lipou, na jejíž vodorovných větvích stál údajně taneční parket, dodala Adéla Badáňová. Detailní informace o jednotlivých finalistech budou v nejbližší době k dispozici na stránkách www.stromzivo­ta.cz/anketa.

Kromě finalistů ankety Strom roku 2009 vybrala porota také čtyři stromy, které získaly titul „Strom hrdina“. Jedná se o stromy, které v současné době poškozuje, či v minulosti poškozovala lidská činnost. Například hrušeň v Borovanech v Jihočeském kraji přežila již několik pokusů o likvidaci trávením neznámým pachatelem.

O vítězi celorepublikové ankety Strom roku 2009 již bude rozhodovat sama veřejnost. Hlasovat bude možné od 1. srpna do 10. října prostřednictvím dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS STROM1–12 odeslaných na číslo 87 777 nebo zpoplatněných hlasovacích archů. Vybrané peníze poputují do veřejné sbírky a budou přerozděleny na výsadby stromů a pokácených alejí nebo zvelebování veřejných prostranství. Vítězný strom Nadace Partnerství slavnostně vyhlásí 22. října na Koncertu pro stromy, kde zazpívá Marta Kubišová.

Dvanáct finalistů ankety Strom roku 2009:

 • Žižkova hrušeň v Otěvěku – Jihočeský kraj
 • Lípa Samaritánka v Hradišti – Jihomoravský kraj
 • Pozořické vrby – Jihomoravský kraj
 • Lípa u fary v Horním Maršově – Královéhradecký kraj
 • Lípa v obci Kotel-Osečná – Liberecký kraj
 • Jasan ve Světlé Hoře – Vévoda z Morgenlandu – Moravskoslezský kraj
 • Mladějovická lípa – Olomoucký kraj
 • Dub u kláštera v Kladrubech – Plzeňský kraj
 • Dub u Postupic – Středočeský kraj
 • Žeberská lípa – Ústecký kraj
 • Lípa v Kamenici nad Lipou – kraj Vysočina

Titul Strom hrdina 2009:

 • Písecký akát – Jihočeský kraj
 • Borovanská hrušeň – Jihočeský kraj
 • Buk na Vinařské v Brně – Jihomoravský kraj
 • Douchův doubek v Kochánově – kraj Vysočina
Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
Rubrika: Zprávy
Témata: Příroda a krajina, Česko
Galerie: 3 obrázky
Názory k článku: zatím žádné
29.6.2009
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 15.74
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Mladějovická lípa
Mladějovická lípa
Žeberská lípa
Žeberská lípa
Žižkova hrušeň v Otěvěku
Žižkova hrušeň v Otěvěku
 

Názory k článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist