nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Dovolená vlastním autem: Nezapomeňte vybrat správný střešní nosič

Chystáte se na dovolenou vlastním vozem? Pokud ano, zcela jistě vám vrtá hlavou, jak do jeho interiéru vložíte veškeré potřebné vybavení. Ať už jedete na víkend anebo na týden, s největší pravděpodobností s sebou budete brát spousty oblečení, mnohdy i jídla a dalších pomůcek, jež se vám budou při pobytu více či méně hodit. Především rodiny s dětmi by potřebovaly doslova nafukovací auto, aby tam veškeré své věci jednotliví členové rodiny mohli uložit. Balení přitom nemusí být až tak náročné, máte-li střešní box, případně nosiče na kola nebo jiné pomůcky. My se zaměříme hlavně na klasické střešní nosiče, které jsou jakýmsi základem.

Střešní nosič jako základní platforma pro uchycení

Mnozí lidé si myslí, že stačí pouze zakoupit klasický střešní box. V žádném případě tomu tak není, protože neexistují vozy, jež by disponovaly integrovanou platformou pro umístění boxu či nosičů. Pokud má konkrétní automobil hagusy, stejně na střechu bez střešních nosičů, respektive příčníků, nic neuložíte. Těchto střešních nosičů existuje hned několik. Jak se v nich vyznat a který vybrat pro váš vůz? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

nahled-vetsi

Základní střešní nosiče

Disponuje vaše auto podélnými nosiči? Stačí se podívat na střechu. Jestliže tam nejsou, bude nutné umístit střešní nosiče do okapového žlábku, mezi střechu a dveřní rám, případně do předem připravených fixačních bodů, jež jsou na autě integrovány přímo jeho výrobcem. Pro upřesnění se postupně zaměříme na všechny tři typy ukotvení střešních nosičů.

Upevnění pod lem střechy

Tento typ ukotvení se vyznačuje umístěním patky střešního nosiče přímo mezi rám dveří a střešní lem. Existují i modely, kdy dochází k fixování prostřednictvím šroubů přímo do závitu střechy.

Uchycení do střešního žlábku

Tento typ ukotvení je typický obepnutím celé okapové lišty automobilu. Jedná se ale o typ ukotvení, jenž se nepoužívá až tak často. Charakteristický je pro offroady a některé užitkové automobily.

Ukotvení do montážního body

Mnohé automobily disponují přímo integrovanými montážními body, takzvanými Fixpointy. Poznáme je jednoduše. Jde o závity, které jsou umístěné pod krytkou nacházející se ve střešních lištách.

Střešní nosiče na hagusy

Spousta automobilů je vybavena takzvanými hagusy. Jedná se o podélné ližiny lemující z obou stran střechu. Nejčastěji je najdeme na automobilech s karoserií kombi. Tyto podélné ližiny jsou dvojího typu.

Standardní ližiny

Poznáte je velmi jednoduše, jelikož mezi nimi a střechou je viditelná mezera. Tvar mohou mít různý. Často se jedná o klasické kulaté, obdélníkové, případně trojúhelníkové profily. Tradičně se tyto ližiny využívají u kombíků a offroadů. Nakoupíte si na ně pouze příčníky, na něž ukotvíte box nebo stojany na kola.

Integrované ližiny

Máte na autě hagusy, ale neregistrujete mezeru mezi nimi a střechou? Pak se jedná o ty integrované. Váš automobil bude zřejmě modernější. Nejčastěji tyto ližiny využívají výrobci jako Toyota, Kia, Hyundai anebo Audi či Opel.

Co si ověřit před nákupem?

Důraz byste měli klást především na kvalitu střešního nosiče a bezpečnost jeho používání. Výrobek musí být v každém případě schválený Ministerstvem dopravy České republiky. Nezapomeňte si proto zkontrolovat Atest 8SD. Nosiče zkrátka musejí v České republice projít dynamickou nárazovou zkouškou. Modely pocházející z šedého dovozu atest většinou nemají! I proto se vyplatí vsadit na prodejce majícího ve svém portfoliu pouze kvalitní výrobky pocházející z oficiální distribuce. Chcete-li vsadit na jistotu, podívejte se do nabídky eshopu stresninosice.cz. Vybrat si v ní můžete mimo jiné také nosiče kol, střešní boxy anebo nosiče určené pro lyže. Vaše auto si tak pohodlně vybavíte, abyste uvezli vše, co potřebujete.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
14.7.2017
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 15.80
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist