nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Dovolená na venkově je levná a ekologická

Téma: Cestování

Požadavek na zodpovědné chování k životnímu prostředí dnes ovlivňuje cestovní ruch více než kdy předtím. Hotely a cestovní kanceláře bojují o „zelený“ certifikát, který garantuje jejich ekologické chování, a z ekologie se tak postupně stává nejen dobrá věc, ale i dobrý byznys. Přirozenou formou trvale udržitelného cestovního ruchu je přitom odjakživa venkovská turistika. Ta má v českých podmínkách svá specifika.

Zpěv ptáků místo řinčení budíku, čerstvá zelenina ze zahrádky, projížďka na koni… Sen o životě na venkově si většina Čechů splnila pořízením vlastní chaty nebo chalupy. V konkurenci chalupářů se snaží prosadit i druhá forma venkovské turistiky: jednorázové pobyty v soukromí, penzionech či malých kempech.

„Agroturistika nabízí možnost zapojit se přímo do chodu zemědělské usedlosti nebo farmy. Turisté tak mohou pomáhat s krmením zvířat nebo s prací na zahradě. Taková dovolená je zajímavá především pro rodiny s dětmi, pro které je největším zážitkem kontakt se zvířaty chovanými na farmě,“ říká ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Agroturistika je ve většině případů provozována jako přivýdělek k hlavní pracovní činnosti – zemědělství. Velmi rychle se rozvinula např. v Itálii, Francii nebo Irsku. V Čechách pak hlavně na Šumavě, dále v jižních Čechách a postupně také v dalších turistických oblastech, jako jsou Vysočina, Český ráj nebo Valašsko.

Čechy krásné, Čechy mé...
Čerstvě po dešti, červená hlína až oči přecházejí. Úrodná červenozem s remízkem nedaleko od vesnice Dolní Kalná.

Kolik lidí se ročně rozhodne pro takový typ dovolené, statistiky neevidují. Jejich počet v ČR se pokouší odhadnout předseda Svazu venkovské turistiky Petr Novák. „Svaz sdružuje 130 podnikatelů, což je asi 5–10 % celkového počtu podnikatelů ve venkovském cestovním ruchu. Za naše členy dojdeme k zhruba 100 000 přenocování a 32 500 návštěvníkům. Pro celý sektor venkovské turistiky tipuji čísla 10–20× vyšší.“ Nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků tvoří Holanďané, i když těch v posledních letech mírně ubylo. Na venkov jezdí hodně také naši sousedé. „Němci navštěvují hlavně jihozápad a severozápad republiky, Poláci zase sever. Nejméně ze sousedních zemí láká venkov Rakušany,“ upřesňuje Petr Novák. Pozvolna se mění rovněž potřeby české klientely. Levná dovolená pod stanem s jídlem z vlastních zdrojů už Čechy tolik netáhne jako dřív. Přednost dostávají pobyty se zajištěným stravováním. „Turisté hledají kvalitnější služby a jsou ochotni za ně dobře zaplatit,“ dodává předseda Svazu. Tomu ostatně vycházejí vstříc webové stránky www.prazdniny­navenkove.cz, kde je možné vyhledat ubytování ve třech cenových hladinách.

Evropské centrum pro ekoagroturistiku (ECEAT), člen organizace ECEAT International, nabízí certifikaci ubytovacích zařízení z pohledu přínosu podniku k udržitelnému rozvoji. „Podnikatel certifikací dokazuje například to, že nakládá šetrně s vodou a energiemi, využívá zelených stavebních technik, podporuje ekologické zemědělství a šetrnou dopravu nebo dostatečně informuje své hosty o ekologickém chování v dané lokalitě,“ vysvětluje Kateřina Gryndlerová, výkonná ředitelka sdružení ECEAT. Značku ECEAT Quality Label nese v Evropě tisícovka objektů. V České republice už bylo takto certifikováno 120 zařízení, z toho asi 100 na venkově. Jejich seznam najdete na stránkách www.eceat.cz

Podrobnější informace o formách trvale udržitelného cestovního ruchu .

Zpracovala: Lenka Šindelářová

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
6.5.2008
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.71
Co je to karma a jak funguje?


Názory k článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Cestovatel
TOPlist