nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Concordem na druhý konec světa!

Témata: Technické zajímavosti, Muzeum, Doprava, Velká Británie

Concordem na druhý konec světa!

První motocykly, veteráni v závodním provedení, kočáry, bicykly, dokonce i předchůdci dnešní Formule 1 a v neposlední řadě letadla, která ve své době obletěla svět a jsou součástí letecké historie. Tím vším nás ohromují muzea motorismu a letectví, a jedním z nich je také britské Brooklands muzeum, kde je přechováván jeden z letounů, který neztratil nic ze své unikátnosti a šarmu – Concorde.

Protože se rádi zabýváme cestováním a vším, co s ním souvisí, měli bychom vzdát malý hold i dopravním prostředkům, především těm, které už lidstvu dosloužily a můžeme se s nimi setkat už jen v muzeích, nebo na přehlídkách sběratelů.

Vysloužilý, ale nezapomenutý

Dalo by se říct, že Concorde ve své dokonalosti předběhl dobu, a možná i proto byl předurčen ke krátké kariéře. Byl společným projektem dvou předních leteckých společností – AirFrance a British Airways a jako takový byl označován za jeden ze symbolů spojení těchto odjakživa znepřátelených mocností.

První zkušební let se uskutečnil v roce 1969, Concorde vstoupil do plného nasazení v letecké dopravě v roce 1976 a působil v ní 27 let. Létal na pravidelné lince Londýn (Heathrow), Paříž, New York za méně než polovinu času pro běžný let – rekordní čas typu G-BBDG – cca 3 hod.

Jediná, ale velmi vážná havárie letounu Concorde, se stala 25. července v roce 2000 (let společnosti AirFrance), při které zahynulo všech 100 pasažérů, devět členů posádky a čtyři lidé na zemi.

Tato havárie, dále nezapomenutelná událost z 11. září 2001 a stále rostoucí provozní náklady, sice pomalu ale jistě ukončili provoz Concordu v roce 2003.

Concordem na druhý konec světa!

Z Heathrow do Brooklands

Ještě nedávno se britské letiště Heathrow, úzce spjaté s historií Concordu a nejrušnější letiště na světě, pyšnilo modelem Concordu na kruhovém objezdu před hlavním terminálem. V březnu roku 2007 byl model přemístěn právě do muzea v Brooklands. Model o velikosti 40 % reálné velikosti letounu byl rozebrán a odvezen z místa, kde stál jako památník a úctyhodný strážce letiště. Důvod byl prostý – vypršela doba pronájmu plochy, na které model stál, a jeho uchování na stejném místě se stalo příliš nákladným pro rozpočet letiště. Smutný konec letounu, který by si od svého domovského letiště jistě zasloužil víc úcty. V muzeu Brooklands se skupina nadšenců a dobrovolníků, techniků a inženýrů postarala o jeho sestavení a jeho zachování se stalo hlavní prioritou pro zachování národního dědictví v oboru letecké technologie.

Brooklands muzeum

Brooklands je kolébkou britského motorismu a letectví, a proto tu vzniklo muzeum, na které je pyšná celá jihovýchodní Anglie. Říká se také, že právě tady je britský Concorde “doma“. Nadzvukový letoun typu G-BBDG je třetím Concordem vyrobeným v Anglii, jeho interiér je přístupný veřejnosti a návštěvníci tu mají možnost zažít skvělou atmosféru virtuálního letu. Během celé exhibice máte možnost dozvědět se spoustu zajímavostí o historii a stavbě konstrukce Concordu, jeho spojení s Brooklands a jeho využití od roku 1974. Letoun G-BBDG, známý také jako “Delta Golf“ byl nejrychlejším typem v produkci Concorde a v roce 1974 se stal prvním strojem, který na své palubě nesl sto pasažérů rychlostí dvakrát rychlejší než zvuk.

Brooklands však nabízí mnohem víc – motorismus a vše, co k němu patří z doby 1907–1914, začátky a rekordy v závodech do roku 1939, letectví předválečné doby, přes obě světové války po současnost, Mercedes Benz a jeho vliv na automobilový průmysl a jiné.

Concordem na druhý konec světa!

Concorde a Filton muzeum

Ve Filtonu, nedaleko Bristolu, je další muzeum, kam se po svém posledním letu odebral Concorde typu Alfa Foxtrot 216 v listopadu roku 2003. Stejně jako v Brooklands je tady Concorde a jeho příběh otevřen veřejnosti. Nahlédnete do kabiny pilota, posadíte se do původních sedadel Concordu jako ti, kteří si unikátní, obdivuhodný a dnes už neopakovatelný let mohli dovolit.

Na památku si, stejně jako z Brooklands, odnesete úžasný pocit ohromení z vývoje technologie, možná i trochu smutku a nostalgie, a také suvenýr – palubní vstupenky v původním provedení.

Vítejte na palubě!

Concordem na druhý konec světa!

Exhibice Concorde ve Filtonu je složená ze tří prohlídkových tras s průvodcem a každá trvá 100 minut. Lístky stojí 12.50 liber pro dospělé, 10 liber pro studenty a 7 liber pro děti do 14 let.

V Brooklands zaplatíte 10 liber za vstup do muzea, 4 libry pro dospělé za vstup na Concorde a 2 libry pro děti do 16 let. Během roku se můžete v Brooklands zúčastnit i mnoha sezónních akcí – vstup pro děti na palubu Concorde zdarma v době letních prázdnin, přehlídku autobusů, Mustangů a motocyklů, festival vědy a techniky, rozhovor s bývalým pilotem Concordu a mnoho jiných zajímavostí.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Reportáže a rozhovory
Témata: Technické zajímavosti, Muzeum, Doprava, Velká Británie
Galerie: 5 obrázků
Názory k článku: celkem 5 (poslední 13.10.2009 22:03)
12.10.2009
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.67
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
Concordem na druhý konec světa!
 

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Pravopis 13.10.2009 05:29 Anonym
Re: Pravopis 13.10.2009 09:21 Tomáš
Re: Pravopis 13.10.2009 21:08 Anonym
Re: Pravopis 13.10.2009 22:03 Tomáš
moc hezké 13.10.2009 15:48 Simona
Cestovatel
TOPlist