nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Černá hora

Téma: Černá hora

Republika Černá Hora byla v roce 1991 prohlášena ekologickým státem. Je zemí malebných přírodních krás s okouzlujícími starobylými městečky a vesnicemi a bohatstvím na historické památky. S vysokým počtem slunečných dnů v roce se řadí mezi nejslunnější oblasti středomoří. Na západě a severozápadě hraničí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, na severovýchodě a východě se Srbskem, Na jihovýchodě hraničí s Albánií, jihozápadní hranici tvoří Jaderské moře. Pobřeží Jadranu je velmi členité s množstvím malých zálivů, ostrovů, poloostrovů a skalních útesů. Je dlouhé 280 km, 31 km činí písečné pláže o kterých se právem tvrdí, že jsou nejkrásnější v celém Středomoří. Pobřeží na úpatí horských věnců, obroubené zálivy a mysy, je porostlé bujnou středozemní vegetací a olivovými háji. Velká část země je hornatá. Na svazích hor jsou výborné stezky vhodné pro horskou pěší turistiku.

Zeměpisné informace a zajímavosti

Rozloha: 13 812 km2
obyvatelstvo: 648 000 obyvatel
hlavní město: Podgorica, 159 000 obyvatel
jazyk: srbština
politický systém: parlamentní demokracie
podnebí: vnitrozemí se nachází v kontinentálním podnebí, část také v polohorském až horském podnebí, pobřežní oblast se nachází v mediteránském podnebí.

Platební prostředky

Měnová jednotka: jugoslávský dinár (YUD), bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dinárů, mince v hodnotách 5, 10, 20 a 50 para a 1 dinár. Dne 3.11. 1999 byla jako druhá měnová jednotka v Černé Hoře zavedena německá marka. V Černé Hoře nelze ve směnárnách směnit české koruny. Síť směnáren v Černé Hoře je hustá, turisté mohou měnit zahraniční měnu v bankách, poštách, hotelech apod., rozrůstá se také neoficiální síť směnárníků na ulicích (černý trh), jsou také akceptovány běžné druhy platebních karet EC/MC, Visa, Amex a Dinners a to především v hotelech, větších obchodech, restauracích a cestovních kancelářích. Pro osobní spotřebu je možno dovést libovolné množství cizí měny v hotovosti, nebo formou cestovních šeků, ta však musí být deklarována při vstupu do Černé Hory. Dovoz a vývoz jugoslávské měny je omezen ve výši 500 YUD.

Pasové, celní a vízové formality

Pro vstup do Černé Hory (ne do Srbska) potřebujete pouze platný cestovní pas, jehož doba platnosti alespoň o 6 měsíců přesahuje plánovanou dobu pobytu. Vízum je vyžadováno pouze při dlouhodobějších pracovních cestách nebo při turistickém pobytu delším než 3 měsíce.

Pro cesty spolu s Vaším zvířecím miláčkem potřebujete doklad o vakcinaci a mezinárodní veterinární osvědčení, toto osvědčení nesmí být starší než 3 dny, na hraničním přechodu může být provedena prohlídka veterinářem.

Věci pro osobní potřebu je možno dovézt bez cla včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1l alkoholu na osobu. Věci jako videokamery, hud. nástroje, zařízení pro camping atd. je nutné deklarovat při vstupu a vyvézt zpět při odjezdu z Černé Hory.

Telefonování a poštovní služby

Směrové číslo z ČR do Černé Hory (Jugoslávie) 00381
Směrové číslo z Černé Hory (Jugoslávie) do ČR: 99420

Důležitá telefonní čísla:
policie 92
hasiči 93
záchranná služba 94
žlutí andělé 987

Ve většině pobytových míst a na hlavních dopravních spojnicích je pokrytí signálem mobilních telefonů GSM. Černohorský operátor - ProMonte má podepsanou roamingovou dohodu se společností Radiomobil - Paegas.

Pošty jsou většinou otevřeny v pracovních dnech od 7.00 do 21.00 hodin, v sobotu 08.00 do 15.00 hodin. Pro mezinárodní hovory je možno použít telefony v hotelech, na poštách či také karetní telefonní automaty (karty jsou v prodeji na poštách a v novinových stáncích). Upozorňujeme, že telefonní hovory z hotelových pokojů podléhají smluvním cenám hotelových společností a jsou často značně předražené. Pošt. známky můžete zakoupit na poštách, novinových stáncích a také v některých hotelech.

Užitečné informace pro motoristy

Pro řízení motorového vozidla v Černé Hoře postačuje národní řidičský průkaz. Každé vozidlo musí být vybaveno osvědčením o technické způsobilosti. Na hranicích je nezbytné se prokázat na vyžádání dokladem o zaplacení pojištění zákonné odpovědnosti, tzv. zelenou kartou. Jugoslávie uznává pojištění z těch zemí, které uznávají pojištění uzavřené v Jugoslávii.

Pomoc řidičům v nouzi zajišťuje AMSCG - černohorský automotoklub. Telefonní nouzové číslo je stejné na celém území Černé Hory - 987. AMSCG je členem AIT, pro vlastníky klientských karet ABA (možno zakoupit v naší CK) možnost slev a platby v Kč.

Maximální povolená rychlost je pro osobní automobily stanovena na hlavních silnicích 80 km/h a ve městech a osadách max. 60 km/h. Černohorská policie je oprávněna vyžadovat proplacení pokuty přímo na místě. Maximální povolená hladina alkoholu v krvi je 0.05%, pro řidiče motocyklu a řidiče z povolání není povolen žádný alkohol v krvi. Při každé dopravní nehodě doporučujeme volat policii, jinak nemusí být povolen vývoz havarovaného vozidla ze země. Půjčovny vozidel se většinou nacházejí ve větších městech a turistických oblastech.

Ostatní informace

Případnou zdravotní péči je nutno vždy uhradit, jelikož Černá Hora nemá podepsánu dohodu o vzájemném poskytování bezplatné první pomoci. Doporučujeme vždy sjednat cestovní pojištění.

Důležité adresy

Velvyslanectví České republiky (Veleposlanstvo Česke republike) Bulevar Revolucije 12, 11 000 Beograd, Jugoslavija
tel.: 011-3230133, 3234549
fax: 011-3236448, 3234837

Doprava - doporučené trasy

Pro dopravu vlastním vozem do Černé Hory Vám předkládáme na základě vlastních zkušeností nejlepší trasu. Je třeba počítat s tím, že v Rakousku je nutná dálniční známka a tunely v Rakousku či dálnice ve Slovinsku jsou placené. Trasa je identická s cestou do Chorvatska (Dubrovniku), zde dále pokračuje přes hraniční přechod Debeli Brijeg do Černé Hory. Přibližné náklady na dálniční poplatky uvádíme dále v tabulce. Na požádání Vám rádi zpracujeme ve speciálním programu itinerář podle Vašich představ.

Trasa B

Český Krumlov - Kaplice - Dolní Dvořiště - Freistadt - Linz - Kirchdorf - Bosruck Tunnel - Gleinalm Tunnel - Graz - Šentilj - Maribor - Ptuj - Krapina - Zagreb - Karlovac - Slunj - Plitvice - Gračac - Knin - Split - Makarska - Neum - Dubrovnik - Cavtat - Debeli Brijeg - Herceg Novi - Tivat - Budva - Petrovac.

Silnice v Černé Hoře jsou v celkem dobrém stavu, v každém větším městě se nachází čerpací stanice. Je třeba však počítat s určitými probémy se zásobováním pohonných hmot, proto doporučujeme natankovat v Chorvatsku. Někdy se také můžete setkat ze strany černohorské policie s dožadováním úplatků.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Rady a zkušenosti
Téma: Černá hora
Názory k článku: celkem 8 (poslední 25.5.2012 18:03)
6.3.2000
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 21.72
Co je to karma a jak funguje?


Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
trochu jinak 12.8.2006 20:53 Anonym
Re: trochu jinak 22.8.2006 11:22 Vlastimil Hanuš
crna gora 5.2.2007 09:54 petr
Policajti 5.2.2007 10:55 Jéňa
neaktualni data 2.4.2007 00:12 Pavel Michaliga
Re: neaktualni data 2.4.2007 09:02 Milan Kylar
ekologická taxa 16.11.2009 22:37 básník
Re: ekologická taxa 25.5.2012 18:03 Vulpecula
Cestovatel
TOPlist