nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Centrem moderní Malty je Valletta, která se nese v duchu baroka

Pohled na Vallettu ze Sliemy (Malta)
Valletta je městem, které ještě neoslavilo pětisté narozeniny, má italského ducha a o jeho založení se postaral udatný voják Jean de La Valette, johanitský velmistr. Nenechte si ujít barokní chrám svatého Vavřince, pevnost St. Elmo či botanickou zahradu Argotti, za zmínku stojí jistě i zdejší Národní muzeum a nákupní centrum se světoznámými módními značkami.
Pohled na Vallettu ze Sliemy (Malta)
Město, jemuž ještě není ani pět století. Nezapře svůj italský původ, nakonec je pravdou, že Sicílie je vlastně nedaleko. Dnes má něco přes šest tisíc obyvatel a nabídne nejen barokní architekturu, ale také moderní nákupní třídu. Na své si tu tedy přijdou nejen turisté, kteří rádi obdivují památky. Nakonec, samotná Valletta, nejjižněji položená metropole Evropy, je již od roku 1980 zapsána na seznam UNESCO.
Valletta (Malta)

O vznik a rozkvět města se zasloužili johanité

Na konci léta roku 1565 slavil Řád maltézských rytířů velký úspěch. S dalšími křesťanskými spojenci dokázal od Malty odrazit mohutný úder Osmanů. Přesile muslimů vzdoroval i sám velmistr řádu Jean de La Valette. A právě tento muž následující rok založil město, které dodnes nese jeho jméno. Řada památek na Maltě tak odkazuje na johanity. Jistě není žádný div, že chrám svatého Vavřince tu vznikl symbolicky na místě, kde nechal křesťanskou svatyni vybudovat už normanský dobyvatel Roger I. Sicilský. Barokní stavba s mohutnou kopulí jen udává architektonický ráz města, kromě samotného baroka je tu k vidění i novoklasicistní sloh a pár staveb, které tu vyrostly teprve nedávno.
Valletta - britský vliv je tu stále patrný (Malta)
Další architektonické památky Valletty jsou samozřejmě nasnadě, je to třeba Palác Velmistrů, odkud řídili chod města místní vládci. V šestnáctém století pak byla vystavěna katedrála svatého Jana, o níž se zasloužil proslulý italský architekt Girolamo Cassar. Do interiérů katedrály můžete nahlédnout každý všední den mezi půl desátou ráno a půl pátou odpoledne, v sobotu pak od půl desáté do půl jedné. V neděli a ve svátek je pak zavřeno.
Valletta (Malta)

Procházka po návštěvě památek? Lákají k ní zelené zahrady

Každé větší město v Evropě má svůj park nebo alespoň trochu veřejné zeleně a nejinak je tomu i v případě Valletty. Botanická zahrada Argotti nabídne odpočinek a pastvu pro oči v jednom, pro veřejnost je tu už od začátku devatenáctého století. Jde dokonce o třetí nejstarší botanickou zahradu v rámci zemí Commonwealthu.
Národní knihovna ve Vallettě (Malta)
Turecké nebezpečí trvalo po celé šestnácté století a s nějakým dalším vojenským ohrožením se muselo přirozeně počítat, protože Malta byla terčem dobyvatelů napříč staletími nejen pro svou strategickou polohu. Právě proto tu můžeme dnes obdivovat pevnost St. Elmo, která vznikla ještě dřív než samotné město, konkrétně už v roce 1551. Stavěla se ne kvalitně, jako spíš rychle, protože Osmanům se na moři i na souši poměrně dařilo a nikdo nechtěl, aby Malta padla do rukou mohutné muslimské říše. Bastionová pevnost se v historii dočkala řady rekonstrukcí, zaujímá plochu více než 50 tisíc čtverečních metrů a co platná byla i během druhé světové války, kdy ji využívaly britské jednotky.
Katedrála sv. Johna ve Vallettě (Malta)

Nenechte si ujít ani návštěvu Národního muzea

Když už jednou ve Vallettě budete, byla by škoda nezavítat do Národního muzea ostrova, které ukáže historii malého národa v běhu staletí. Totiž, nejde jen o barokní památky, pevnosti a parky, dějiny Malty se začaly psát ještě dávno předtím, než vznikl antický Řím nebo Alexandr Veliký proháněl Dahajce nebo Peršany. Megalitické chrámy jako je třeba Hagar Qim mají za sebou tisíciletou historii a je pravdou, že ani moderní archeologie ještě neodhalila všechna jejich tajemství. Právě na Maltě nesmí chybět ani Námořní muzeum, které má rovněž sídlo v hlavním městě. Není přece žádným tajemstvím, že když se uvažovalo o natočení hrané verze Pepka Námořníka, přidala v úvahu i malá zátoka na tomto středomořském ostrově. Bavit se zde budou především děti.
Valletta - městská brána (Malta)
Valletta, to je ale i divadlo Manoel nebo zahrady Barrakka Gardens, nacházející se v bezprostřední blízkosti pevnosti St. Elmo. Právě zde totiž můžete v centru plném zeleně zakončit svou procházku dějinami malebného ostrova…  
Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat

Galerie: 9 obrázků
12.12.2018
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 9.10
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
TOPlist