nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Občanské radiostanice na cestách

Téma: Vybavení

Předminulý týden napsal Milan článek o používání mobilního telefonu na cestách. V té době jsem slíbil, že napíšu něco o používání CB radiostanic a tento neuvážený počin tímto plním. Pokud se nějakému uživateli CB bude při čtení tohoto textu ježit porost na hlavě, nechť mne omluví. Text je psaný pro čitatele, kteří ani neví, že něco jako CB existuje.

Občanské radiostanice (z anglického překladu Citizen Band) si může pořídit a provozovat téměř každý (=bez jakéhokoliv povolení), a to jak u nás, tak i v civilizovaném světě. Uživatelé CB radiostanic mají v ČR k dispozici 40 očíslovaných kanálů v krátkovlnné části spektra (27MHz). Na trhu je k dispozici mnoho typů stanic, pro použití na cestách mají asi smysl stanice mobilní a ruční.

Mobilní stanice jsou stavěny na namontování do auta, jsou velikosti většího či menšího autorádia a napájí se obvykle z 12V akumulátoru. Připojují se k anténě, jejíž délka se pohybuje od 60cm do 2m, jak je komu libo a jak má kdo hluboko do kapsy. Pokud se jede autem či na kole, tak mobilky mají smysl pro svoji cenu. Opravdoví nadšenci (třeba já) dokážou zabalit mobilní stanici s anténou a akumulátorem do batohu tak, že je použitelná. (Pro informaci: moje výbavička má něco přes 4kg.) Na druhou stranu: v okamžiku, kdy pobíhám po kraji, je mi stanice v batohu platná jako ponorce stěrače.

Ruční stanice (ručky) mají velikost většího či ještě většího mobilního telefonu a akumulátory (většinou tužkové) mívají jako samostatný blok v pouzdře stanice. Jako anténa je obvykle použit krátký pendrek (od 10cm do půl metru) či vysunovací anténa jako bývá na rádiu. Vzhledem k jejich rozměrům je ručku možné nosit na opasku a v batohu je také o něco příjemnější.

Vysílačky stejně jako mobilní telefony nemají rády nešetrné zacházení, navíc mají i svoje specifika.

Výhody proti mobilnímu telefonu:

 • po zakoupení stanic je další provoz (až na elektřinu) zdarma
 • vysílačky fungují i na území cizího státu a tam, kde není pokrytí signálem pro GSM telefon
 • vysílačka může (máte-li akumulátor) běžet nonstop

Nevýhody:

 • ruční stanice jsou omezeny na asi 1km mimo město, mobilní v batohu na (ať nežeru) 5km, v autě není problém dát 10km, rekord na mobilku máme 80km (z Děčínského Sněžníku).
 • všechny stanice se ve vysílání musí střídat. V telefonu můžete skočit druhému do řeči, u vysílačky musíte počkat, až protistanice domluví.
 • není zaručena odolnost proti rušení a zlým lidem
 • to, co si povídáte, může slyšet kdokoliv
 • v některých státech Vás policisté nemusí mít rádi a můžete se dostat do problémů
 • ne vždycky se dovoláte na nouzové volání
 • fungují na elektřinu, musíte dobíjet akumulátory, nebo vést dostatečně velké nabité akumulátory (ty zase bývají těžké a/nebo drahé). Další možnost je zakoupit solární panely a nabíjet z nich.
 • vysílačkou nemůžete zavolat domů, že jste v pořádku. Na to se bohužel musí použít telefon.
 • chcete-li si povídat s kamarády, musí mít taky vysílačku

Zkušenosti z provozu na cestách:

 • Měli jsme s sebou vysílačky v Maďarsku na cykloakci a nemělo to chybu do té doby, než Damon ulomil špičku antény. Stačila jedna stanice u prvního a jedna u posledního člověka v konvoji. Když někdo píchnul, poslední z výpravy to (vysílačkou) nahlásil dopředu a všichni jsme počkali, než se sejdeme. Bylo možné poskytovat informace o odbočkách a my vepředu jsme zase věděli, jak moc daleko za námi se nachází ocas výpravy.
 • Když se jede na akci více auty, je možné do každého auta dát staničku a domlouvat se za jízdy mezi vozidly. I to je docela šikovné, obvlášť, když člověk zároveň poslouchá, jak si kamióny hlásí, kde je jaký radar.
 • Namontujete-li do vysílačky selektivní volbu (takový malý obvod), stanice může chovat podobně jako telefon. Čeká, dokud ve vzduchu nezachytí svůj kód a potom začne vyřvávat jak na lesy. Škoda, že poměr cena/výkon tohoto řešení je nedobrý
 • Znám oddíl, který používá vysílačky na táboře, kromě stožáru na vlajku mají postavený druhý stožár na anténu a používají je při hrách.

Myslím si, že CB radiostanice se i přes jejich nevýhody dají dobře využít při výpravách, kde na sebe členové (skupiny) nedokřičí a potřebují být spolu v kontaktu. Kromě již zmiňované cykloakce mne napadá využití horolezci. V případech, kdy je třeba spojení s civilizací má navrch klasický mobilní telefon.

73!
Věroš Řečkovice - Brno

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Rady a zkušenosti
Téma: Vybavení
Názory k článku: zatím žádné
6.3.2000
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.59
Co je to karma a jak funguje?


Názory k článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Cestovatel
TOPlist