nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Bulharsko - Sinemorec a řeka Veleka

Témata: Moře a mořská pobřeží, Bulharsko

Asi šest kilometrů na jih od Achtopole, leží malé letovisko Sinemorec. Před pádem komunismu v roce 1989 patřil Sinemorec do pohraničního území, kvůli jeho blízkosti bulharsko-turecké hranice.

Dnes po svém znovuotevření láká své návštěvníky dvěma plážemi. Jižní pás oslnivého bílého písku lemovaný skalnatými útesy je navštěvován více. Naproti tomu severní pláž obklopená zelenými kopci, která patří k nejnádhernějším místům Černomořského pobřeží, nabízí mnohem větší klid a pohodu.

Sinemorec: řeka Veleka se vlévá do moře
Sinemorec: Pláž kde se řeka Veleka vlévá do moře

Sinemorec leží u pohoří Strandža uprostřed přírodní rezervace. Několik kilometrů dolů po silnici k Rezovu můžete navštívit bájnou pláž Silistar, která zlidověla mezi turisty až v posledních letech. Písčitá pláž je oblíbená mezi rodinami s dětmi kvůli mělké a vždy křišťálové vodě.

Jednu cestu můžete jet do Sinemorce minibusem (z Achtopole například za 1 leva) a zpět stopem.

Asi nejlákavější přírodní atrakcí je zde řeka Veleka, která se vlévá do moře. Pramení na území Turecka, velice blízko bulharsko-turecké hranici. Její vody se klikatí panenskou přírodou v pohoří Strandža a vlévají se do Černého moře. Obzvláště nádherné je ústí řeky, řeka musí obkroužit dlouhý pobřežní pás písku předtím, než se dostane do moře.

Podle místních legend se kolem řeky Veleky dosud skrývají neobjevené zlaté poklady. Veleka je čistá řeka, žije v ní mnoho ryb, mnoho druhů vzácného ptactva a jiné fauny a flóry. Jednou z nejznámějších vesniček poblíž ústí řeky Veleky je vesnice Kosti. Pro turisty je přitažlivá zejména svým tradičním nádechem pobřežní vesnice, kulturou a v neposlední řadě zvyky místních obyvatel, kteří chodí po rozžhaveném popelu.

Řeka Veleka

Pokud si budete chtít užít skutečně dobrodružnou cestu, můžete se vydat do Sinemorce k ústí řeky z Achtopole po mořských útesech, kudy vede turistická cesta s asi třinácti informačními panely. Nutno dodat, že tudy téměř nikdo nechodí, takže cestičku je občas nutno velmi intenzivně hledat a spíš objevíte kozí a ovčí stezky. Ale je to pěkná procházka s úchvatnými výhledy na moře a okolní krajinu. Po příchodu k ústí řeky budete vděčni za její chladné vody a rádi si v ní odpočinete. A budete-li se chtít trochu zahřát, přehoupnete se o pár metrů dál do teplejšího moře.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
30.8.2010
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 22.67
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Sinemorec: řeka Veleka se vlévá do moře
Sinemorec: řeka Veleka se vlévá do moře
Sinemorec: Cesta z Achtopole po pobřeží
Sinemorec: Cesta z Achtopole po pobřeží
Sinemorec: Pláž kde se řeka Veleka vlévá do moře
Sinemorec: Pláž kde se řeka Veleka vlévá do moře
Řeka Veleka
Řeka Veleka

Názory k článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Cestovatel
TOPlist