Martin Lejsal

Kdo jsem a čím se přibližně živím

Jmenuji se Martin Lejsal. V době, kdy píši tyto informace (16.4.2007) jsem bez dvou měsíců stár čtyřiceti let. Bydlím v Milovicích, po večerech vyhlížím srnky z okna a jsem šťastně obklopen věčně zpívajícími lesy a stohy milovaných knih.

Přibližně se živím povětšinou tím, co najdu v lednici. A protože mám rád zdravou stravu, tak jsou to hlavně jogurty, sýry, celozrný chléb a spousta dalších dobrot…ale abych si mohl svou spižírnu občas doplnit, tak docházím na Ministerstvo zemědělství. Je pravda, že tam také občas i pracuji.

Jak jsem se k cestování dostal

Nejkrásnější je letní ráno v lese. Alespoň tak to tvrdí můj táta. Ještě jsem spinkal ve své postýlce a nechával si zdát ty nejkouzelnější pohádky, které si jen čtyřletý klučina může přát, když ke mě jednoho takového rána přistoupil a vzbudil se slovy: „Martínku, vstávej, pojedeme do lesa na houby“. Bezmoc vůči staršímu je velká, touha spát obrovská, ale najednou jsem stál v lese a prožíval pohádku, o které jsem si nemusel nechat pouze zdát. Byla tu a já byl její součástí. Zpěv ptáků, kteří se probudili snad jen chvíli přede mnou, mlžný opar, který ještě nestačil odhalit všechnu krásu, kterou přes noc chránil, gejzír vůní, které sytí maličkou duši. Stál jsem a pak jsem se vypravil na cestu, která vlastně trvá dodnes.

Moje zatím největší cesta

Každá cesta, kterou uskutečním, ustupuje do pozadí před plány na další, která pohltí mé srdce. Největší a nejkrásnější cesta je pro mne vždycky ta, která mne právě čeká. Ale abych učinil zadost otázce, pak zatím největší cestu jsem uskutečnil do Izraele a Egypta.

Moje další parádní cesty

Nejparádnější cestou pro mne byly tři týdny v Bulharsku v roce 2006, kde jsem se s batohem na zádech toulal po zapadlých horských klášterech a hledal stopy bulharské historie. K mému překvapení jsem však objevil více vlastní duši, než pouhé přírodní a kulturní kulisy kolem.

Můj nejintenzivnější zážitek z cest

Nejkrásnější zážitky jsem zažil v Izraeli v Betlémě. Poprvé jsem smlouval o ceny a mohl se bez obav projevit jako cholerik, ba co víc, bylo to pokládáno za projev úcty k prodávajícímu. Když jsme v noci vyšli do stále živých betlémských ulic, namísto ostrých nožů k hrdlu, jsme obdrželi pozvání do mešity k modlitbě. A bylo mi opravdu líto majitele hotelu, ve kterém jsme nocovali, když k nám vtrhl na pokoj, přivolán křikem jednoho z nás, který pouze v legraci napodoboval hlas imáma vyvolávajícího z minaretu. Jak jsme mohli tušit, že právě tato melodie a intonace dává celému okolí zprávu, že v domě někdo zemřel?

Jídlo, které doma nejím

Ať už si o mě budete myslet cokoliv, tak slyšte a dobře si to prosím zapamatujte (pokud byste mě snad někdy chtěli pozvat na oběd), že nejen doma, ale vůbec, opravdu vůbec nikde nejím KOPROVOU OMÁČKU.

Způsob dopravy, který doma nepoužívám

Doma z čistě prostorových důvodů nejezdím na tříkolce. Ale až budu jednou velkej kluk a budu v balíku, koupím si pořádně velký byt a pak se přijďte podívat. A pokud se mi nebudete smát, možná vás svezu.

Proč vlastně cestuji

Protože když jsem doma, těším se ven a když jsem venku, těším se domů. A jelikož se stále potřebuji na něco těšit, tak mi nezbývá, než právě občas vyrazit ven.

Moje další záliby

Když tak přemýšlím o svých dalších zálibách, stále častěji si kladu otázku, jak to vlastně dělám, že stihnu při tom všem ještě chodit do práce.

Nesmírně rád čtu. Sem tam se zatočím dokola v nějakém svůdném tanečním rytmu a jsou chvíle, kdy se mi ruce třesou do okamžiku, než uchopím pero a napíšu čím duše přetéká.

Ale asi největší láskou mého srdce jsou chvíle, kdy mohu být s Tím, který nás přesahuje. Tam cítím a prožívám lásku, pokoj, klid a mír. S ním objevuji nádheru budoucnosti a vím, že ta nejparádnější cesta mě teprve čeká.

Projekty, na kterých pracuji

Stále na něčem pracuji. Právě teď přemýšlím, že budu muset napsat projekt na výměnu prasklých žárovek v bytě. To víte, časový harmonogram, rozpočet, taky kdo to udělá, že? Ale naštěstí jsem profesí projektový manažer, takže pokud mi ještě ke všemu budete držet palce, věřím, že to dotáhnu do konce.

Moje osobní stránky

Hmmm…nechtěl by pro mě někdo nějakou napsat? Královsky se Ti odměním. Zavřu Tě až zčernáš :) Tak by to řekl můj oblíbenec Jaroušek Cimrmanů. Já říkám: děkuji velmi pěkně, Pán Bůh Vám to zaplať.

Martin Lejsal na Cestovateli

Moji sponzoři

Hannah
Horalsport
 
TOPlist