nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Na Island v zimě za teplem?

eldingar2

Podívejte se na fotografii. Co vidíte? Obyčejnou bouřku? Přesně tak. Bouře s blesky není v našich končinách nic tak neobvyklého. Jenže… když se taková bouřka, doprovázená navíc vichrem, který strhává střechy domů, prožene Islandem, může to tamním obyvatelům, kteří jsou zvyklí na chladnější podnebí, vyvolat zmatek.

Takhle o bouřce v subpolární oblasti hovoří zaměstnankyně tamního meteorologického ústavu Pavla Dagsson Waldhauserová:

**"Silná cyklonální bouře doprovázená blesky a hromy se prohnala 21. 1. 2010 islandským jihozápadem. V těchto polárních šířkách jsou blesky a hromy velmi ojedinělými jevy a téměř k nim nedochází, ani v létě. Podobně se u nás málo setkáváme s bouřkami v zimě, protože se v oblacích nedaří nakumulovat dostatek energie pro vytvoření výboje.

Silná cyklóna vznikla spojením dvou tlakových níží a místy byla doprovázena větrem až o síle přes 50 m/s. Blesky na některých místech přerušily telefonické spojení.

Celkově byl na Islandu letošní leden podstatně teplejší než ve Střední Evropě, a tak se při ranních teplotách stávalo, že na Islandu bylo až o 35°C více než v České republice".

*
Když se podíváte na předpověď počasí v Reykjavíku, který leží právě na jihozápadě Islandu, sami můžete vidět, že se teploty dál drží poměrně vysoko nad nulou. V Reykjavíku se to sice stává, ale ne bez přestávky celý měsíc, jako letos. Možná je to stejně tak málo obvyklé, jako dlohodobé mrazy se silným sněžením, které postihly naši zemi. Mimochodem… v republice odborníci zaznamenali desítku polárních dnů v řadě za sebou. To by nám letos na Islandu mohli jen závidět.

Blog: Severní cesty
Názory k zápisku: celkem 3 (poslední 11.10.2012 07:19)
23.2.2010 15:01
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 24.65
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

 NadpisVloženoAutor
Dobré články!!! 26.2.2010 11:33 Vladimír Čech
Skvělé!!! 26.6.2012 00:11 Aurora Borealis
*jen* 11.10.2012 07:19 dagmaraprihoda
TOPlist