nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

USA - Monument Valley, Navajo Park

Monument Valley – The Navajo Tribal Park leží ve státě Arizona asi 25 mil jižně po silnici U163 od městečka Mexican Hat nebo cca 27 mil severně od města Kayenta po stejné silnici. Do tohoto parku neplatí již dříve zakoupená karta Annual Pass pro slevy do národních parků – toto totiž není národní park, ale park, který si od vlády vymohli Indiáni. Patří kmeni Navajo. Ale i přesto vstupné nebylo příliš drahé – pokud mě paměť nemate, bylo to okolo 5 USD za osobu. Krajina je zde povětšinou rovná, pouze z ní vystupují jednotlivé skalní útvary se jmény: Sloní hrby, Palčáky apod. Park vznikal v průběhu několika milionů let jako sedlina mořského dna.

Již při vstupu do parku máte možnost navštívit pěkný obchůdek se suvenýry, který se za několik let budování pro mění ve stylový skalní hotýlek pro turisty. Poblíž parkoviště jsou také dvě napodobeniny staveb původních Indiánských obyvatel (na snímcích dole).

Celý park je propojený spletencem nezpevněných silnic po kterých vede naučná stezka z níž jsou nejhezčí výhledy na panorama zdejší přírody. Pokud si nechcete ničit vlastní auto (auto z půjčovny), je zde možno nechat se za mrzký peníz povozit jeepem. Na všech vyhlídkových místech naleznete Indiány, snažící se prodat ručně dělané šperky, lapače snů apod. Je to jeden z mála zdrojů jejich finančních příjmů. Mezi Indiány kmene Navajo údajně panuje velká (až 60%) nezaměstnanost.

Z toho co bylo také v okolí parku vidět, ale i tak celkově, když jsme dále projížděli skrze celé území Navajů, které se rozkládá na ploše tří států, je to, že tito Indiáni již nedodržují své původní zvyky v bydlení. Jejich stavby jsou obvykle tvořeny starými plechovými buňkami (podobné jaké mají Ukrajinci na stavbách SKANSKA :-)) – teepee zde nehledejte. Co bylo taky zajímavé, že okolní krajina je naprosto bez stromů – pouze poušť, místy Savana. Přesto se jednotlivé stavby nachází dosti daleko od silnice, daleko jeden od druhého. Každý má rád své soukromí, každý má svůj agregát s naftou, každý vlastní vrt na zemní vodu.


Zvětšit mapu

Více informací

Fotografie

monument-valley-001
monument-valley-002
monument-valley-003
monument-valley-004
monument-valley-005

Na vyhlídkové trase lze nalézt několik obchodníků, kteří nabízejí drobné šperky, lapače snů a další ruční výrobky.

monument-valley-006
monument-valley-007

Indiánské stavby

monument-valley-008
monument-valley-009

Vnitřní struktura stavby Indiánské chýše

monument-valley-010
monument-valley-011
Blog: Sem tam...
Téma: USA 2008
Názory k zápisku: celkem 2 (poslední 23.5.2009 00:38)
25.11.2008 14:38
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 20.21
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

 NadpisVloženoAutor
super,jenom lituji,že se tam nepodívám 8.5.2009 22:11 Broňa
Stojí nebo nestojí to za to? Díky za odpověď! 23.5.2009 00:38 Vesničanka
TOPlist