nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

USA - Grand Canyon

Grand Canyon je nejznámější a mylně považován za největší kaňon na světě. Vytvořila jej řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA. Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 24 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny. (http://cs.wi­kipedia.org/…Gran­d_Canyon)

O tomhle kaňonu bylo již napsáno tolik, že jsem líný vymýšlet nové věty hodnotící jeho původ a rozsah.

Každopádně jsem měl možnost navštívit jeho jižní cíp (South Rim). Výhled na kaňon je opravdu skvostný. Je to obrovská díra v zemi :-) Jak jinak to popsat.

Turistické agentury, kterých je podél kaňonu přehršle nabízejí spousty různých výletních atrakcí. Například je možné se vydat do poloviny kaňonu na koních, případně se proletět helikoptérou skrze údolí nebo si objednat i kombinaci spojenou s raftingem a tábořením u řeky Colorado.

Grand Canyon je možné přejít – ze severního na jížní, ale i opačně. Všude však visí cedule, které varují před dehydratací. Cestou totiž nenaleznete moc možností, kde nabrat vodu. Přechod kaňonu trvá dva dny. Obvyklou túrou je však i cesta ke dnu kaňonu k řece a druhý den zpět nahoru.

Pro fotografování by to chtělo nějakou zrcadlovku s filtry, bohužel.

Další pohled na Grand Canyon jsem měl možnost skrze Skywalk – skleněný most nad kaňonem, ale o něm, až jindy.

Více informací

grand-canyon-001
grand-canyon-009
grand-canyon-002
grand-canyon-003
grand-canyon-004
grand-canyon-005
grand-canyon-006
grand-canyon-007
grand-canyon-008
Blog: Sem tam...
Téma: USA 2008
Názory k zápisku: zatím žádné
15.12.2008 11:41
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.13
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist