nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

USA - Bryce Canyon National Park

Bryce Canyon National Park leží ve středu státu Utah asi 80km od Zion National Park, rozkládá se na ploše 145 km2 a jako národní park byl prohlášen v roce 1928. Skalní město, jak lze tento park také bezpochyby nazvat, tvoří několik tisíc sloupů, oblouků, věžiček a různých stěn. Bylo vytvořeno v průběhu několika milionů let zejména erozí půdy. Svůj prst k dílu přidaly deště, sněhové vánice, větry :-) Jednotlivé skalní útvary postupně zanikají a na západě naopak z planiny další útvary erozí vznikají. Hlína, nebo jak jinak lze tento sediment nazvat, je zahalen do několika odstínu barev – oranžové, žluté, hnědé, růžové atd.

V celém parku je veliké množství stezek různých délek. Obvykle se pohybují od 2.5 do 13 km. Mnoho skalních útvarů dostalo i vlastní název z historie – lze tak nalézt např. Královnu Victorii, Tower Bridge apod.

Více informací o parku

Pokud se do kaňonu vydáte, připravte si raději zásobu vody – stromů zde moc není a stín tudíž žádný. Navíc rozpálená hlína dokáže být pěkně zrádná a dehydrující. Pokud si na vlastních nohou netroufnete, můžete zkusit i další atraktivní alternativy – jízdu na koních či mulách nebo se projet na čtyřkolkách (tzv. ATV) skrze park.

Pro vstup do jednotlivých národních parků si připravte vždy okolo 20 USD za automobil. Pokud plánujete parků navštívit více, rozhodně se vám vyplatí investovat do pernamentky, tzv. Annual Passu, který lze zakoupit za 80 USD a váže se k řidičskému průkazu.
Bryce Canyon 2008
Bryce Canyon 2008
Bryce Canyon 2008
Bryce Canyon 2008
Bryce Canyon 2008
Bryce Canyon 2008
panorama-001-1
panorama-002-1
panorama-003-1

Pro milovníky 3D pohlednic

Dovolil jsem si po dlouhé době vyzkoušet focení 3D snímků. Tato krajina plná věžiček k tomu vyslověně vybízí, bohužel výsledek není takový, jaký jsem očekával. Takže nasaďte si brýle a koukejte :-)

Jak na focení 3D snímků?

K vytvoření 3D snímku potřebujete pouze dva snímky, přičemž jeden pořídíte jakoby z pohledu pravého oka a druhý z pohledu oka levého. Kdo má oko jen jedno, tak posune při expozici druhého snímku fotoaparát o cca 8cm vpravo či vlevo. Teď mě tak ale napadá, že vlastně ve finále 3D snímek bohužel nevyužije :-(

Tyto dva snímky následně pomocí vhodného programu spojíte v jeden výsledný.

Bryce Canyon 2008
3d-5-1
3d-6-1
3d-7-1
3d-8-1
3d-9
3d-9a
Blog: Sem tam...
Téma: USA 2008
Názory k zápisku: zatím žádné
16.11.2008 08:05
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 20.69
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist