nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Rusko-Estonsko-Finsko - Den šestý

Den šestý, pátek, 25.7.2008

Tallin, hl. město Estonska

dsc-6053-small

Do Tallinnu přijíždíme před sedmou ráno a opět hledáme otevřenou směnárnu. Na autobusovém nádraží je zavřená. To aby člověk pokud chce trávit čas efektivně měl už dopředu vyměněné peníze. Jenže pokud dobře vím, Estonská měna není u nás směnitelná. Ale zde českou měnu vyměnit můžeme.

Jdeme směrem do centra a peníze vyměňujeme v jednom hotelu, sice za ne moc výhodný kurz, ale aspoň můžeme dát batohy do úschovny a vyrazit směr staré město hezky nalehko. Procházíme starým Tallinnem a zjišťujeme, že jsou tu strašně milý lidé. U každého stánku nás zdraví mile a s úsměvem. Je vidět, že je to upřímné. Úplně jiná kultura, než bylo Rusko se svými dvěma cenami a byrokracií. A než Čechy, které jsou takové uspěchané a tržní a narazit na stánek, kde si s tebou jenom v klidu popovídají je až na vyjímky skoro nemožné. Navíc zjišťujeme, že i ta poslední babička v úschovně zavazadel mluví anglicky. (Totéž později zjišťujeme i v maloměstě Rakvere, kde by to člověk už opravdu nečekal) Estonsko překvapuje a jsem rád, že si můžu trochu rozšířit obzory.

dsc-6073-small

U náměstí má stan nějaká místní organizace nadšenců pro turistiku, dávají nám zdarma krásně malovanou mapu centra Tallinnu, ale bohužel už nám neporadí, jaké národní parky si máme prohlédnout, či jak se tam dostat. Tak buďto zase tolik necestují a nebo cestují vlastnímy auty a cestu hromadnou dopravou prostě nemají vyzkoušenou. Možná je to jako u nás že už je dávno pryč doba vandrů s kytarou a na tvrdé sedačce ve vlaku, pochody po kolejích a přespávání pod skálou v přírodě. Teď už do přírody jezdí většinou party mladých lidí co se tam jdou opít levným krabicovým vínem, vykouřit nějakýho toho jointa a dělat bordel. Odkazují nás na klasické informace. Tam si bereme různé mapky a příručky a jdeme si sednout ven, najíst se a rozmyslet, co dál. V Estonsku jsme zvolili návštěvu ostrova Saaremaa a z národních parků jsme vybraly NP Lahamea, který se nachází zhruba 100km východně od Tallinnu.

dsc-6084-small

Jinak Tallinn jako město se mi moc líbí, určitě by stálo za to někde v centru přespat a celkově si projít město pořádně. Možná budeme mít ještě nějaký čas až pojedeme do Helsinek. Uvidíme.

Ve městě ještě nakupujeme plyn pro vařič a kupujeme lístky do Viitny, jelikož do Kuressaare už mají pouze 1 volné místo. Ve Viitně koukáme na mapu národního parku a volíme přímou cestu do středu národního parku. Asi po dvou kilometrech narážíme na opuštěnou stodolu a volíme taktický ústup před komáry. Celkem rychle vybalujeme a usínáme.

29.8.2008 08:55
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 8.93
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

dsc-6053-small
dsc-6053-small
dsc-6073-small
dsc-6073-small
dsc-6084-small
dsc-6084-small
 


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist