nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Rusko-Estonsko-Finsko - Den pátý

Den pátý, čtvrtek, 24.7.2008

Petrodvorce

dsc-5782-small

Ráno balím, batoh ukládám na recepci a vyrážím na vlak. Bohužel vlak je zrušený a další jede až o půl druhé, což je ale fakt pozdě. Autobus tam ale nejede jak píše průvodce. Možná jede z jiného místa, co mi doporučuje jedna paní, ale já to neriskuju a vyrážím taky do Petrodvorců.

Petrodvorce (nyní Petěrgof) je proslulé jako carská rezidence z 18. a 19. století, která se rozkládá na pobřeží Baltského moře. Na ploše přes 800 ha je umístěno více než 170 fontán. Narozdíl od Carského Sela, kde trávila svůj čas většinou Kateřina Veliká, v Petrodvorcích trávil čas car Petr, když dohlížel na stavbu Pevnosti Kronštadt.

dsc-5793-small

V Petrodvorcích je stále dvojí cena. Paní v kase zkušeně odhalila můj původ tím, že se mě zeptala, zda nemám těch dvacet rublů v drobných. (Cena pro rusy je 120 rublů) Než jsem si to dal dohromady, co to po mě vlastně chce a odpověděl nět, už mi účtovala 300 pro cizince. 50 rublů je ruská studentská a 150 rublů pro studenty zahraniční. Na začátku areálu je možné si vypůjčit renesanční kostým a využít tak prostředí krásného paláce či zahrad k vytvoření zajímavých fotografií.

dsc-5800-small

Samozřejmě i zde se promenádují kostýmovaní pracovníci s fotografem, kteří Vám za větší poplatek udělají fotku buď na profesionální foťák a následně tisk na tiskárně, či za menší poplatek na Váš přístroj. V parku si sedám na lavičku a píšu zážitky a čekám na Helču a spol.

Zbytek skupiny doráží asi hodinu po mě. Ještě si zařizovali jízdenky na vlak do Petrozavodsku. Zásoby peněz se tenčí. Je tu o hodně dráž, než jsme předpokládali a navíc ty další výdaje ohledně víz. Rozpočet určitě přetáhnu. Asi se zdržíme víc v Estonsku, kde by mělo být levněji a budeme tam hlavně spát ve spacáku pod širým nebem.

Areál v Petrodvorcích se stovkami fontán je úžasný. Já vím, pořád se opakuji, ale ono je to fakt všechno nádherné velkolepé a úžasné. To si prostě vymluvit nenechám. Už od rána je tu ale dost turistů. Kupodivu je ale 99% z nich z Ruska. Za celý den potkávám pouze jednu malou skupinku lidí mluvících anglicky. Nechtěl bych zažít dobu, kdy do těchto areálů začne jezdit daleko více turistů i ze zahraniční, to tu bude pak jako v Číně.

dsc-5808-velka-kaskada-small
dsc-5823-small

Překvapuje nás (hlavně holky), že ruské ženy, slečny, dívky na sebe hodně dbají. Ve výběru oblečení, bot i doplňků. Tak jako ruské slečny chodí běžně venku, chodí naše děvčata do tanečních, či do divadla. Ale zase na druhou stranu zdejší polovina děvčat má anorektickou postavu. Takže ono přiblížit se více světovým modelkám a světové kráse má i své stinné stránky.

dsc-5856-small

V areálu se samozřejmě navzájem ztrácíme a tak velkou část odpolední procházky trávím sám. Ostatní nemohu najít. Ale nevadí aspoň mám klid na focení. Nazpět do Petrohradu se dostáváme tak akorát. Dávám si za poslednu rubly sladké bliny s malinami a jdeme do hostelu pro batohy a hurá metrem na autobusové nádraží.

Přes noc přejíždíme do Tallinnu. Na hraničním přechodu všechno kupodivu bez průblému.

Opouštíme Rusko.

Blog: Radek na cestách
Téma: Rusko-Estonsko-Finsko 2008
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 30.4.2019 16:37)
29.8.2008 08:53
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 9.25
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

dsc-5782-small
dsc-5782-small
dsc-5793-small
dsc-5793-small
dsc-5800-small
dsc-5800-small
dsc-5808-velka-kaskada-small
dsc-5808-velka-kaskada-small
dsc-5823-small
dsc-5823-small
dsc-5856-small
dsc-5856-small


Diskuse k zápisku

 NadpisVloženoAutor
- 30.4.2019 16:37 KlimkovskyH
TOPlist