nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Rusko-Estonsko-Finsko - Den osmý

Den osmý, neděle, 27.7.2008

Oandu-Atja-Võsu-Käsmu-Võsu

dsc-6159-small

Ráno procházíme naučnou bobří stezkou s bobřími hrázemi (kupodivu) bez bobrů (škoda) a míříme k moři do rybářské vesnice Atja. Lahemaa v překladu znamené Zálivová země a ono je to tak. Moře je zde tvořeno velkým počtem různých menších či větších zálivů a velmi zajímavě to doplňují bludné kameny, kterých je tu požehnaně a zvlášť krásně se vyjímají právě v zálivech kdy ty největší z vody vystupují jako ochránci. Jeden „větší“ je právě u opuštěných rybářských stavení.

Na silnici zkoušíme stopovat, ale povede se nám to až po pár kilometrech ve vesnici Vergi. Tam jsme hodily batohy na zem, já doběhl do přístavu pro vodu, která nám už došla a sedíme a stopujeme. Zastavuje nám milý mladý pár a vezou nás do Võsu. Moc se tu ale stopovat nedá.

dsc-6236-small

Ve městě jdeme po pláži směr kemp. Sice placený, ale tentokrát se sprchou, kterou už skutečně potřebujeme. Jedna noc nás vyjde na 50EEK včetně sprchy, elektřiny, internetu. Batohy ukládáme do informací a jdeme odlehčeni na krátkou 12km tůru do Käsmu. Kolem městečka je vyznačena okružní vycházková stezka, která je velmi hezká a vede skrze tu největší koncentraci bludných kamenů. Na některých místech jsou osamocení velikáni a na jiných je zase velká hojnost menších kamenů, mezi kterými se krásně bloudí. Hmm tak sem asi přišel na to, proč se jim říká bludné. Ono když je chce člověk obejít, tak musí tolikrát změnit směr, že vlastně potom už neví odkud přišel a kam to vlastně chce jít. Na nejsevernější straně výběžku je velké pole bludných kamenů ve vodě a hlavně se zde dá mělčinou dostat na ostrov Kuradisaare.

dsc-6247-small

Helča si boty nechce sundavat a tak jdu akorát já. V půlce to ale vzdávám, začíná být trošku větší hloubka, sice jenom po kolena, ale jsou tam už větší a kluzké kameny a přecijenom ssbou táhnu drahý foťák. A ten by slanou vodu nepřežil. Ale i tak je tento úsek vyjímečný a nemá obdoby. Z moře kouká nespočet menších, větších i vyloženě obrovských kamenů, které tu zanechal ledovec, když odtud ustupoval do Finska.

Do kempu se vracíme kolem desáté večer, vařím jídlo, Helča se jde sprchovat. Po jídle nabíjím notebook a posílám pár fotek kamarádům. Ležím pod lampou ve spacáku, zabalenej až k hlavě a koukaj mi jenom ruce, která potřebuju na psaní. Od moře jde celkem zima, koupat se mi už nechce. Zvládnu to ráno.

29.9.2008 10:25
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 9.90
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

dsc-6159-small
dsc-6159-small
dsc-6184-small
dsc-6184-small
dsc-6202-small
dsc-6202-small
dsc-6236-small
dsc-6236-small
dsc-6247-small
dsc-6247-small
dsc-6248-small
dsc-6248-small


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist