nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Rusko-Estonsko-Finsko - Den dvanáctý

Den dvanáctý, čtvrtek, 31.7.2008

Helsinky, Savonlinna

dsc-6634-sm

Ráno v sedm hodin jdeme koupit lístky do Savonlinny. Asi 5 hodinová jízda autobusem vychází na 46 Euro. Vlak by byl lehce dražší a navíc komplikovanější. Prostě autobusy v našem putování vedou. Vyjíždíme v 8:30 a v autobuse dospáváme. Ve 12 hodin přestupujeme v Mikkeli a do Savonlinny už to není daleko. Přímo na autobusovém nádraží je i stoleček s mapkami a nějaké informace o okolí. Beru mapu. Nic víc nepotřebujeme. Procházíme krásným městečkem, přes mosty navštěvujeme pár ostrůvků a pomalu míříme ke hradu. Je fakt nádherný, jak se vypíná přímo z jezera a ze skály. A ještě navíc v krásném odpoledním slunci. Kolem se temně leskne hladina. Ono celkově je tady úplně jinak lesknoucí se voda. Když se k ní přiblížíme víme proč. Voda je průhledně čistá, ale rezavě zbarvená. Proto se velká vodní plocha zdá být daleko temnější a ty odlesky paprsků slunce jsou zkrátka jiné.

dsc-6686-sm

Milou mladou slečnu u kasy jsem ukecal a tak dostáváme studentský lístek. Prohlídku začínáme s anglickým výkladem pouze v prostorách, kde se odehrává opera. Velice zajímavé. Letošní měsíční festival zakončuje týdenní vystoupení Shangajské opery a orchestru. Hrají Aidu. Vidíme zajímavé nástroje, maskérnu, prostor pod jevištěm. Je to velice působivé, jak je to zasazené do prostoru hradu. Pozadí a boky jeviště tvoří původní hradby s okýnky a velkými dveřmi. Maskérna je uvnitř hradeb, kostymérna na pontonech na vnitřním přístavišti hradu. Na scénu se chodí i po žebřících velmi malým oknem. Slyšíme i historku, jak se tam jeden zpěvák zasekl a musela být pro něho vytvořena speciální trasa. Herci ve větších kostýmech prolézají oknem pouze ve spodním prádle a kostým se jim nese jinudy a oblékají se až těsně před jevištěm. Je to prý velmi náročné na přípravu. Prostor je zastřešen speciální střechou navrhnutou pomocí počítače pro co nejlepší akustiku. To poznáváme, protože jeden zpěvák zrovna na jevišti si zkouší hlas. Dneska na operu přijede i Finský prezident a nejvyšší představitel města Petrohradu.

dsc-6731-sm

Po této prohlídce ještě prolézáme hrad skrz naskrz. Tentokrát už bez průvodce i když občas je potkáváme, zvlášť v místech, kam se bez průvodce nesmí. Ale co my přece z hradeb skákat dolů nechceme. Na hradě jsme až do jeho zavíračky okolo šesté večer. Dnes je dřív, připravuje se pro návštěvníky opery a zvlášť na uvítání prezidenta.

Městem míříme na autobus. Chceme vyrazit do nedalekého městečka podívat se na největší dřevěný kostel na světě. Cestou okolo mola nás zastavuje nahaněč na vyhlídky lodí. Jelikož kostel už bude stejně zavřený, přijímáme jeho nabídku na slevu a potom, že nás autem zaveze do městečka. Dozvídáme se, že jeho syn má manželku z česka. No máme štěstí.

dsc-6794-sm

Hodinová projížďka je pěkná a je za 5 Euro pro každého. Motáme se kolem hradu a pak výjezd na velké jezero kolem ostrovů. Po projížďce nasedáme do auta a míříme na východ. Domlouváme se, že nás vyhodí 5km před městečkem, je tam prý kemp. Chtějí ale 10Euro za to, že přespíme ve vlastních spacácích venku, sice k tomu budeme mít teplou vodu a tak, ale to se nám platit nechce, tak budeme spát v lese. Nacházíme úžasný místo s krásným výhledem na kopečku. Vaříme večeři a jdeme spát. Trochu se zatahuje, tak uvidíme.

V noci nás budí blesky. Urychleně balíme a již za mohutného deště utíkáme pod střechu do kempu, kde je přístřešek. Spacák je suchý, jelikož má batoh svoji vlastní pláštěnku, narozdíl ode mne. Sundávám akorát mokré věci a usínám. Ale stejně je docela zima.

3.10.2008 10:28
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 8.16
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

dsc-6634-sm
dsc-6634-sm
dsc-6686-sm
dsc-6686-sm
dsc-6731-sm
dsc-6731-sm
dsc-6794-sm
dsc-6794-sm


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist