nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Příběhy z přístavů, moří a oceánů


Vánoce na rozbouřeném oceánu

Blíží se Štědrý večer. Silná bouře o 11 stupních Beaufortovy stupnice se zvyšuje a mění se v tajfun, kdy rychlost větru má více jak 60 uzlů. Při čtrnácti metrové výšce vln už nikdo žádné stupně nepočítá a snaží se zůstat na nohou. Vzadu v chodbě bouchly dveře o železný trám a ozývají se spěšné kroky.

Blog: Příběhy z přístavů, moří a oceánů
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 31.12.2009 14:10)
23.12.2009 14:53

Stezkou tygrů k plivajícím kobrám

V mlžném ranním oparu plujeme po Jávském moři mezi Sumatrou a Kalimantanem Před chvílí odešla tropická bouře, změnou teplého východního pasátu za horký, západní monsun. U ostrova Madury se rozbouřené vlny uklidňují a za vedení malajského lodivoda vplouvá naše loď do indonéského přístavu Surabaja.

29.11.2009 17:26

Město andělů,kde s miskami krathongy odchází zlo

bez-nazvu

Už je tomu několik století, kdy Thajským zálivem proplouvaly flotily piráta Čchen Cu – i, přepadající pomalé lodě, naplněné drahocenným zbožím. Každá z nich měla v podpalubí tuny nejemnějšího hedvábí z Číny, těžkou slonovinu z Mozambiku, démanty, safíry, smaragdy a vonná koření z Indie. Lodě pirátů byly za bezvětří poháněny vesly u kterých sedělo třicet silných mužů a jejich rychlost určovaly biče pirátských poddůstojníků. Jejich vůdce Čchen Ci-i, uprchlý trestanec byl krutý a vypaloval všechno co na Jihočínském moři potkal. V.siamském království Ayuthaj se vyhlásil jediným vládcem, kterého Thajci nenáviděli. Na rozkaz samotného čínského císaře bylo proti pirátům vysláno mnoho vyzbrojených lodí a ve velkém boji byl Čchen Ci-i zajat a popraven.

14.3.2009 07:41

Milování ve stáří je v Číně "mrak a déšť"

Jedna z mnoha čínských bájí vypráví o milostném aktu 80letého bojovníka dynastie Sui s bájnou vílou, která přicházela s prvním bouřkovým mrakem a odcházela večer se začínajícím deštěm. Jejich milování bylo sexem se značnou stydlivostí, plným citu a vzrušení. Po čase se starci zlepšil zrak. Po dalších letech,kdy bájná víla svým laskáním, hlazením a objímání zvýšila sex důstojného bojovníka,který pozvolna omládl a získal novou sílu.Rok od roku stupňovali své něžné milování až do smrti stoletého starce.

14.3.2009 07:32

Rudé moře - líheň žraloků uprostřed pouští

Před několika lety vyplul egyptský rybář Ali Džahla na lov ryb v Suezském průplavu.Byl tak zaujat lovem,že si nevšiml blížící se bouře.,která odnesla jeho malý motorový člun na volné moře.Uprostřed rozbouřených vln si navlékl záchrannou vestu a snažil se udržet nad vodou.Při velkých náklonech lodních boků se objevila nad zpěněnou hladinou otevřená žraločí tlama.Pádlem se snažil dravce odstrčit,ale vypadl z kymácejícího ze člunu.Náhle zpozoroval poblíž žraločí ploutve hlavu delfína a za ní druhou,třetí…Celé hejno delfínů odehnalo velkého žraloka.Vysíleného muže,kterého nad hladinou držel jen záchranný pás,odstrkali delfíni až k pobřeží Teprve když se trochu vzpamatoval a dostal se na břeh delfíni odpluli na širé moře.Proto je mají námořníci rádi a v dlouhé historii moří a oceánů je rozdíl mezi oběma tvory,jako mezi andělem a čertem.Příběh je pravdivý a traduje se v přístavech a na palubách lodí.

11.3.2009 20:34

Příběh bombajského obuvníka a dvacetikilové cihle zlata

Víte jak se na indickém venkově chytají opice?Je to jednoduché.Do­morodci vydlabají malý otvor v kokosovém ořechu,dovnitř nasypou křehkou rýži a řetízkem jí připoutají ke stromu Potom žvýkají betel a čekají.Zvědavé opice to nevydrží,skočí po chvilce ze stromu dolů,strčí pracku dovnitř a sevřou rýži v pěsti.Přesto,že vidí domorodce kteří se k nim přibližují sevřené jídlo nepustí.Kdyby ty chytré opice pustily z dlaně rýži ,tak se snadno osvobodí.Jejich chtivost je mocnější a tak se bez problému chytí do pastí

11.3.2009 20:25

Chvilka pýchy malého českého člověka v Bílém domě

wh03

Každé předčasné vstávání má své brouky. Přes všechno stačíme o půl páté zabalit pár předem zakoupených sendvičů, a vyjíždíme směr Washington. Ani v této době New York nespí. Někdo končí a spěchá domů, zatím co jiný právě začíná. Dlouho za námi zůstává smog a potemnělá řeka Hudson.

16.2.2009 20:48

Příběhy z New Yorku

ny02

Nejzajímavější pohled na New York je z lodě, která s námi pomalu odplouvá od jižního cípu Manhattanu.Zatím co se za zádí lodě zmenšují obrysy bělajících se mrakodrapů,před přídí se stále více zvětšuje měděnkově nazelenalá Statue of Liberty – socha Svobody.

Blog: Příběhy z přístavů, moří a oceánů
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 27.2.2009 21:53)
16.2.2009 20:27

Na ostrově Singapur platí nepsaný zákon

singap03

Tak jako anglická královna Viktorie koupila za „pár babek“ pustý ostrov Hongkong, tak v roce 1819 sir Thomas Stanford Roffles přesvědčil malajského sultána k podpisu smlouvy na odkoupení mokrého a bahnitého ostrova Singapura. Oba netušili, že malé bezvýznamné ostrůvky v Indickém oceánu neuvěřitelně rychle zbohatnou a Singapur bude třímilionovým supermoderním velkoměstem.

Blog: Příběhy z přístavů, moří a oceánů
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 21.9.2014 13:45)
31.1.2009 15:42

Milování ve stáří je v Číně „mrak a déšť

cina01

Jistě víte, že pro Číňany je znamení draka něco jako pro Čechy symbol lva. Ale strohé názvy českých okresů se v Číně mění v nádhernou poesii – Okres hustých oblak, Okres rovin a údolí, Okres velké radosti nebo Okres prodloužených slavností. I drsné hory v okolí Pekingu mají pohádkové názvy – Hora půvabného vrcholku, Hory nebeské dlouhověkosti nebo Voňavé růžové hory – do takových hor se každý těší.

31.1.2009 15:30

Šanghajské lodě lásky

„Daleko je Šanghaj…“, zpívá si lodní kuchař a sleduje přistávací manévry v druhém, největším městě světa. K večeru, kdo má volno jde do ulic. Po více jak dvaceti tisících kilometrech plavby od Evropy máme opět pevnou půdu pod nohama.

18.1.2009 23:11

Sulawesi, ostrov, kde věří na posmrtný život

Tajfun u indonéských břehů přichází náhle. Ovzduší je nabito elektřinou a načervenalé blesky ozařují oblohu. Během hodiny se vichr v plné síle 40 uzlů opírá o loď a snaží se zničit co se dá.

Blog: Příběhy z přístavů, moří a oceánů
Názory k zápisku: celkem 2 (poslední 4.8.2014 21:34)
18.1.2009 23:03

Novoroční příběh statečného afrického kocoura

Už je to pár dní, co po Novém roce zmizel ostrý obrys Devils Peaku a Stolové hory u Kapského města a po odbočení z Indickém oceánu, nás čeká dlouhá plavba Atlantickým oceánem.Daleko od nás, za obzorem je Nabimie, Angola, Kongo a další Africké země. Oceán je obrovská, tmavomodrá plocha, kam se dostávají silné, vodní proudy s kterou musí strážní služba počítat a opravovat podle nových informací.

18.1.2009 11:41

V Jemenu nosí každý muž zahnutý nůž

Vstupní ozubené brány Bab el – Jamanu svítí bělostnou barvou. Ve starém městě San. se zdvihají z pouště pět set let staré pětipatrové domy jako by uzavírali přísun rozpáleného vzduchu na tržiště a úzké ulice.Na oplátku poskytují věžové domy v horku potřebný stín a v zimě příjemné teplo.

25.12.2008 18:36

Jak se z námořníka stal dědeček

Dědečkem se každý stává rychle a jednoduše, v kteroukoliv denní a noční dobu. Zazvoní telefon nebo mobil – a mají pro Vás radostnou novinu. Najednou jste děda, dědeček, dědoušek – prostě dědek!

Při zpáteční plavbě na klidných vodách rovníku přiběhl do kajuty radiotelegrafista, zalomcoval se mnou a radostně mně oznámil – „ máš holku !“

Blog: Příběhy z přístavů, moří a oceánů
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 8.11.2008 11:27)
7.11.2008 22:34

Daleká plavba začíná

„Zcela pomalu vpřed…“ „Otočit kormidlo vlevo…“ Rozkaz se opakuje a povely z velitelského můstku se telegrafem přenáší do podpalubí. Plujeme Severním mořem jen poloviční rychlostí a kapitán neopouští můstek. Hustá, lepkavá mlha obklopuje loď a všechny zvuky, přicházející z bílé clony znějí nepřirozeně dutě.

7.11.2008 22:31

Ke břehům Egypta

V žlutavém pološeru, které je předzvěstí východu slunce se blížíme k egyptskému přístavu Port Saidu. Po hodině, kdy utichá stroj v podpalubí, oznamuje palubní důstojník ukončení manévrů. V tom okamžiku je loď obklopena desítkami člunů a plachetnic pln naložených zbožím.

7.11.2008 22:26

Jak se v Hongkongu protáčely Číňanům panenky

Každý kdo přijede do Paříže, určitě navštíví Eifelovku. Kdo má zájem ochutnat nejroztodivnější jídla Dálného Východu si zajde do Hongkongského přístavu na pravou „Čínu.“ Cizinec se tady nemusí ničeho obávat. Platí tady nepsaný zákon – neublížit hostům – poškodilo by to obchod a obchod jsou peníze!

11.9.2008 14:32

Lov mořských hadů v Bengálském zálivu a návštěva Neptuna

Jeden po druhém padají zmalovaný křtěnci k nohám vládce vod a procházejí poctivou lékařskou prohlídkou, očistou u holiče a potopením, aby dostali diplom a stali se tak členy Neptunovy vodní říše.

4.8.2008 15:16

Madagaskar - ostrov duchů a pozemský ráj zvířet

První civilizovaný člověk,který se dostal nA ostrov byl zločinec a spravedlnost se řešila uvázáním obžalovaného na pobřeží krokodýlů.Jak ryby tilapie vyhnali vodní trpaslíky y jzezera Kinkony, kde žily létající žáby.Ostrov je rájem opic a tisíců zářícíck květin, které odměřují čás svého růstu a vytváří kalendář.

4.8.2008 14:53

Srí Lanka, ostrov, kde vládnou kobry královské

Blíží se malý ostrov, nádherný korálek v Indickém oceáně, se zelenavým pobřežím a průzračnou hladinou. Tam někde uprostřed džungle stojí Kataragama, největší svatyně tělesného utrpení na světě. Je to ostrov nekonečných houštin stromů, kde od dávných dob pracují sloni a vládnou kobry královské.

26.6.2008 17:26

TOPlist