nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Plánováním ke hvězdám

To první s čím jsem se nejčastěji setkal, když jsem komukoliv řekl o plánované cestě do Íránu bylo: Poslyš, ale tam je válka, jsi blázen?

No tak nevím, jestli blázen je ten, kdo chce tuto zemi poznat, nebo spíš ten, kdo neví, že válka je v Íráku. Ale co, pro Američany jsme taky zemí někde na Balkánu, tak co mohu chtít.

Takže, v Íránu válka není. Tedy zatím. Snad právě i proto se tam hodlám vydat. Nechci rozebírat světovou politiku Spojených států, ale jak to tak sleduji, kam vkročí noha amerického vojáka, dlouho se nic nezelená. Mizí památky, společnost, kultura a lidé. A to jsou věci, které jsou na každé zemi tím nejcennějším.

Víte, já miluji ten okamžik, kdy se rozhodnu navštívit určité místo a stojím před úkolem naplánovat cestu. Někdo to nemá rád a nejraději se vydá kamkoliv bez pevného itineráře. To je určitě velmi zajímavé, ale potřebujete k tomu dost času. S pár týdny dovolené za rok je prostě jasná představa nutností. Ale nejen to, je to radost.

Nejprve si na internetu najdu veškeré cestopisy těch, kteří už v té zemi byli. Pak se poohlédnu po vhodné literatuře v knihovně a po večerech a víkendech se zavírám doma. Letos jsem měl docela štěstí. Dolehla na mě viróza a tak jsem pár dní od rána do noci proležel, proseděl u počítače a v knihách.

Nejprve prožíváte docela slušný chaos. Nevíte co číst dřív, jak to utřídit, nejraději byste navštívili každé místo o kterém čtete. Ale postupem času Vám začnou být některá místa bližší a zdají se Vám zajímavější než ostatní.

Nakonec, když už jasně víte kam, řešíte otázku jak, kdy a za kolik. Tedy jakým dopravním prostředkem se budete mezi jednotlivými místy přesouvat, zda něco vůbec jede, zhruba v kolik hodin, kolik to bude stát, jak drahé jsou vstupy a ceny ubytování.

Po pár dnech máte poměrně slušný plán cesty. Víte odkud a kam, kolik času na kterém místě přibližně strávíte a kolik Vás to bude stát. Jak říkám, někomu to možná přijde příliš sešněrované, ale mě to dává možnost se těšit konkrétně.

Můj plán vypadá asi takto: Tabríz – Hamadán – Šuš – Esfahán – Šíráz – Persepolis – Yazd – Mashad – Teherán. Celkem bude cesta trvat něco málo přes tři týdny. Z Prahy poletím letadlem buď do Istanbulu a odtud autobusem do Tabrízu, nebo přímo do Teheránu. Samozřejmě s přestupem.

Zítra Vám povím, jak zajímavé je vyplňovat íránské vízum a co jsem objevil při podrobném studiu islámu. Zatím se mějte hezky a plánujte…vždyť, kdo by nechtěl cestovat dvakrát?

P.S. Rád bych touto cestou poděkoval Petru Kavalírovi, který mi věnoval pár hodin svého času, zapůjčil Lonely Planet, podrobnou mapu Íránu a potvrdil mé tušení, že Írán je bezpečná a nádherná země. Strávil tam na podzim 2006 celý měsíc, takže jeho dojmy jsou více než aktuální.

20.4.2007 19:28
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 10.70
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist