nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Pan konzul se tvářil jako milý pán

Je to zhruba asi týden, kdy mi zazvonil mobilní telefon. A protože číslo, které se objevilo na displeji mi nic neříkalo, zvedl jsem ho bez zjevného zájmu.

Ale ten rázem vzrostl, když se na druhé straně ozvalo velvyslanectví Íránské islámské republiky. Sice jsem byl zklamán, když důvodem telefonátu nebylo urychlené vyřízení víza, ale i tak jsem byl velmi překvapen.

Pan konzul si nás, kteří žádáme o vízum dovoluje pozvat na neformální setkáni, na kterém by nám rád podal aktuální informace o cestování po Íránu.

V pátek 27.5. se nás tam sešlo asi patnáct. Zhruba ve dvě hodiny a deset minut po obědě, jsme byli uvítáni v přijímacím salónu, který vyplňovala příjemná hudba a naše kroky se ztrácely v nádherných perských kobercích.

Pistáciové oříšky, pití a skutečně vřelé přivítání. Jak nám bylo sděleno, takové setkání Íránské velvyslanectví pořádá poprvé. A tak jsme se jako zkušební vzorek zaposlouchali do zajímavého výkladu o nejkrásnějších místech, která Írán svým návštěvníkům nabízí.

Zajímavé bylo i ubezpečení, že v Íránu není třeba se obávat nějakých striktních nařízení v oblékání. Muži mohou v liberálnějších oblastech naprosto klidně chodit v košili s krátkým rukávem. Pánská část naší skupiny se uklidnila, zato ženy protahovaly své obličeje, když se dozvěděly, že nutnost nosit po celou dobu pobytu šátek, který zakryje všechny jejich vlasy není pouhou propagandou, ale reálnou skutečností.

Celé setkání bylo velmi příjemné a pokud budou íránci ve své pohostinnosti a přívětivosti podobní panu konzulovi, čeká nás opravdu zajímavá a nezapomenutelná cesta.

Myslím, že jsem nikdy nezažil takový servis, jako ono páteční odpoledne. Nikdy se nikdo z představitelů země, kterou jsem hodlal navštívit nestaral o to, abych věděl, kde je to u nich nejhezčí a na co bych rozhodně neměl zapomenout. Někteří spekulovali, že je to jen zastírací manévr v současné době, kdy slovní přestřelky mezi Íránem a USA opět nabývají na síle. Já osobně tomu nevěřím. Spíš mám pocit, že se snaží ukázat svůj zájem o ty, kteří je hodlají navštívit. Váží si těch, kteří mají zájem o jejich zemi. A to není málo.

30.4.2007 20:14
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 14.15
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist