nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Malá sonda do světa islámu

Největším lákadlem všech mých cest kamkoliv, jsou lidé. Zajímá mne jak žijí, o čem přemýšlí a sní. Co utváří jejich vnitřní svět a jak nahlížejí na ten, který je obklopuje. A to je dáno nejen místem kde žijí, jaké mají vzdělání, jakému klimatu jsou vystaveni, historií kterou si nesou ve svých srdcích, ale především tím, čemu věří.

Írán je zemí šíítského islámu. Není nutné rozebírat rozdíl mezi šííty a sunnity. Já se zaměřil na islám jako takový. Zhruba dva plné dny od rána do pozdní noci, jsem četl a četl, co mi internet nabídl. Každá webová stránka, kterou vytvořili muslimové se Vás snaží přesvědčit, že islám je naprosto mírumilovné náboženství a muslimové milí a přátelští lidé. Jsem osobně přesvědčen, že z naprosté většiny je to pravda. Tedy o těch lidech.

Ale pak jsem narazil na odkazy, které mi tento pohled ne zkazily, spíš poopravily. Na stránkách Eurabia je několik video dokumentů, které jsou přinejmenším šokující. Jde zejména o Posedlost a Já, muslim. Je zarážející, že čeští muslimové v Praze, vidí například teroristy z 11.září jako hrdiny. Mohl bych to rozebírat mnohem obšírněji, ale jednoduše řečeno, většina muslimů jsou milí a mírumilovní lidé a na cestě se jistě potkáte s jejich vlídnou pohostinností. Nicméně menší, fundamentalistická část je naprosto ovládá a určuje směr dalšího vývoje. A jejich záměry už tak roztomilé nejsou. Jednoznačná islamizace celéno světa. Tedy i Vašeho městečka, či vesnice. A jak se může naše západní civilizace bránit? V jednom z dokumentů je řečeno: S Vaší politickou korektností a lidskými právy nemáte šanci zastavit tento boj. Zahynete díky svým principům, které oni využívají.

Když jsem pak spatřil natočené popravy v Íránu, bylo mi fyzicky zle. Byla to poprava dvou mladíků za homosexualitu a jedné mladičké dívenky, která byla znásilněna a v jejich pojetí se nejspíš chovala nepřiměřeně, takže muže vyprovokovala. Měla těsně před svatbou a už si vybírala svatební šaty. Život jí však připravil něco jiného.

Popravy se konají se na veřejnosti a v místě bydliště. Můžete si vybrat ze třech způsobů, jak sejít ze světa. Ukamenování, oběšení, nebo svrhnutí z velké výšky.

I to je islám, i to patří k zemi, kterou mnozí obdivují pro její mimořádnou krásu památek, zahrad a koberců. I to je země, kterou toužím navštívit. I to je cestování. Srážka s mentalitou nejen rozdílnou, ale i nepřijatelnou. Žijeme na jedné Zemi a přesto jsme tak jiní. Je něco, co by dokázalo těmto lidem ukázat, že lze žít i jinak? Nevím jestli lépe, nejsme lepší, ale jinak. Myslím, že něco takového existuje. Souvisí to právě s tím, čemu lidé věří. Jednoznačně to, čemu věříte pak i děláte. Myslím, že budu mít na cestě o čem přemýšlet.

Blog: Příběhy cest
Téma: Cesta k duši Persie, aneb Írán 2007
Názory k zápisku: celkem 7 (poslední 26.4.2007 20:42)
22.4.2007 09:50
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 16.05
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

 NadpisVloženoAutor
Blablabla 25.4.2007 15:52 Anonym
Re: Blablabla 26.4.2007 08:52 Martin Lejsal
Re: Blablabla 26.4.2007 12:43 Anonym
Re: Blablabla 26.4.2007 14:51 Martin Lejsal
Re: Blablabla 26.4.2007 16:22 Anonym
Re: Blablabla 26.4.2007 20:35 Martin Lejsal
Re: Blablabla 26.4.2007 20:42 Tomáš
TOPlist