nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Itinerář cesty do Persie

Podrobnější plán trasy a rozpočet je zde:

Expedice povede hlavními historickými, kulturními a duchovními centry Perské minulosti a Íránské současnosti.

Tabríz

V tomto prvním městě na území Íránu navštívím především bazar s tisíciletou tradicí, městské paláce a zahrady. Dalším zajímavým místem v blízkém okolí, je vesnice Kandován, která svým umístěním v horách, vklíněna mezi skalními kužely, v mnohém připomíná tureckou Kapadocii.

Hamadán

Hamadán je znám zejména díky mausoleu Aviceny, hrobkám královny Ester a Mordokaje. V nedalekém okolí se nachází slavné skalní reliéfy Dareia I. a jeho syna Xerxa.

Šuš

Šuš patří k nejstarším městům na světě. Doklady svědčí o jeho osídlení již 4. tisíciletí př.n.l. Bývalo sídelním městem panovníků mnoha starověkých říší (Babylon, Asýrie, Persie). Za hlavní město si ho zvolil Kýros Veliký. Kromě pozůstatků královského paláce, města řemeslníků atd., zde leží v nádherné hrobce pochován starozákonní prorok Daniel. V neposlední řadě si zmínku zaslouží i zikkurat Čogha Zanbíl, který byl zasvěcen nejvyššímu bohu Elamitů Inšušinakovi.

Isfahán a Šíráz

Persie byla odvěků zemí nádherných zahrad plných květů a básníků, kteří nemohli jinak, než vnímanou krásu halit do uchvacujících veršů. Množství zahrad a hrobky Háfeze a Sa´adiho, dvou největších perských poetů, budou dalšími místy, které expedice nemůže pominout. Poblíž Šírázu leží hlavní město staroperské říše Persepolis a údolí královských hrobek Naqš-e Rostam.

Jazd

Toto město, sevřené dvěmi největšími íránskými pouštěmi Dašt-e Kavír a Dašt-e Lút, je známé především jako duchovní centrum Zoroastrismu, dávného náboženství staré Persie.

Mašhad

Mašhad je největším poutním místem dnešních muslimů v Íránu. V 9. století n.l., zde byl otráven a pochován dodnes uctívaný imám Ali Reza, nástupce chalífy, jehož uzdravující moc přitahuje zástupy věřících dodnes. Jeho hrob je umístěn vedle hrobu jeho otce al-Mamúna Hárána ar-Rašída, který je znám jako král z pohádek Tisíce a jedné noci.

Teherán

Ačkoliv by se mohlo zdát, že 14 milionové město nemá kromě rušných ulic přeplněných spěchajícími Íránci a všudypřítomného smogu co nabídnout, opak je pravdou. Za zmínku stojí zejména Museum koberců, které ukrývá nezměrné poklady tohoto tradičního perského umění.

Kalkulace nákladů

Doprava: 11 200,–Kc

Ubytovani: 2 100,–Kc

Jidlo: 1 800,–Kc

Vstupy: 1 540,–Kc

Istanbul ubytovani a vstupy a jidlo 1 200,–Kc

Rezerva na cokoliv 2 200,–Kc

Celkem: 20 040,–Kc

20.4.2007 20:24
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 16.47
Co je to karma a jak funguje?


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist