nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Zpívající kola

Je brzy ráno a my se vydáváme z oázy Palmyra na cestu přes syrskou poušť. Po několika hodinách jízdy začíná kolem silnice přibývat trsů trávy a keřů, což je neklamné znamení, že se přibližujeme k okraji pouště. Začínají se také objevovat první palmy, pak malá políčka a okrová barva krajiny se pozvolna mění na zelenou. Pak se již blížíme k okraji města Hama, které má přibližně sedmsettisíc obyvatel a je jedním z center konzervativního sunitského islámu v Sýrii. Hlavním důvodem naší návštěvy jsou vodní kola norie, která jsou instalována v centru města, podél toku řeky Orontes. Vodní kola pochází ze středověku a sloužila k čerpání vody z řeky do zavlažovacích systémů. Do dnešních dnů se zachovalo sedmnáct těchto kol, z nichž největší má průměr dvacet metrů.

Vodní kola norie

Sýrie, Hama, park Um Al Hasan

Sýrie, Hama, park Um Al Hasan

Po ulici Al Hader přijíždíme do centra Hamy, na okraj parku Um Al Hasan. Vystupujeme a vydáváme se na procházku parkem. Procházíme po cestičkách vedoucích mezi zelenými trávníky, na nichž rostou barevně kvetoucí keře. Místní lidé posedávají na lavičkách a na dekách rozprostřených na trávě. Uprostřed parku hraje na zastřešeném pódiu malá kapela. Provázeni zraky kolemjdoucích, přicházíme k řece Orontes. Přímo před sebou vidíme obrovské dřevěné kolo, které se pomalu majestátně otáčí. Přicházíme až k němu a vidíme ,že jeho dlouhé loukotě i ostatní jeho části, jsou porostlé silnou vrstvou řas. Norie při otáčení vydává zvláštní zvuk, podobný skřípání dřevěných vrat. Místní lidé pak o tomto zvuku říkají, že norie zpívají. Prohlížíme si kolo, jehož průměr měří hodně přes deset metrů a jehož konstrukce je vzhledem k jeho stáří v dobrém stavu. Norie v současnosti již nečerpají vodu, ale slouží jen jako atrakce. Odcházíme a vydáváme se podél řeky k místu, odkud je vidět další kolo, instalované na protějším břehu řeky. Tato norie je mnohem větší a také její zpěv je hlasitější. Chvíli pozorujeme kolo a akvadukt stojící za ním a poté se vydáváme na okraj parku, na jednu z hlavních městských ulic, Al Dabagha. Ta nás přivádí na náměstí, které je lemováno četnými obchody a kterým projíždí spousta aut. Také chodníky jsou plné lidí. Většina mužů, které potkáváme, je oblečena podle evropského stylu. Jen část z nich pak má na sobě tradiční oblečení. Arabské ženy jsou vesměs oblečeny do tradičního černého čádoru, zahalujícího celé tělo od hlavy až k patě. Nezahalený tak zůstává jen obličej. Na nohou však ženy mají boty podle poslední módy, na rukou prsteny, přes rameno módní kabelku a mladé Arabky mají výrazně nalíčené oči. Procházíme přes náměstí směrem do Starého města a cestou míjíme dvě zcela zahalené ženy s dvěma malými děvčaty. Jedna z žen, jakmile nás spatří, otáčí děti tak, aby nás neviděly. Rukou přitom směrem k nám učiní odmítavé gesto.

Staré město

Opouštíme náměstí a před námi se objevuje starý kamenný akvadukt, kterým se rozváděla voda načerpaná noriemi. Procházíme pod obloukem akvaduktu a ocitáme se na okraji Starého města. Vydáváme se jednou z ulic a zakrátko jsme obklopeni starými kamennými domy s dřevěnými balkony. Pochvíli přicházíme k Azem Palace. Tato rozsáhlá guvernérská rezidence, patří údajně k nejkrásnějším osmanským stavbám v Sýrii.

Sýrie, Hama, vodní kolo norie

Sýrie, Hama, vodní kolo norie

Necháváme za sebou bělostné zdi paláce a poté se blížíme k mešitě Nur Al-Rámus. Tato mešita, Guvernérský palác a část Starého města, byly značně poničeny při zásahu vládních vojsk proti místním obyvatelům. Při těchto krvavých událostech, k nimž došlo na počátku osmdesátých let minulého století, bylo zabito několik tisíc osob. Přicházíme k mešitě, která byla stejně jako Azem palác obnovena. Její minaret je vystavěn z čediče a vápence, které jsou střídavě vrstvené. Takto vzniklé bílé a černé pruhy, vypadají velice působivě. Postupujeme dál podél starobylých zdí mešity a přicházíme na nábřeží, ze kterého je možné uvidět další norie. Na levém břehu se nám naskýtá krásný pohled na tři kola, umístěná těsně vedle sebe. Na protějším břehu se pak otáčí další kolo. Celkem jsme tak mohli ze všech norií, které jsou ve městě instalovány, spatřit na vlastní oči šest z nich. V okouzlujícím zákoutí, před kterým právě stojíme, končí naše procházka Starým městem a my se vracíme do centra Hamy.

Alegorické vozy

Míjíme hotel Orient House a přicházíme na bulvár Al Marabet. Procházíme do přilehlé ulice a vcházíme do súku. Ocitáme se v šeru uličky zastřešené klenutým stropem a ihned na nás dýchne atmosféra, tak typická pro orientální tržiště. Celý súk je plný lidí, vzduch je prosycen vůní orientálního koření a nejrůznějšími pachy. Procházíme uličkou kolem krámků, před nimiž sedí prodavači, kteří nás zvědavě pozorují. Postupně míjíme pytle s kořením, přepravky se zeleninou a s ovocem a také chladící boxy se skopovým masem. Přicházíme na konec uličky a opouštíme tržiště. Poté se ulicí Al Marabet vydáváme směrem k parku Um Al Hasan. Cestou přicházíme ke čtyřem alegorickým vozům zaparkovaným u chodníku. Při pohledu na vozidla, si maně vzpomínáme na průvody, pořádané u nás před léty na Prvního máje. Míjíme barvami hýřící „umělecká“ díla, která jsou součástí nějaké agitace. První vůz má na bocích upevněny veliké desky s portréty prezidenta Bašára Asada a jeho otce Háfize Asada. Na voze je pak upevněno veliké stylizované vodní kolo. Další alegorický vůz má tvar lodi, na jejíž palubě stojí mohutné ozubené kolo z lepenky a veliká fotografie Bašára Asada. Stěžejním motivem výzdoby dalších dvou vozů, jsou opět veliké podobizny prezidenta. Ostatně, s jeho obrazy jsme se během naší cesty po Sýrii, setkávali na nejrůznějších místech, dost často. Odcházíme od alegorických vozů a vracíme se zpátky na nábřeží řeky Orontes. Zde nastupujeme do mikrobusu a za monotónního zpěvu nedaleko stojící norie odjíždíme z Hamy, která je nejsevernějším místem na naší cestě po Sýrii.

Blog: Poznámky z cest
Téma: SÝRIE
Názory k zápisku: zatím žádné
14.3.2012 13:26
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.81
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Sýrie, Hama, vodní kolo norie
Sýrie, Hama, vodní kolo norie
Sýrie, Hama, park Um Al Hasan
Sýrie, Hama, park Um Al Hasan
Sýrie, portrét syrského prezidenta v antickém divadle v Bosře
Sýrie, portrét syrského prezidenta v antickém divadle v Bosře
 


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist