nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Země draka

Tísníme se v davu cestujících na vídeňském letišti a čekáme na odlet do země Nebeského draka, do Číny. Po dvanáctihodinovém letu přes východ Evropy, Rusko a Mongolsko přistáváme na letišti v Pekingu. Počátky osídlení území dnešního Pekingu se datují od druhého tisíciletí před naším letopočtem. V raném středověku se město jmenovalo Ti. Dnes má metropole Číny kolem dvanácti milionů obyvatel.

Největší náměstí na světě

Čína, Peking, brána Zhengyang

Čína, Peking, brána Zhengyang

Z letiště jedeme do centra města. Široké ulice jsou plné aut. Ubytováváme se v hotelu na jedné z hlavních městských tříd. Vydáváme se na první prohlídku města. Jdeme po bulváru Chongwenmen, který je lemován vysokými budovami a řadami stromů. Míjíme několik mezinárodních hotelů a přicházíme na ulici Qianmen. Ta nás zakrátko přivádí na náměstí Nebeského klidu. Prostor náměstí zde uzavírá mohutná brána Zhengyang, která bývala součástí městského opevnění. Brána je tvořena mohutným kamenným zdivem, na které navazuje nástavba se stupňovitou střechou se zahnutými okraji. Procházíme kolem brány a ocitáme se na obrovském obdélníkovém náměstí. Před námi stojí mauzoleum Mao Ce-Tunga. Strohá budova je obklopena zelení. Kolem mauzolea přicházíme do středu náměstí, kde stojí Památník hrdinů. Odtud se nám již naskýtá pohled na střechy Zakázaného města. Jdeme přes náměstí k jeho severnímu okraji. Na obou jeho delších stranách stojí monumentální budovy. Na východní straně pozorujeme Národní muzeum a na západní Velkou lidovou halu, která slouží především k zasedání parlamentu. Proplétáme se hloučky turistů postávajících na náměstí a v uších se nám mísí směsice různých jazyků. Přicházíme na okraj náměstí, podchodem se dostáváme na druhou stranu ulice Xichang An a ocitáme se před bránou Nebeského klidu.

Zakázané město

Čína, Peking, Zakázané město

Čína, Peking, Zakázané město

Bránou, na níž je umístěn veliký portrét Maa, vstupujeme do Zakázaného města. Císařský palácový komplex byl vybudován v patnáctém století císařem Jung-Le, má rozměry tisíckrát sedm set padesát metrů a je obehnán vysokou zdí. Zakázané město bylo až do začátku dvacátého století pro obyčejné smrtelníky nepřístupné. Vstupujeme do komplexu. Procházíme parkem a pozorujeme množství objektů s patrovými střechami, které stojí roztroušeny mezi zelení. V celém areálu se nachází na tisíc budov s asi deseti tisíci místnostmi. Procházíme Polední bránou, jdeme po mramorovém mostě přes Zlatý potok a bránou Nejvyšší harmonie se dostáváme na ohromné nádvoří. Postáváme na mramorové dlažbě a pozorujeme výstavné budovy stojící na vyvýšeném místě uprostřed nádvoří. Červené stěny a sloupoví, stupňovité střechy se zvednutými okraji a barevná výzdoba, to vše propůjčuje budovám doslova pohádkový vzhled. Na okrajích prostranství stojí veliké kovové nádoby, které sloužily jako zásobárna vody pro případ požáru. Kráčíme po nádvoří ke schodům vedoucím k síním. Bílé schodiště střeží dva bronzoví lvi. První, mající pod tlapou kouli, představuje symbol síly a druhý s lvíčetem, zase plodnosti. Stoupáme po schodech a vcházíme do síně Nejvyšší harmonie. Zde se odehrávaly korunovační obřady a nejdůležitější oslavy. V této části komplexu se také nachází takzvaný vnitřní dvůr. Zde, oddělen hradbou od ceremoniální části, bydlel císař, císařovna, jeho další manželky, nejbližší rádcové a císařská stráž. Opouštíme objekt, který kdysi býval nejvyšší v celém Pekingu. Obklopeni množstvím dalších budov jdeme do severní části Zakázaného města. Procházíme bránou Nebeské čistoty, palácem Pozemského klidu a vcházíme do Císařské zahrady. Kráčíme po pečlivě udržovaných cestičkách mezi množstvím exotických rostlin. Míjíme skalky a vodní plochy, které nesmí chybět v žádné čínské zahradě. Přicházíme na konec zahrady, která je na zdejší poměry považována spíše za menší. Procházíme bránou Božské udatnosti a ocitáme se znovu v pekingských ulicích. Přesto, že bylo za 2. světové války veškeré zařízení paláce vyrabováno, opouštíme Zakázané město okouzleni jeho krásou a okázalostí.

Blog: Poznámky z cest
Téma: ČÍNA
Názory k zápisku: zatím žádné
29.12.2009 10:11
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.27
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Čína, Peking, brána Zhengyang
Čína, Peking, brána Zhengyang
Čína, Peking, Zakázané město
Čína, Peking, Zakázané město
Čína, Peking, Zakázané město
Čína, Peking, Zakázané město
Čína, Peking, Zakázané město
Čína, Peking, Zakázané město


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist