nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Vůně kadidla

Během našeho pobytu v Ománu jsme ubytováni v hotelu Al Falaj, nacházejícího se ve čtvrti Ruwi, která je součástí hlavního města země. První večer se vydáváme na prohlídku Matrah Souku, údajně jednoho z nejkrásnějších tržišť v celém Ománu. Nastupujeme do taxi stojícího před hotelem a necháváme se odvézt do přístavu.

Omán, Matrah, pobřežní promenáda Corniche

Omán, Matrah, pobřežní promenáda Corniche

Odtud se vydáváme po nábřežní promenádě Corniche k súku. Kráčíme po kamenném chodníku a pozorujme sultánovu jachtu kotvící nedaleko u přístavního mola. Plavidlo se sultánským znakem na boku, připomínající spíše velikou výletní loď než jachtu, září do nastalé tmy žlutým světlem. Na pobřeží doráží vlny, které se občas přelijí až přes ozdobné kamenné zábradlí a my pak máme co dělat, abychom unikli nechtěné sprše. Na protější straně nábřeží stojí bílé domy s obchody a mešita s osvětleným štíhlým minaretem. Přecházíme přes rušnou ulici, míjíme několik obchodů se zářivě osvětlenými výlohami a blížíme se k bráně, jež tvoří hlavní vchod do súku.

Orientální tržiště

Procházíme bránou do súku, jehož hlavní ulice je asi šest metrů široká, je vydlážděna kamennými deskami a zastřešena zdobenou dřevěnou střechou. Orientální tržiště je po obou stranách lemováno obchůdky, namačkanými jeden vedle druhého. Před nimi leží na zemi vystavené zboží. Vydáváme se na prohlídku súku. Kráčíme ulicí a proplétáme se mezi lidmi. Muži jsou většinou oblečeni do dlouhých bílých plášťů dišdáša a na hlavách mají kulatou, ručně vyšívanou čepičku kumma. Arabské ženy jsou vesměs oblečeny do dlouhého černého roucha čádoru, sahajícího až na zem a zakrývajícího celé tělo a hlavu. Obličej ženy ale zůstává odhalený. Některé ženy pak mají na sobě nikáb, zakrývající i obličej. Turisty potkáváme jen velice zřídka. Procházíme kolem krámků a prodavači postávající před nimi nám nabízí své zboží. Postupně míjíme několik obchůdků s kadidlem, před kterými stojí vyrovnané štosy plastových balíčků s nejžádanějším artiklem na trhu. Kadidlo je aromatická pryskyřice ze stromů rostoucích na jihu Arabského poloostrova, která při spalování příjemně voní. Před každým obchůdkem s kadidlem stojí keramická kadidelnice, ze které stoupá vonný dým, prosycující vzduch v okolí. Kromě kadidla nabízí obchodníci také různé vonné esence a oleje. Postupujeme dál tržištěm a míjíme krámky s výrobky ze stříbra, s kořením, s typickými zahnutými dýkami chandžar, s kašmírovými šátky, s měděnými nádobami a talíři, s keramikou, s výrobky z kůže, čepičkami kumma a s nejrůznějším textilem. Z hlavní ulice tržiště vedou četné postraní uličky. Odbočujeme do jedné z nich. Ta je tak uzoučká, že se zde sotva vyhneme s protijdoucími lidmi.

Omán, Matrah, Matrah Souk

Omán, Matrah, Matrah Souk

Tyto uličky plné krámků tvoří úplný labyrint. Po několika stech metrech chůze, při které se proplétáme mezi zbožím vystaveným před krámky, již nevíme kde jsme. Musíme se proto jednoho obchodníka zeptat na cestu. Po chvíli přicházíme znovu na hlavní ulici tržiště. Nacházíme se na místě, kde se súk rozšiřuje do zastřešeného kruhového prostranství, do kterého se paprskovitě sbíhá několik uliček. Jimi sem proudí lidé, kteří se mezi sebou proplétají a pak pokračují dál do některého z průchodů. Vzduch je provoněn vůní kadidla, koření a kebabu. Obchodníci se předhání při nabízení zboží. Vydáváme se dále po tržišti a zastavujeme u jednoho z krámků s kadidlem. Prodavač nám nabízí kadidlo různé kvality a vonné esence. Otevírá postupně několik krabiček a dává nám přičichnout. Vybíráme si balíček kadidla, vonnou směs z ománských růží a k tomu ještě keramickou kadidelnici. Po nezbytném smlouvání odcházíme z krámku. Zakrátko přicházíme na konec tržiště a bránou opouštíme Matrah Souk, místo, které si stále zachovává svůj kouzelný orientální kolorit.

Exotická večeře

Jdeme po úzkém chodníku Matrah Street, jedné z hlavních ulic Matrahu, kterou proudí nekonečný proud aut. Míjíme osvětlené výkladní skříně obchodů a potkáváme černě oděné místní ženy na nákupech. Přicházíme k jídelně, umístěné pod širým nebem v zahrádce vedle chodníku. Usazujeme se u jednoho stolu, přichází obsluha a po krátké domluvě si objednáváme jídlo. Za nedlouho se mladík vrací s plným podnosem a servíruje talířky a misky na stůl. Ten je po chvíli plný a před námi je připravena úplná hostina z orientálních jídel. V hlubokých miskách kouří hustá kuřecí polévka. Jako předkrm jsou nachystány malé zeleninové karbanátky s pikantní omáčkou, zelenina nakládaná v kyselém nálevu, čerstvá zelenina, humus, chleba pita a miska smažených hranolků. Pouštíme se do jídla. Na placky chleba pita si mažeme humus, což je pasta z cizrny, olivového oleje a koření. Po polévce a předkrmech na nás ještě čeká hlavní chod. Mísa plná kousků jehněčího, hovězího a kuřecího grilovaného masa. K tomu špíz z mletého hovězího masa a placičky pita plněné mletým masem. K pití dostáváme hustou čerstvě vymačkanou šťávu z pomerančů. Alkohol se zde samozřejmě nepodává, i když by se sklenice piva k tak vydatnému jídlu hodila. Dáváme se do hlavního chodu a pochutnáváme si na voňavém mase, ochuceném orientálním kořením. Zážitek z exotické večeře je umocňován okolní atmosférou. Po chodníku, od kterého jsme odděleni jen nízkým plotem, prochází muži v dišdášách a ženy v čádorech. Nad obchody na druhé straně ulice září osvětlené arabské nápisy, od vedlejšího stolu je slyšet arabština a z minaretu nedaleké mešity se z reproduktoru ozývá hlas muezzina, který svým monotónním zpěvným hlasem zve muslimy k modlitbě. Jak jídlo ubývá z mísy, plní se naše žaludky, až jsou zcela zaplněné. Na míse však ještě zůstává značná část jídla a nám připadá nezdvořilé, že jsme vše nedojedli. Naše ohledy jsou však zbytečné, neboť zde platí zásada, že jídla má být podáváno tolik, aby jej nebylo možné sníst.

Blog: Poznámky z cest
Téma: OMÁN
Názory k zápisku: zatím žádné
13.9.2010 09:28
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 20.23
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Omán, Matrah, pobřežní promenáda Corniche
Omán, Matrah, pobřežní promenáda Corniche
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk, prodej kadidla
Omán, Matrah, Matrah Souk, prodej kadidla
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk
Omán, Matrah, Matrah Souk


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist