nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Tbilisi

Podruhé během krátké doby, se nacházíme v odbavovací hale varšavského letiště. Poprvé to bylo o prázdninách, kdy jsme zde uvízli poté, co jsme nestihli letadlo do Tbilisi. Vlivem nepříznivého počasí, došlo tehdy ke čtyřiceti minutovému zpoždění letu z Prahy do Varšavy a letoun do Tbilisi na nás nepočkal, přestože naše skupina představovala asi třetinu jeho cestujících. Jiná linka do Tbilisi ten den již neletěla a na následující dva dny, byla všechna místa obsazena. Vlivem těchto okolností byl náš zájezd do Gruzie a Arménie zrušen a nám nezbývalo nic jiného, nežli přespat v hlavním městě Polska a na druhý den se vrátit domů. Pořádající cestovní kancelář, poté přesunula zájezd na říjen a tak nyní znovu sedíme ve stejném složení v hale varšavského letiště a čekáme na odlet našeho spoje. Hodinu před půlnocí, pak nastupujeme do vrtulového letadla, které s námi časně ráno přistává v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Autobus nás poté dopravuje do hotelu Light House, který se nachází ve čtvrti Avlabari na levém břehu řeky Kura.

Procházka po Tbilisi

Gruzie, Tbilisi, Náměstí Evropy

Gruzie, Tbilisi, Náměstí Evropy

Po krátkém odpočinku a pozdní snídani se vydáváme na prohlídku města, ve kterém žije zhruba jeden a půl milionu obyvatel. Právě v okamžiku, kdy vyjdeme před hotel, začíná odbíjet zvon z nedaleké katedrály Nejsvětější Trojice, desátou hodinu. Zvon má velmi silný zvuk a mimořádně hluboký tón a navíc je mezi jednotlivými údery asi patnáctisekundová prodleva, během níž se do širého okolí katedrály, šíří intenzivní dozvuk rezonujícího zvonu. Díky těmto okolnostem, trvá vyzvánění nezvykle dlouho. Nežli zvonění skončí, mineme prezidentský palác, jenž stojí ve stejné ulici jako náš hotel a pak se uličkou plnou starých domů s vyřezávanými dřevěnými balkony, dostáváme na nábřeží. Zde na nás čeká autobus, který nás kolem futuristické budovy galerie, zakrátko dopraví na Náměstí Evropy. Z náměstí pak stoupáme na útes, tvořící v těchto místech břeh řeky Kura. Cestou míjíme domy s reklamními nápisy psanými gruzínštinou, jejíž písmena jsou odlišná od latinky a je tak pro nás naprosto nečitelná. Některé nápisy jsou sice vedle gruzínštiny napsané také latinkou, ale většinou jsou tak krkolomné, že je stejně nedokážeme vyslovit. Posléze staneme na vrcholu skály, na níž stojí kostel Gruzínské pravoslavné církve Metekhi, pocházející ze třináctého století. Po prohlídce interiéru svatyně, se přemísťujeme na terasu před kostelem, k jezdecké soše krále Vakhtanga Gorgasali. Z terasy máme krásný výhled na náměstí, ozdobené gruzínskými vlajkami se svatojiřským křížem a na protější břeh, jemuž vévodí mohutné zdi pevnosti Narikala a gigantická socha Matky Gruzie.

Matka Gruzie

Gruzie, Tbilisi

Gruzie, Tbilisi

Nyní scházíme zpátky na Náměstí Evropy a míříme na jeho okraj, kde se nachází dolní stanice lanovky. Cestou k ní míjíme stánek, ve kterém starší žena nabízí šťávu z čerstvě vylisovaných pomerančů a granátových jablíček. Za chvíli již sedíme v kabině, která s námi stoupá na kopec, rozkládající se na jižním okraji města. Od horní stanice lanovky se poté přemísťujeme ke dvacet metrů vysoké hliníkové soše Matky Gruzie a z terasy na jejím úpatí pozorujeme město, ležící v hloubce pod námi. Před sebou máme jako na dlani uličky starého města a červenomodrou mozaiku jeho střech, to podle toho, zda jsou z tašek nebo z plechu. Za nízkými domy starého města, stojí honosné budovy čtvrti Garetubani, kterou protíná široký bulvár Rustaveli. V zástavbě centra se zejména vyjímá dvaatřiceti podlažní skleněná věž hotelu Biltmore, ultra moderní justiční palác a elegantní Most míru. Levému břehu řeky Kura, pak vévodí Prezidentský palác, nepravidelné tubusy tvořící galerii a především osmdesátšest metrů vysoká pravoslavná katedrála Nejsvětější Trojice. Tento monumentální svatostánek, jakkoli se tváří historicky, byl dokončen teprve nedávno, v roce dvatisícečtyři. Poté co si z ptačí perspektivy prohlédneme centrum, sestupujeme po chodníku vedoucím podél zdí pevnosti Narikala do starého města. Asi v polovině, místy až krkolomného sestupu, přicházíme k mešitě Jumah a po krátké prohlídce pokračujeme dál.

Staré město

Abychom zdolali kolmou skalní stěnu, která nám stojí v cestě, musíme použít vysoké točité schodiště. Po něm se dostáváme na dno kaňonu, kterým protéká malá říčka a který nás kolem nově zrenovovaných barevných domů s bohatě vyřezávanými předsazenými balkony, posléze přivádí do uliček čtvrti Abanotubani. Cestou míjíme několik stylových restaurací a poté se dostáváme ke Královským lázním. Ty byly postaveny ve středověku a dodnes se zde poskytují různé procedury a koupele ve vodě ze sirných pramenů. Poté uličkami dlážděnými kočičími hlavami, přicházíme na náměstí Vakhtanga Gorgasali, kde si ve směnárně měníme eura na místní měnu lari. V době naší návštěvy, nás vyšlo jedno lari, v přepočtu na zhruba deset korun. Z živého náměstí postupujeme do nedalekého parku, kde pod vysokými platany, stojí památník význačné gruzínské herečky Sofiko Chiaureli. Od velmi zdařilé hereččiny sochy se přemísťujeme k Velké synagoze a po její prohlídce míříme do Historického muzea.

Gruzie, Tbilisi, staré město, stánek s čurčchelou

Gruzie, Tbilisi, staré město, stánek s čurčchelou

Zde zhlédneme část jeho sbírek a poté směřujeme k sousední katedrále Sioni. Tento svatostánek pochází z přelomu šestého a sedmého století a patří mezi nejsvětější místa Gruzínské pravoslavné církve. Po prohlídce kamenného ikonostasu a rozsáhlých fresek opouštíme kostel a směřujeme do uličky Erekle II., která je plná stánků a restaurací. Nejprve obhlížíme zboží vystavené v kioscích a u jedné trhovkyně si kupujeme několik kusů čurčchely. Tato typická místní specialita sestává z ořechů navléknutých na šňůrce a obalených hmotou, vzniklou ze zkaramelizované šťávy z hroznů, zahuštěné kukuřičnou moukou. Se sáčkem čurčchely, která na první pohled vypadá jako klobása, poté vcházíme do jedné z restaurací. Abychom ochutnali nějakou specialitu, objednáváme si chinkali, což jsou knedlíčky plněné směsí masa, cibule a bylinek. Knedlíčky poté jíme rukama, jak jsme to okoukali u vedlejšího stolu a zapíjíme je místním pivem. Po jídle naše procházka po starém městě pokračuje. Nejprve se krátce zastavujeme u Mostu míru, který má moderní, velice smělou konstrukci. Poté kráčíme úzkou uličkou Ioane Shavteli a kolem malebných domů z neomítnutých cihel, přicházíme k bazilice Anchiskhati. Tento velice prostý kostel pochází ze šestého století a je nejstarší ve městě. V jeho interiéru se nachází významné fresky, které jsou v kontrastu s jeho obyčejným až omšelým vnějším vzhledem. Po prohlídce baziliky se přemísťujeme jen kousek dál k divadélku Gabriadze, před nímž stojí pitoreskní hodinová věž. Tato stavba má několik pater a každé z nich je postaveno v jiném stylu. To nejvyšší je jakýmsi orlojem, z něhož každou hodinu vyjde anděl a zvoní na zvonek. Patra věže jsou na sobě postavena značně nakřivo, takže celá stavba budí dojem, že se musí každým okamžikem zřítit. Však je také věž z jedné strany podepřena masivní ocelovou výztuhou, bez které, by zřejmě opravdu spadla. Od kuriózního orloje ještě dojdeme na konec uličky, kde u budovy Muzea loutek, prohlídka centra města končí. Během ní jsme mohli vidět směsici starých pravoslavných sakrálních staveb, orientální středověké architektury, malebných domů s typickými balkony a nejnovějších ultramoderních staveb. Všechny tyto prvky dotváří neobyčejnou atmosféru, kterou jsme během procházky městem vnímali a které jsou jedním z důvodů, proč bylo Tbilisi zapsáno do seznamu kulturních památek UNESCO.

Blog: Poznámky z cest
Téma: GRUZIE
Názory k zápisku: zatím žádné
10.5.2018 12:59
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 10.62
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Gruzie, Tbilisi
Gruzie, Tbilisi
Gruzie, Tbilisi, Náměstí Evropy
Gruzie, Tbilisi, Náměstí Evropy
Gruzie, Tbilisi, náměstí Vakhtanga Gorgasali
Gruzie, Tbilisi, náměstí Vakhtanga Gorgasali
Gruzie, Tbilisi
Gruzie, Tbilisi
Gruzie, Tbilisi, čtvrť Abanotubani
Gruzie, Tbilisi, čtvrť Abanotubani
Gruzie, Tbilisi, staré město, stánek s čurčchelou
Gruzie, Tbilisi, staré město, stánek s čurčchelou
Gruzie, Tbilisi, staré město
Gruzie, Tbilisi, staré město
Gruzie, Tbilisi, orloj ve starém městě
Gruzie, Tbilisi, orloj ve starém městě


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist