nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Svatyně Pravdy

Začíná další den našeho pobytu v thajském letovisku Pattaya a my se vydáváme na prohlídku Svatyně Pravdy, jedné z významných místních zajímavostí. Svatyně se nachází na mysu Rachvate, u rybářského přístavu v severní části města. Z hotelu jdeme na nedalekou ulici Naklua, kde nastupujeme do prostředku hromadné dopravy, zvaného Song Teow, což je upravený pickup. Usedáme na levici v zadní části vozu a záhy nato vyjíždíme. Cestou sledujeme ukazatele umístěné na nárožích, na nichž jsou čísla bočních ulic. Ihned poté, co projedeme kolem čísla dvanáct, zazvoním na řidiče. Ten zastaví a my platíme za svezení. Poté se vydáváme po dvanácté ulici směrem k pobřeží a zanedlouho přicházíme k bráně, vedoucí do areálu svatyně.

Pohádkový chrám

Thajsko, Pattaya, svatyně Pravdy

Thajsko, Pattaya, svatyně Pravdy

U brány si kupujeme vstupenky, což jsou kulaté samolepky, které si nalepíme na oděv a vydáváme se po štěrkové cestě na prohlídku areálu. Cestou míjíme otevřený přístřešek, v němž si za dohledu učitelů, hraje skupina školáků, oblečených ve školních uniformách. Poté procházíme kolem vysokého stromu, ověšeného množstvím papírových lístků, popsaných jakýmisi vzkazy. Pak se již blížíme k zastřešenému pavilonu, kde právě začíná folklorní vystoupení. V hojně zaplněném hledišti si nacházíme volné místo a sledujeme produkci. Nejprve dvojice mužů se šavlemi, předvádí humornou scénku a poté tanečnice v pestrých kostýmech, tančí za zvuků melodické hudby. Po vystoupení si jdeme prohlédnout samotný chrám. Cestou si ve stánku vyzvedáváme ochranné přilby. Svatyně, která se začala stavět před více něž dvaceti lety, ještě není úplně hotová a stále v ní pracují dělníci. Z bezpečnostních důvodů proto musí mít návštěvníci při prohlídce, na hlavě tuto netradiční pokrývku. Procházíme vysokým porostem pokrývajícím okolí svatyně, až k jeho okraji, kde ve stínu stromů postává skupinka slonů, se sedačkami na hřbetě. Zájemci se zde za poplatek mohou na zádech těchto tlustokožců, projet po areálu svatyně. Na chvíli se u zvířat zastavujeme a pozorujeme malého klučinu, jak se bázlivě přibližuje k ohromnému zvířeti a podává mu banán. S přilbami v ruce pak opouštíme slony. Záhy se před námi objeví ohromný dřevěný objekt. Budova zaujímá plochu asi jako dvě třetiny fotbalového hřiště a byla postavena bez použití jakýchkoli kovových spojovacích prvků. Chrám se před námi tyčí do výše stopěti metrů, což z něj patrně činí nejvyšší dřevěnou stavbu na světě. Stojíme před svatyní a jsme ohromeni nejen její velikostí, ale také jejím okouzlujícím vzhledem. Kaskádovitě odstupňovaná střecha, je ozdobena sochami božstev a bájných zvířat a také neuvěřitelným množstvím jemně vyřezávaných orientálních vzorů. Obcházíme ohromnou stavbu a směřujeme k jejímu vchodu. Také každý sloupek, překlad a okenní oblouk, které míjíme, jsou bohatě ozdobené řezbářskou prací. Nasazujeme si přilby a po schodech vstupujeme do svatyně. Po masivních dřevěných deskách, jimiž je pokryta podlaha, poté přicházíme do jejího středu. Zde se nachází modlitební místo, které je bohatě vyzdobeno úchvatnými, až dech beroucími dřevořezbami a před kterým leží květiny a také řady barevných polštářů. Interiér svatyně je jen spoře osvětlen světlem, pronikajícím dovnitř několika okny. Přítmí uvnitř chrámu jen podtrhuje tajemnou atmosféru, která zde panuje. Vnitřek svatyně zdobí četné reliéfy a religiózní sochy. Postupně si prohlížíme jednotlivé části chrámu, v jehož západní části, jak dosvědčuje zde instalované lešení, ještě probíhají nějaké práce. Poté, co si prohlédneme celý rozsáhlý svatostánek, zamíříme k východu a opouštíme dřevěnou budovu s doslova pohádkovým vzhledem, postavenou v historizujícím stylu. Snahou jejích tvůrců bylo podnítit návštěvníky k zamyšlení o starověkých znalostech a o východní filozofii.

Pláž Naklua

Thajsko, Pattaya, pláž Naklua

Thajsko, Pattaya, pláž Naklua

Po nevšedním zážitku z návštěvy Svatyně Pravdy, se vracíme do hotelu. Pochvíli se pak s taškami s nezbytným vybavením v ruce, vydáváme na pláž, abychom zde strávili zbytek dnešního dne. Nejprve projdeme až na konec dvacátédruhé ulice, na které stojí náš hotel a poté sestoupíme po dlouhém kamenném schodišti k moři. Nyní se nacházíme na několik set metrů dlouhém úseku pobřeží, ležícím mezi plážemi Pattaya Beach na jihu a Naklua Beach na severu. Po celé délce této části pobřeží se nachází skalní útesy, které sice vytváří četná romantická zákoutí, ale také téměř znemožňují koupání. Proto je zde jen velmi málo turistů. My se nyní vydáváme na pláž Naklua. Pochvíli již staneme na hrubém, okrově zbarveném písku, jímž je pláž pokryta a přejdeme na její okraj. Míjíme přitom velkou restauraci, před kterou stojí jen tak na písku, řady stolů se židlemi. Ve stínu stromů, rostoucích na okraji pláže, si poté rozložíme rohože. Po koupeli v teplém a překvapivě čistém moři, se vydáváme na procházku. Podél pláže stojí velké hotelové rezorty, jejichž zahrady zasahují až na pobřeží. Hosté z těchto hotelů se většinou rekreují u bazénů na zahradách, takže na samotné pláži není mnoho lidí. Cestou míjíme několik masérek, nabízejících tradiční thajskou masáž. S obdivem sledujeme subtilní ženy, jak masírují těla turistů ležících na rohožích, rozprostřených na písku ve stínu stromů. Pláž Naklua je jen asi patnáctset metrů dlouhá a tak záhy přicházíme na její konec a vracíme se. Poté uleháme na rohože a pozorujeme okolí. Na pláži Naklua nejsou řady slunečníků, jak to bývá zvykem jinde. Podél pláže však roste řada palem a dalších stromů, které poskytují stín. Místa na koupání jsou ohraničena barevnými pontony, tvořícími jakýsi plovoucí pás, sahající daleko do moře. Mezi zónami pro koupání jsou ponechány volné koridory, jimiž vyplouvají na moře vodní skútry, které si zde lze zapůjčit. Několik rybářů s dlouhými pruty, stojí na břehu a pokouší své štěstí. Po pláži neustále prochází prodavači nápojů, malého občerstvení, sportovních potřeb a hraček pro děti.

Občerstvení na pláži

Thajsko, Pattaya, pláž Naklua

Thajsko, Pattaya, pláž Naklua

Po nějaké době si také všímáme domorodé ženy, která nese na ramenou bambusovou tyč, na jejíchž koncích visí dvě kovové nádoby. S tímto nákladem pak obchází rekreující se turisty a nabízí jim občerstvení připravené na grilu. Jedna z nádob totiž obsahuje rošt a žhnoucí dřevěné uhlí a ve druhé pak žena přenáší čerstvé ryby, krevety a také nakrájený chléb. Když ucítíme vůni grilovaného pokrmu, necháváme se zlákat a přivoláváme ženu k nám. Ta zanedlouho přichází, snímá náklad z ramen a usedá do písku. Objednáváme si rybu a sledujeme, jak jí žena obratně připravuje. Po několika minutách nám pak podává papírový tácek s hotovou rybou a k tomu chléb, mističku s pikantní ochucovací omáčkou a také ubrousky. Za tuto pochoutku pak žena žádá sto bathů. S voňavým jídlem pak usedáme na rohože a žena odchází k dalšímu zákazníkovi. Po zbytek odpoledne si užíváme sluníčka, moře a klidu, který na pláži Naklua panuje. V podvečer turisté postupně opouštějí pláž, která se začíná vylidňovat. My však setrváváme, neboť si chceme počkat na západ slunce. Sedíme na teplém písku a pozorujeme jak sluneční paprsky pozvolna slábnou a jak se žhavé slunce pomalu mění v rudý kotouč. Ten se pak nezadržitelně sklání k potemnělé siluetě ostrova Ko Larn, která na horizontu vystupuje ze stříbřitých vod zálivu. Touto romantickou podívanou, posléze končí další den našeho pobytu v letovisku Pattaya.

Blog: Poznámky z cest
Téma: THAJSKO
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 21.6.2016 11:55)
12.4.2016 12:31
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.30
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Thajsko, Pattaya, svatyně Pravdy
Thajsko, Pattaya, svatyně Pravdy
Thajsko, Pattaya, svatyně Pravdy
Thajsko, Pattaya, svatyně Pravdy
Thajsko, Pattaya, interiér svatyně Pravdy
Thajsko, Pattaya, interiér svatyně Pravdy
Thajsko, Pattaya, pobřeží mezi plážemi Pattaya Beach a Naklua
Thajsko, Pattaya, pobřeží mezi plážemi Pattaya Beach a Naklua
Thajsko, Pattaya, pláž Naklua
Thajsko, Pattaya, pláž Naklua
Thajsko, Pattaya, pláž Naklua
Thajsko, Pattaya, pláž Naklua
Thajsko, Pattaya, západ slunce nad ostrovem Ko Larn
Thajsko, Pattaya, západ slunce nad ostrovem Ko Larn
 


Diskuse k zápisku

 NadpisVloženoAutor
Buy Registered Passports, ( [email protected])Drivers license, 21.6.2016 11:55 Anonym
TOPlist