nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Starobylá metropole

Si-an, hlavní město provincie Šen-si, má dlouhou a slavnou minulost. Již tisíc let před naším letopočtem vzniklo v okolí dnešního Si-anu hlavní město Čoulské dynastie. Na počátku vlády dynastie Chan bylo nedaleko založeno nové hlavní město Čchang-an, později přejmenované na Si-an. Město Čchang-an bylo významným místem na Hedvábné stezce. Za dynastie Tchang, která vládla od sedmého do desátého století, nastal největší rozkvět metropole. Ve městě žilo v té době přes milion obyvatel a patřilo mezi největší a nejbohatší na světě. Dnes v Si-anu žijí více než tři miliony lidí a město je průmyslovým centrem střední Číny.

Večerní ulice

Čína, Si-an, pouliční jídelna

Čína, Si-an, pouliční jídelna

Přijíždíme z letiště k městu, nad kterým visí šedavý mrak smogu. Projíždíme rušnými ulicemi plnými aut, mezi kterými se proplétají stovky cyklistů. Jízdní kolo je v Číně, i přes prudký rozmach automobilismu, stále nejpoužívanějším dopravním prostředkem. Ubytováváme se v hotelu nedaleko centra a vydáváme se na procházku. Přicházíme na jednu z hlavních ulic. Na okraji chodníku postávají pouliční prodejci. U jednoho z nich si kupujeme několik malých kreseb s čínskými motivy. Na každém obrázku je místo podpisu, čtvercové červené razítko. Rychle se stmívá. Jdeme dál po chodníku kolem velikých světelných reklam. Odbočujeme do vedlejší ulice. Zde je soustředěno množství lidových jídelen. Většinou jsou to malé kuchyně otevřené do ulice, před kterými stojí na širokém chodníku stoly s lavicemi. Téměř všechny stoly jsou obsazené. Lidé zde nejsou zvyklí vařit doma. Večer se celé rodiny vydávají na večeři do některé z jídelen. Jdeme po chodníku a míjíme kuchyně, z nichž mnohé jsou špinavé a začouzené. Ve velikých hrncích se vaří nejrůznější druhy těstovin a polévek, na pánvích se pak smaží zelenina a další pokrmy. V nabídce však převažují různé druhy grilovaného masa. Grily stojí přímo na chodníku. Ulice je plná kouře z dřevěného uhlí a vzduch je prosycen směsí vůní z připravovaných pokrmů. Usedáme u volného stolu, dáváme si pivo a pozorujeme dění kolem. Nedaleko nás stojí mladík u grilu. V každé ruce má několik kovových jehel, na kterých jsou nabodnuté kousky masa. Hoch jehly obratně obrací nad žhavým uhlím. Občas jehly odloží na okraj grilu a posype maso směsí koření. Necháváme se zlákat vůní koření a objednáváme si kuřecí maso na jehle. Maso je chutné, i když někomu by se mohlo zdát poněkud ostřejší. Vracíme se zpátky do hotelu. Přemítáme o tom, že většinu z jídelen v této ulici, by naše hygienická služba asi okamžitě uzavřela.

Hudební a taneční show

Večer máme na programu zhlédnutí taneční show. Máme trochu obavy zda se nám bude představení líbit, neboť čínská kultura je přece jenom od té naší odlišná. Vstupujeme do budovy divadla, usedáme do křesel a představení začíná. Na pozadí jeviště je promítnuta silueta Zakázaného města a na pódium přichází za doprovodu hudby první účinkující. Na jevišti se střídají skupiny tanečnic a tanečníků v překrásných oslnivě barevných kostýmech. Scéna je nyní plná pestrých lampiónů, které tvoří dekoraci pro další taneční číslo. Pak přichází skupina mužů ustrojených jako vojáci z terakotové armády. Za zvuku majestátné hudby pochodují vojáci trhavým pohybem po pódiu, jakoby byli opravdu neživé bytosti z hlíny. Taneční čísla jsou střídána vystoupením hudebníků. Na scénu přichází skupina hrající na bubny různých velikostí. Od zcela malých až po kotle o průměru přes jeden metr. Vystoupení bubeníků má strhující tempo a celým sálem se rozléhá hluboké dunění bubnů. Na řadu přichází umělci hrající na drnkací nástroje. Pak následuje tanec s barevnými stuhami. Stuhy dlouhé kolem pěti metrů se míhají vzduchem a je až s podivem, že se do nich tanečnice nezamotají. Se zaujetím sledujeme další program. Muži v dobových kostýmech předvádějící taneční akrobatické číslo, program ukončují. Přes naší počáteční nedůvěru se nám představení velice líbilo a z divadla odcházíme s nezapomenutelnými dojmy.

Blog: Poznámky z cest
Téma: ČÍNA
Názory k zápisku: zatím žádné
6.1.2010 10:14
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 17.44
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Čína, Si-an, pouliční jídelna
Čína, Si-an, pouliční jídelna
Čína, Si-an, pouliční jídelna
Čína, Si-an, pouliční jídelna
Čína, Si-an, večerní ulice
Čína, Si-an, večerní ulice
 


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist