nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Senegal

Naše cesta po západní Africe pokračuje v Senegalu, přesněji v jeho jižní části, do které přijíždíme z Gambie. Senegal má rozlohu necelých dvěstětisíc kilometrů čtverečních a žije v něm téměř patnáct milionů obyvatel, z nichž se přes devadesát procent hlásí k muslimské víře. Po překročení hranice přivolává průvodce do autobusu pouličního směnárníka, u kterého si měníme eura na místní měnu, kterou je Západoafrický frank, jímž se platí i v sousední Guineji Bissau a v dalších dvanácti afrických státech. Směnný kurz franku je pevně vázán na euro, v poměru šestsetpadesátšest ku jedné. Směnárník pracuje rychle a tak se již zakrátko vydáváme na cestu napříč jižním Senegalem, který je od větší, severní části země, téměř izolován protáhlým územím Gambie. Naším cílem je rezort, ležící na pobřeží Atlantického oceánu, v jihozápadním cípu země.

Jízda napříč Senegalem

Během jízdy brzy zaregistrujeme, že proti Gambii jsou silnice v Senegalu v mnohem lepším stavu a také krajina je zde jiná, neboť všude kolem rostou rozsáhlé tropické lesy, plné exotických dřevin, včetně palem a baobabů. Těchto krásných stromů, které jsou symbolem Senegalu, roste kolem silnice plno. Vždy, když se za oknem autobusu některý objeví, užasle sledujeme jeho siluetu, která vypadá, jako by strom rostl kořeny vzhůru. Cesta rychle ubíhá a tak za krátko přijíždíme do města Diouloulou, ležícího na břehu stejnojmenné řeky. Poté co řeku přejedeme, krajina se výrazně změní. Podél silnice se nyní rozkládá rozsáhlá oblast mokřadů, pokrytá soustavou rýžových políček. Po nějaké době přijedeme k řece Baila, za níž nás znovu obklopí lesnatá krajina. Vesnice, kterými projíždíme, vypadají obdobně jako v Gambii a jsou si podobné jako vejce vejci. Ve všech vidíme nezpevněné uličky pokryté červenou hlínou, převážně nízké malé domky z nepálených cihel, plechové nebo doškové střechy, plůtky z křivolakých haluzí, hrající si děti, dobytek pobíhající kolem a všudypřítomné odpadky. Téměř ve všech sídlech, pak stojí mešita. Po nějaké době přijíždíme k pravému břehu řeky Casamance. Po mostě Emille Badiane překonáváme její zhruba jeden kilometr široký tok a přijíždíme do města Ziguinchor, které je střediskem stejnojmenné provincie.

Džus

Senegal, řeka Casamance

Senegal, řeka Casamance

Řidič autobusu nyní odbočuje z hlavní ulice a míří k řece, kde zastavuje, abychom si udělali přestávku. Jen co stačíme vystoupit, již je kolem nás několik prodejců, kteří nabízí pomeranče, arašídy, oříšky kešu a rozličné náramky a náhrdelníky. Na další cestu si kupujeme oříšky a pomeranče a jako malé dárky, ještě náramky z mušliček. Po nákupu pak míříme na malé občerstvení do nedalekého hotelu Le Perrouquet, který stojí u řeky. V baru, umístěném v hotelovém atriu, jsou kromě jiného, vystaveny lahve s celou plejádou alkoholických nápojů. My si kupujeme pivo, kávu a také džus z plodů baobabu, na který nás upozornil průvodce. Nápoje, za které jsme zaplatili od tisícovky do tisícpětset franků, si poté přenášíme na terasu, nacházející se přímo na břehu řeky. Při tom jsme velice zvědavi, jak nám bude chutnat nápoj z baobabu. Usazujeme se do pohodlných křesílek a trochu nedůvěřivě zvedáme pohár s tekutinou béžové barvy, husté asi jako kondenzované mléko. Opatrně polykáme první doušek a zjišťujeme, že džus má příjemnou sladkokyselou chuť. Nyní popíjíme drink a pozorujeme při tom mohutný tok řeky a loďky uvázané u mola. Je mezi nimi asi šest metrů dlouhá piroga, vydlabaná z jediného kmene a několik, zhruba desetimetrových úzkých pestře pomalovaných lodí, které slouží pro přepravu osob i nákladu. Po příjemně strávené přestávce pokračujeme v cestě. Opouštíme město a najíždíme na silnici, která kopíruje tok řeky Casamance a kterou lemují řady rýžových políček. Po nějakém čase se cesta stočí k řece Kamobeul a prochází mokřady. Následují rozsáhlé lesní porosty národního parku Basse-Casamance a nakonec se po zhruba dvěstětřicet kilometrů dlouhé cestě, dostáváme k Atlantickému oceánu. Nyní pokračujeme v jízdě po silnici procházející podél pobřeží. Ještě mineme golfové hřiště Med Golf a poté přijíždíme do města Cap Skirring. Zastavujeme na jeho okraji a vydáváme se na procházku.

Cap Skirring

Senegal, město Cap Skirring

Senegal, město Cap Skirring

Nyní kráčíme po hlavní a víceméně jediné městské ulici a míjíme řady převážně přízemních domů s obchůdky. Ty nabízí rozmanité zboží, jako arašídy, oříšky kešu, banány, ananas, pomeranče a maniok, dále také textil, obuv, originální suvenýry a kuchyňské nádobí. Před mnohými krámky posedávají prodejci a trpělivě čekají na zákazníky. Cestou procházíme také kolem několika restaurací. Před každou z nich, je pak na chodníku umístěna černá tabule s křídou napsanou nabídkou. My na doporučení průvodce míříme do krámku, nad nímž je nápis Chez Vero, abychom si zde koupili místní speciality a sice sušené mango a tyčinky z plodu baobabu. Z obchodu odcházíme s několika baleními těchto produktů, které nám doma poslouží jako originální dárky. Chodníky po obou stranách ulice jsou plné lidí a po vozovce projíždí řady vozidel, mezi kterými vidíme také jednu Octavii. Ženy, které kolem sebe vidíme, mají na sobě vesměs pestrobarevný oděv, sahající až na zem. Muži jsou oblečeni víceméně po evropském stylu, jen někteří z nich, mají na hlavě kulatou čepičku. Co chvíli také potkáme ženu, nesoucí na hlavě nějaký náklad. Při pohledu na ně se zdá být až neuvěřitelné, jak rozměrné a těžké předměty dokážou ženy na hlavě přenést a že udrží balanc. Po chvíli přicházíme na náměstí s kruhovou křižovatkou, v jejímž středu stojí dvě plastiky, představující muže a ženu. Nad tímto sousoším, pak vlaje senegalská vlajka. Zde, ve středu městečka naše procházka končí a my nastupujeme do autobusu, který za námi mezitím popojel.

Hotel Maya

Senegal, hotel Maya na pobřeží Atlantiku

Senegal, hotel Maya na pobřeží Atlantiku

Nyní máme namířeno do hotelu Maya, který je vzdálen zhruba sedm kilometrů od města. Když opouštíme Cap Skirring, začíná se již šeřit. Prvních asi pět kilometrů jedeme po asfaltové silnici a cestou míjíme místní letiště. Pak autobus odbočí na prašnou cestu obklopenou bujnou vegetací, která nás přivádí k bráně hotelu, ležícímu na břehu Atlantiku. Poté co zaměstnanci hotelu sundají zavazadla ze střechy autobusu, rozcházíme se do svých pokojů. Ty mají vlastní sociální zařízení a jsou umístěny v půvabných bungalovech s doškovou střechou, rozmístěných kolem bazénu, ležícího uprostřed areálu, který je tvořen tropickou zahradou. Po ubytování jdeme na večeři, která se podává v jídelně nedaleko bazénu. Servírují se tři chody, jako předkrm je smažená cibule s rajčetem a bagetou, jako hlavní jídlo pak dostáváme rybu s rýží a dezert, ten si dokonce můžeme zvolit ze tří možností. Na výběr máme créme brulée, ovocný koláč a čokoládovou pěnu. Z jídelny odcházíme navýsost spokojeni, neboť jídlo bylo nejen teplé a chutné ale navíc bylo pozorně servírované, přestože je již po jednadvacáté hodině. Na závěr večera se ještě zastavujeme v baru, který s jídelnou sousedí a dopřáváme si večerní drink. Usazujeme se na terase s výhledem do zahrady a během popíjení rekapitulujeme, co všechno jsme dnes během cesty viděli. Při tom si uvědomujeme zajímavou skutečnost, ačkoli je Senegal muslimská země, neviděli jsme během cesty jedinou zahalenou ženu, všude po vesnicích pobíhají vepři a také, že zde není problém koupit alkohol. Při našem rozjímání nám nad hlavou září hvězdy a k našim uším při tom doléhá hukot vln, které ze širého Atlantiku doráží na nedaleké pobřeží.

Blog: Poznámky z cest
Téma: SENEGAL
Názory k zápisku: zatím žádné
16.4.2019 10:47
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 17.44
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Senegal, řeka Casamance
Senegal, řeka Casamance
Senegal, město Ziguinchor
Senegal, město Ziguinchor
Senegal, hotel Maya na pobřeží Atlantiku
Senegal, hotel Maya na pobřeží Atlantiku
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring
Senegal, město Cap Skirring


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist