nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Severní Albánie

Druhý den našeho pobytu v Albánii, která je další zastávkou na naší cestě po Balkánském poloostrově, máme na programu výlet k jezeru Koman. Před samotnou cestou však zašíváme trochu zmatku, neboť před hotelem nemůžeme najít náš autobus. Až po nějaké chvíli zjistíme, že bílý autokar značky Mercedes, který stojí u brány, je náhrada za porouchaný vůz, se kterým jsme doposud cestovali a se kterým se řidič vrátil do Bratislavy.

Cesta k jezeru

Z přímořského letoviska Shëngjin, se vydáváme podél jižního ramene Drinu, do městečka Vau i Dejës. To dalo jméno přehradě, vybudované na dolním toku Drinu a je také výchozím místem na cestě k přehradní nádrži Koman, vybudované na středním toku řeky. Jen co projedeme městečkem, přijíždíme ke břehu dolní nádrže a po rozbité asfaltce se vydáváme k cíli. Silnice vede podél jezera, které zaplavilo kaňon, vyhloubený řekou v okolních skalách. Krajina kolem přehrady je řídce obydlena. Cestou jen občas spatříme jednotlivá stavení roztroušená po okolí úzkého jezera, jinak se všude rozprostírá jen divoká příroda. Za necelou hodinku jízdy dorazíme k osadě Koman, nedaleko které, byla v osmdesátých letech minulého století, vybudována stejnojmenná přehrada. Ještě přejedeme přes most na pravý břeh, mineme restauraci a autokempink a ocitáme se u hráze přehrady Koman. Vystupujeme z autobusu a před námi se otevírá pohled do hlubokého údolí, rozprostírajícího se pod stopatnáct metrů vysokou hrází.

Albánie, údolí pod přehradou Koman

Albánie, údolí pod přehradou Koman

Po této úchvatné podívané, se pěšky vydáváme tunelem vyhloubeným ve skále k jezeru Koman. Po několikset metrů dlouhém pochodu temným tunelem, přicházíme k jeho hornímu portálu a staneme na břehu přehrady. Zde, nedaleko od hráze, se nachází malý přístav, ve kterém kotví několik výletních lodí a trajekt, na který najíždí auta, přijíždějící tunelem do přístavu. Silnice, po které jsme přijeli i my, zde totiž končí a do městečka Fierzë, u kterého se nachází horní přehrada, je možné pokračovat již jen lodí.

Plavba po jezeře

Po malém občerstvení v restauraci vedle přístavu, nastupujeme do asi deset metrů dlouhé výletní lodě, ke které je provazem převázaná další, o něco menší loď. Celé, na první pohled již vysloužilé plavidlo, se rychle zaplňuje cestujícími. Jak pasažérů přibývá, noří se pomalu menší z lodí více a více do vody a když je člun plný, zbývá od vodní hladiny k jeho okraji, již jen asi dvacet centimetrů. Kapitána Illyrie, jak se plavidlo jmenuje a jak hlásá rukou napsaný nápis na okraji stříšky, to však nijak neznepokojuje a tak spouští motor a loď vyplouvá. Větší z lodí čeří během plavby hladinu natolik, že co chvíli se některá z vln přehoupne přes bok té menší lodě a zkropí cestující. Nikdo to však moc neřeší, neboť všichni jsou soustředěni na přírodu kolem, která nám předvádí úžasné scenérie. Úzké jezero svírají po obou stranách strmé kopce, které dosahují výšky několika set metrů a jsou porostlé bujnou zelení. Jinde zase ze smaragdově zelené průzračné vody jezera, vystupují zvrásněná šedá skaliska a nad tím vším se klene azurová obloha. Sedíme na lavici na boku lodi a sledujeme všechnu tu krásu, která se dá směle přirovnat k norským fjordům. Také krajina kolem střední přehrady je jen velice řídce obydlena, takže za celou dobu plavby, vidíme jen několik málo lidských obydlí. Asi po hodině kapitán snižuje otáčky motoru, nasměruje plavidlo do bočního ramene a na jeho konci, pak zakotví u malé oblázkové pláže. Kapitán nyní ohlašuje půlhodinovou pauzu na koupání. Za chvíli je již většina cestujících v plavkách a koupe se v mělké teplé vodě zátoky. Po koupeli zamíří loď zpátky do přístavu a my si můžeme znovu vychutnat pohled na divokou okolní přírodu.

Albánie, letovisko Shëngjin

Albánie, letovisko Shëngjin

Západ slunce

Cestou zpátky se již těšíme na oběd, který je pro nás nachystán v zahradní restauraci Perla, umístěné na břehu dolního jezera. V rozlehlém areálu obklopeném borovým lesem, se nachází veliký srub, ve kterém je umístěna restaurace, kuchyně, salonek a sociální zařízení. Venku pod širým nebem, je pak situována zahradní restaurace. Ta sestává z několika přístřešků pro malou společnost, vybavených jen jedním stolem a čtyřmi židlemi a velikým otevřeným pavilonem, stojícím na břehu přehradního jezera. Kromě toho, k areálu patří také pláž s lehátky a půjčovna loděk. Nyní již sedíme pod střechou vzdušného pavilonu a osvěžování příjemným vánkem čekáme, až nám číšník naservíruje grilovanou rybu a čerstvý salát. Po chutném obědě se vracíme do Shëngjinu. Náš hotel se nachází jen kousek od moře a tak zbytek odpoledne trávíme koupáním a lenošením na pěkné hotelové pláži, pokryté jemným pískem. S bufetem za zády, pak setrváváme na pláži až do večerních hodin a z lehátek, sledujeme romantický západ slunce nad shëngjinským přístavem.

Škodra

Začíná poslední den našeho pobytu v Albánii. Po snídani nastupujeme do autobusu a vydáváme se na cestu do města Škodra, které leží u břehu Skadarského jezera a které je posledním místem, jenž v Albánii navštívíme. Po krátké jízdě se ocitáme v ulicích tohoto stotisícového města, zaparkujeme v centru nedaleko městského stadionu a vyrážíme na prohlídku. Nejprve míříme na nedaleký trh, který je tak jako všechna balkánská tržiště, především pastva pro oči. Během procházky míjíme dlouhé řady malých krámků, před kterými jsou navršeny pestrobarevné hromady rozmanité zeleniny, ovoce a suchých plodů. Před dalšími, jsou zase vystaveny nejrůznější druhy ryb, živých i mrtvých, pocházejících z nedalekého jezera. My však především hledáme krámek s nápoji, neboť chceme nakoupit vyhlášené albánské brandy, které nám doma poslouží jako vítané dárky.

Albánie, město Škodra

Albánie, město Škodra

S několika lahvičkami tohoto věhlasného moku, poté odcházíme z trhu a vydáváme se na procházku centrem města. Po bulváru Bujar Bishanaku, nejprve přicházíme na Náměstí Demokracie, v jehož středu stojí pomník z dob socialismu. Poté se z náměstí vydáváme do nedalekého parku, v němž obklopená zelení, stojí mešita Ebu Beker, jejíž stříbřitá kopule se blyští v dopoledním slunci. Přesto, že je krátce před modlitbou, nechává nás správce na chvíli vstoupit do mešity. Od největšího muslimského svatostánku ve městě, se přemísťujeme do sousedního bloku, k pravoslavné katedrále. Vstupujeme dovnitř a u mnicha oblečeného v tmavé kutně, si kupujeme svíčky. Zapálené, je poté umístíme do nádobky s pískem. Jednu za své blízké a jednu za zesnulé. Prohlídka Škodry pokračuje. Procházíme nyní uličkami starého města, plnými půvabných, nově zrenovovaných městských domů a zakrátko přicházíme na náměstí Jana Pavla II., ke katedrále Sv. Štěpána. Kostel nás překvapuje velikostí svého vnitřního prostoru a také neokázalou výzdobou. Od římskokatolického svatostánku, se poté po bulváru Skanderbega, vracíme do centra města. Chodníky tohoto bulváru, který je jednou z hlavních městských ulic, jsou plné lidí a pouličních kaváren, které jsou hojně zaplněny hosty. Živá ulice nás posléze přivádí na náměstí Matky Terezy, kde naše procházka Škodrou, velice přívětivým a upraveným městem končí.

Rozafa

Z centra Škodry se přemísťujeme na jižní okraj města, kde na stodeset metrů vysokém skalním ostrohu, sevřeném mezi řekami Drin a Buna, stojí pevnost Rozafa. Naštěstí, nemusíme ve vedru, které zde panuje, do prudkého svahu šlapat pěšky, neboť nahoru nás dopravuje mikrobus, vozící kyvadlově turisty od úpatí kopce až k bráně. Vystupujeme z mikrobusu, po hrbolaté dlažbě dojdeme k masivní bráně a vcházíme do pevnosti. Z té se zachovaly pouze obvodové zdi, ruiny kostela a objekt, ve kterém se nachází muzeum a restaurace. Všechny tyto pozůstatky pochází ze středověku, avšak toto strategické místo, bylo osídleno již v dobách před začátkem našeho letopočtu. Po prohlídce muzea a zbytků kostela, vystoupáme ještě na severní hradby pevnosti, ze kterých je pěkný výhled na město Škodra, na řeky, které proudí kolem a rovněž na okraj Skadarského jezera. Pohledem na tuto půvabnou scenérii, končí nejen naše procházka po pevnosti, ale také celý náš krátký pobyt v Albánii. Nyní nás čeká cesta k nedaleké hranici s Černou Horou a přejezd do této balkánské republiky.

Blog: Poznámky z cest
Téma: BALKÁN
Názory k zápisku: zatím žádné
18.3.2018 10:08
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 6.30
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Albánie, údolí pod přehradou Koman
Albánie, údolí pod přehradou Koman
Albánie, přehradní jezero Koman
Albánie, přehradní jezero Koman
Albánie, letovisko Shëngjin
Albánie, letovisko Shëngjin
Albánie, letovisko Shëngjin
Albánie, letovisko Shëngjin
Albánie, město Škodra
Albánie, město Škodra
Albánie, město Škodra
Albánie, město Škodra
Albánie, město Škodra
Albánie, město Škodra
Albánie, pevnost Rozafa
Albánie, pevnost Rozafa


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist