nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Šanghajské mrakodrapy

Chrám jadeitového Buddhy

Začíná další den našeho pobytu v Šanghaji a my se vydáváme na prohlídku města. Ta začíná v chrámu jadeitového Buddhy. Vcházíme do chrámu, který sestává z několika objektů. Nádvoří, na kterém se nacházíme je plné zelených rostlin, je vyzdobeno soškami lvů a lampiony s ozdobnými šňůrami. Jako bychom se náhle ocitli v jiném světě. Velkoměstský ruch zůstává za branou a my se ocitáme na poklidném místě prostoupeném mystickou atmosférou. Z červeně natřené svatyně se ozývá zpěv. Právě končí bohoslužba, dveře se otevírají a ze svatyně vychází mniši. Jdou v řadě jeden za druhým a překračují vysoký práh, který jak již víme, má zlým duchům zabránit proniknout dovnitř. Mniši mají vyholené hlavy, sepnuté ruce, na sobě mají červenožluté hábity a na nohou sandály. Vcházíme do svatostánku. Ten je vyzdoben velikými sochami božstev. Vzhled mnohých postav je až děsivý. Prohlídka pokračuje v objektu, kde je vystavena socha Buddhy v nadživotní velikosti. Socha je zhotovena ze vzácného kamene jadeitu a dala chrámu jméno. Procházíme několika dalšími místnostmi. Všude jsou mniši, kteří dbají na to, aby návštěvníci nefotografovali interiér chrámu. V jednom sále vidíme věřícího, který klečí na dřevěném, červeně natřeném klekátku a modlí se. Během prohlídky vidíme několik dalších soch Buddhy. Před jednou z nich je ozdobný stůl, na který ukládají věřící obětiny. Vesměs jde o drobné dary, jako je ovoce a květiny. Prohlídka chrámu končí. Vycházíme zpět na nádvoří a vracíme se do rušných ulic města.

Pudong

Čína, Šanghaj,  pohled na Pudong

Čína, Šanghaj, pohled na Pudong

Tunelem vedoucím pod hladinou přijíždíme na pravý břeh řeky Jang-c-tiang, do hypermoderní čtvrti Pudong. Stojíme uprostřed velkého prostranství, obklopeni moderními budovami a vysokými mrakodrapy. Nechce se nám věřit, že zde ještě před dvaceti lety byla jen rýžová pole a obydlí rolníků. Přicházíme k mrakodrapu Jin Mao. V roce 1998, kdy byl objekt dokončen, byl se svou výškou 420 metrů, nejvyšší budovou Číny a čtvrtou nejvyšší na světě. Vcházíme do objektu a zařazujeme se do fronty na výtah. Dveře výtahu se zavírají, cinkne zvonek a kabina začíná stoupat vzhůru. Za chvíli již vystupujeme ve vyhlídkovém patře, které má prosklené stěny. Uprostřed patra je rovněž skleněná stěna a za ní volný prostor. Vnitřek budovy je totiž dutý. Stojíme u stěny, pozorujeme jednotlivá patra pod námi a jde na nás závrať. Vydáváme se na obhlídku. Nejprve vidíme televizní věž, jejíž špička přesahuje mrakodrap Jin Mao. Pak z nesmírné výšky pozorujeme řeku, Bund, a množství domů v okolí. Udává se, že v Šanghaji stojí asi dva a půl tisíce mrakodrapů. Jak procházíme podél skleněné stěny, vidíme skutečně stovky a stovky vysokých budov jak se ježí kolem. Mrakodrapy stojí všude, kam až dohlédneme skrze příkrov smogu. Přicházíme na konec vyhlídkového okruhu. V hloubce pod sebou vidíme staveniště, na kterém se staví další mrakodrap, který má být ještě vyšší, než Jin Mao.

Artistické vystoupení

Další den strávený v Šanghaji končí a my se vydáváme do divadla na vystoupení artistů. Velký moderní sál je plný lidí, většinou turistů. Na velikém plátně za jevištěm se promítají obrazy z čínské krajiny, před kterými se střídají artisté. Jejich cvičení je doprovázeno světelnými efekty a hudbou. Skupina žonglérů předvádí číslo s talíři rotujícími na pružných tyčích. Členové skupiny drží v každé ruce tři tyče, na kterých se točí bílé talíře. Na pokyn si všichni klekají a udělají stoj na hlavě. Všechny talíře při tom stále zůstávají na svém místě. Jiný artista předvádí balancování na válcích. Muž stojí na desce umístěné na pěti kovových válcích ležících na sobě a žongluje s kruhy. Hadí žena leží na boku a v rukou drží svícny s hořícími svíčkami. Další svícny má položeny na chodidlech a jeden na čele. Žena se za doprovodu pomalé hudby otočí na břicho, na záda a pak znovu na bok. Všechny svícny při tom zůstávají stále ve svislé poloze. Následuje řada dalších originálních čísel. Program je zakončen vystoupením iluzionistky, která nechává zmizet svého asistenta ve velikých sloupových hodinách. Představení končí bouřlivým potleskem, kterým diváci odměňují účinkující za nevídanou podívanou. Vše, co jsme dnes večer v divadle viděli, zcela potvrzuje pověst o mimořádně vysoké úrovni čínských artistů.

Blog: Poznámky z cest
Téma: ČÍNA
Názory k zápisku: zatím žádné
12.1.2010 11:38
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.59
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Čína, Šanghaj,  pohled na Pudong
Čína, Šanghaj, pohled na Pudong
Čína, Šanghaj, pohled na Bund
Čína, Šanghaj, pohled na Bund
Čína, smlouvání s pouliční prodejkyní
Čína, smlouvání s pouliční prodejkyní
 


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist