nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Rafting

Naše cesta po Balkánském poloostrově, se dnes přehoupla do své druhé poloviny. Z černohorského přímořského letoviska Sutomore, kde jsme ubytováni, se vydáváme na cestu k řece Tara, abychom zde absolvovali plavbu na raftech. Před sebou tak máme několik hodin cesty napříč Černou Horou. Na jejím začátku nám průvodce, který pochází z Černé Hory, nabízí pomerančovou marmeládu a olivový olej, pocházející z domácí produkce jeho rodiny, která žije v Sutomore. Během chvíle, je vše co průvodce přinesl ve dvou velikých taškách rozebráno a jelikož se nedostalo na všechny zájemce, průvodce slibuje, že zítra přinese další várku. Aby nám ukrátil čas, pouští nám průvodce během cesty další film od režiséra Kusturici. Tentokrát je to film Život je zázrak, jehož děj se odehrává začátkem devadesátých let v Bosně. Způsob, jakým je film natočen nám moc nesedí, ale jeho děj, nám alespoň poodhaluje některé souvislosti balkánského konfliktu. Film končí a my se pomalu blížíme k cíli.

Na divoké vodě

Krátce před jedenáctou hodinou, přijíždíme do kempu Šćepan Polje, ležícího u soutoku řek Piva a Tara, na hranici s Bosnou. Po příjezdu všichni vyfasujeme potřebné oblečení, záchrannou vestu a přilbu. Za všeobecného veselí se poté převlékáme do neforemných neoprenových obleků, které jdou jen těžce navléknout na tělo, stejně jako boty, sahající do půli lýtek. Pak si oblékáme bundu, která nás ochrání před chladem, neboť voda v řece Tara je notně studená.

Černá Hora, rafting na řece Tara

Černá Hora, rafting na řece Tara

Na konec navlékáme záchrannou vestu, ochrannou přilbu a také balíme telefony a fotoaparáty do speciálního nepromokavého vaku. Poté nasedáme do terénních aut, která nás dopravují po nerovné cestě směrem proti proudu Tary na místo. Zde se rozdělíme do skupin po osmi lidech, poté každý z nás dostává pádlo a nakonec nastupujeme do žlutých gumových člunů. Nato se všichni usadíme na okraji raftu a zasuneme chodidla do úchytů na jeho dně. Poté nám průvodce, který sedí na zádi, dává instrukce, jak se máme během plavby chovat. Ty jsou vcelku jednoduché, na pokyn veslamo, máme všichni začít pádlovat a na pokyn stop, vytáhnout pádla z vody. Pak průvodce odrazí člun od břehu a plavba začíná. Průzračná voda řeky Tara, která je sevřena hlubokým kaňonem, je zprvu klidná a jen pomalu unáší náš raft vpřed. Pak přijdou první peřeje a pokyn veslamo, nato začínáme všichni usilovně pádlovat, člun zrychlí a bezpečně proplouvá hučící zpěněnou vodou. Po zdolání peřeje následuje povel stop. Vytahujeme tedy pádla z vody a raft je unášen proudem. Poté se střídají klidné úseky a peřeje tak rychle, že sotva stačíme reagovat na pokyny průvodce, natož pak sledovat okolí. Během plavby jsme co chvíli postříkáni ledovou vodou, ale díky neoprenu, zůstáváme stále v suchu. Některé z peřejí jsou tak divoké, že otáčí naším raftem kolem dokola, jako by to byla jen dřevěná tříska. Jindy se zase člun nebezpečně naklání, tak že udržujeme stabilitu jen díky tomu, že máme nohy pevně ukotveny v úchytech. Na klidnějších úsecích toku, pak můžeme pozorovat divoká skaliska vystupující z vody a také četné vodopády, řinoucí se dolů ze skal. Během plavby také dostihneme jiný člun, jenž je uvázán u břehu a jehož posádka za hlasitého křiku, postupně skáče ze skály do vody. Zhruba v polovině cesty zamíříme ke břehu a vystupujeme z raftu, neboť následuje přestávka na občerstvení. Díky naší nepohodlné obuvi, se jen neobratně vyškrábeme na břeh, u něhož je uvázáno několik dalších raftů a kolem krásného vodopádu, zamíříme na dřevěnou terasu, umístěnou ve svahu nad řekou.

Černá Hora, kemp u řeky Tara, příprava večeře

Černá Hora, kemp u řeky Tara, příprava večeře

Jen co se shromáždíme u baru, zaujme nás improvizovaná chladnička, sestávající ze silného vydlabaného kmene plného lahví, chlazených vodou z nedalekého pramene. Barman poté vyndává z „chladničky“ láhev pálenky, kterou rozlévá do pohárků. Nato všichni pozvedáme sklenky a připíjíme na zdar naší další plavby. Po přestávce znovu plujeme čistou smaragdově zbarvenou vodou, zdoláváme další peřeje a pozorujeme úžasnou přírodu kolem. Poté ještě podplouváme silniční most, patřící k hraničnímu přechodu Šćepan Polje a připlouváme k soutoku s řekou Piva, kde naše dobrodružná plavba končí. Ještě pomůžeme průvodci naložit raft na přívěs a vyšplháme po příkrém svahu do kempu. Po převlečení se usazujeme v restauraci, kde si posléze pochutnáváme na polévce a vynikající grilované rybě. Během jídla si pak sdělujeme zážitky z raftingu, který se přes naše počáteční obavy, zda jej zvládneme, nakonec velice vydařil. Po jídle se vydáváme na zpáteční cestu do Sutomore. Během ní, projíždíme kolem několika lesních požárů, jejichž okolí, je vždy zahaleno ohromnými oblaky kouře. Podle průvodce, zasáhly letos lesní požáry území Černé Hory ve zvlášť nebývalé míře. Kolem některých požárů projíždíme v nevelké vzdálenosti a nutno říci, že pohled na stromy pohlcované zuřivými plameny, je až děsivý.

Sutomore

Sutomore je černohorské přímořské letovisko, ve kterém žije kolem třítisíc obyvatel. Během sezony, se však jejich počet několikanásobně zvýší. My během naší balkánské cesty, trávíme v Sutomore tři noci a jeden volný den, takže máme dostatek času na důkladnější prohlídku. Nejprve se vydáváme na procházku po pláži, která je dlouhá zhruba tisíctřista metrů a je pokryta bílými oblázky. Postupně míjíme řady slunečníků a lehátek, narovnaných v řadách před jednotlivými hotely. Poté procházíme kolem veřejné části pláže, na které polehávají turisté na rohožích a někteří z nich, se ukrývají před slunečními paprsky pod malými přenosnými slunečníky.

Černá Hora, Sutomore, městská pláž

Černá Hora, Sutomore, městská pláž

Zanedlouho přicházíme na jižní okraj pláže, kde usedáme v kavárně, umístěné na terase nad mořem. Z terasy pozorujeme blankytné moře a také dohlédneme na nedaleký poloostrov Ratac, na němž se nachází pevnost, postavená na pozůstatcích starého kláštera. Zpátky jdeme po pobřežní promenádě, která je plná obchůdků, restaurací a diskoték. Pokaždé, když kolem některé z nich procházíme, duní v celém okolí basy, vycházející z velikých reproduktorů. Kromě jiného, procházíme také kolem stánku, nad nímž je umístěn nápis „Čuděsa od mesa“. Za jeho skleněnou vitrínou, jsou narovnány hromady pochoutek počínaje čevapi a konče pleskavicí a do jeho okolí, se šíří intenzivní vůně z grilovaných pokrmů. Navnaděni pohledem na voňavé dobroty, posléze usedáme v restauraci umístěné na severním okraji pláže, ke které jsme právě došli. Zatímco si pochutnáváme na grilovaném mase, začíná se nad nedalekým zalesněným kopcem, vznášet oblak kouře. Za chvíli začnou mezi stromy probleskovat plameny a než se nadějeme, je velká část svahu v plamenech. To již slyšíme sirény hasičských vozů přijíždějících k požáru a také vidíme několik turistů, jak se chvatně vrací od pozůstatků pevnosti Tabija. Ta se nachází na kopci a lesní požár postupuje k jejím hradbám, jejichž část, můžeme pozorovat přímo z restaurace. Poté co dojíme, zavolám číšníka a platím útratu. Cena za večeři je velice přijatelná a činí jen několik euro, které je v Černé Hoře oficiálním platidlem. Procházka po letovisku pokračuje. Nyní procházíme uličkou Vuka Karadžiča, lemovanou pěknými kamennými domy a plnou malých krámků. Z obchodní uličky se poté přemísťujeme k nedaleké tržnici. Procházíme mezi pulty, na nichž trhovci vystavují své produkty, mezi kterými převažuje zelenina, ovoce, květiny, všemožné koření a nápoje. Poté, co si u jednoho stánku nakoupíme několik sáčků s kořením, opouštíme tržiště. Nyní postupujeme k hlavní ulici, která je součástí Jadranské magistrály a je plná aut, takže provoz na nedalekém přechodu pro chodce, musí řídit policista. Jen kousek za přechodem stojí supermarket Voli, u kterého naše procházka končí. Směrem odtud na sever, dále od pobřeží, se za železniční tratí rozkládá podstatná část obytné zástavby Sutomore. My se nyní vracíme do hotelu a zbytek dne trávíme odpočinkem na pláži, což nám vzhledem k náročnému programu během naší cesty, přišlo velice vhod.

Blog: Poznámky z cest
Téma: BALKÁN
Názory k zápisku: zatím žádné
18.3.2018 10:09
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 7.93
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Černá Hora, soutok řek Tara a Piva
Černá Hora, soutok řek Tara a Piva
Černá Hora, rafting na řece Tara
Černá Hora, rafting na řece Tara
Černá Hora, vodopád u řeky Tara
Černá Hora, vodopád u řeky Tara
Černá Hora, rafting na řece Tara
Černá Hora, rafting na řece Tara
Černá Hora, rafting na řece Tara
Černá Hora, rafting na řece Tara
Černá Hora, kemp u řeky Tara, příprava večeře
Černá Hora, kemp u řeky Tara, příprava večeře
Černá Hora, Sutomore, městská pláž
Černá Hora, Sutomore, městská pláž
Černá Hora, Sutomore
Černá Hora, Sutomore


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist