nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Okolí Almaty

Náš pobyt v Kazachstánu pokračuje výletem k Velkému Almatinskému jezeru, ležícímu v horách nedaleko města Almaty.

Jezero

Vydáváme se z Almaty směrem na jih a před sebou máme hradbu hor, které jsou součástí pohoří Tian Shan. Silnice vede kaňonem řeky Velká Almatinka a prudce stoupá. Posledních několik kilometrů se pak klikatí v mnoha serpentinách. Kolem nás se objevují stále nové a nové přírodní scenérie a my nevíme, zda se dříve dívat na levou nebo na pravou stranu silnice.

Kazachstán, Velké Almatinské jezero

Kazachstán, Velké Almatinské jezero

Nakonec autobus dojede na parkoviště, ležící ve výšce dvatisíce pětset metrů. Vyhrneme se ven z vozu a před námi se objeví scéna jako z prospektu nějaké cestovní kanceláře. Před sebou máme jezero se smaragdově zbarvenou vodou, obklopené strmými kopci a za ním se rýsuje kulisa tvořená skalnatými štíty se zasněženými vrcholy, vysokými přes čtyřitisíce metrů. Sestupuji nyní po úzké pěšině blíže k jezeru a hledám nejvhodnější místo na focení. Musím si však pospíšit, neboť údolím, kterým protéká Almatinka, se znenadání začíná nad jezero nasouvat hustá mlha. Nežli se stačím vrátit zpátky, je už celé jezero i břeh přikrytý bílou mlžnou peřinou. Postupuji na okraj parkoviště k mobilnímu kiosku, zařízenému v zadní části malé dodávky a kupuji si kávu. Nežli jí pak stačím vypít, začne se mlha nad jezerem ztrácet a pochvíli zmizí stejně rychle, tak jak rychle přišla. Vystoupám poté na nedaleký pahorek, ze kterého je pěkný výhled nejen na jezero, ale i do kaňonu Almatinky. Poté co svým fotoaparátem zvěčním krásnou přírodu kolem, vracím se na parkoviště. Posléze spolu s ostatními odjíždíme od Velkého Almatinského jezera, jenž je častým cílem turistů a také zásobárnou pitné vody pro celé město.

Ptáci

Kazachstán, Almaty, shov s dravými ptáky

Kazachstán, Almaty, shov s dravými ptáky

Dalším bodem našeho programu je návštěva shov se cvičenými dravými ptáky. Autobus nás dopravuje na farmu ležící na okraji Almaty, kde se chovají a cvičí draví ptáci. Po prohlídce voliér se přemísťujeme k louce umístěné na okraji farmy a usedáme na lavice. Pochvíli přichází muž v koženém kabátci, v kožené čepici a s masivní koženou rukavicí na levé ruce. Poté co se muž představí, shov začíná. Nejprve dává jakýsi povel maličké sově, která mu sedí na ruce, sovička vzlétne, udělá okruh nad našimi hlavami a poté usedne zpátky na rukavici. Muž sáhne pravou rukou do brašny, která mu visí u boku, vytáhne pařátek z kuřete a dává ho za odměnu opeřenci. Mezitím přichází pomocník a na ruce, taktéž chráněné koženou rukavicí, přináší velikého výra, kterého předává drezérovi. Představení pokračuje. Krásná veliká sova předvádí různé cviky a je za ně odměněna žlutým mrtvým kuřátkem. Následuje ukázka lovu se sokolem a poté přichází na řadu obrovský sup. Pták s holým krkem pobíhá sem a tam kolem lavic s diváky a předvádí se jako nějaký klaun. Produkce vrcholí ukázkou práce s orlem, který svou velikostí a vzezřením, už na první pohled budí respekt. Během produkce přichází pomocník a na provazu za sebou vleče kůži z lišky včetně ohonu. Jakmile jí orel spatří, vzlétne z ruky drezéra, spustí se ke kůži, uchopí jí pařátem a snaží se s ní odletět. Vše se děje tak rychle, že nežli si stačíme uvědomit co se děje, je už orel i s kůží na okraji louky. Ještě, že je pták upoután na šňůře, jinak by asi zmizel i se svým „úlovkem“ za stromy, které rostou kolem. Na úplný závěr přichází fotografování s orlem. Přiznám se, že když jsem měl při focení zahnutý žlutý zobák dravce jen malý kousek od hlavy, nebylo mě vůbec do smíchu.

Tanec

Kazachstán, Almaty, vystoupení břišních tanečnic

Kazachstán, Almaty, vystoupení břišních tanečnic

Na dnešní večer, máme naplánovanou večeři s programem. Autobus nás dopravuje do stylově zařízené restaurace a my usedáme ke stolu. Poté číšník oblečený do lidového kroje, začíná servírovat jídlo. Nejprve zeleninový salát, ke kterému pojídáme kousky lepjošky, což je kulatá chlebová placka. Jako druhý chod se servírují manty, vařené knedlíčky plněné masem. Pak přichází na řadu hlavní jídlo lagman, jehož základem jsou kousky vařeného masa, tlusté ručně vypracované špagety a zelenina. To vše je zalité vývarem a podává se v miskách. S konzumací tohoto pokrmu máme trochu potíže, neboť nevíme, jak jídlo připomínající svou konzistencí polévku, máme jíst. Na stole máme sice připravenou lžíci, ale špagety v misce jsou více jak půl metru dlouhé a nejdou nabrat, vidličkou to také moc nejde, neboť pokrm je řídký. Střídáme tedy během jídla tyto dvě části příboru a nakonec se s chutným pokrmem vypořádáme. K pití si dávám pivo, které se jmenuje Žatecký gus a jak název napovídá, je uvařeno v místním pivovaře podle české receptury. Pěnivý mok, který stojí v přepočtu šedesát korun, je mimochodem velice dobrý. Jako dezert přináší číšník mističky s jakýmisi scvrklými kuličkami. Je to urjuk, tedy sušené meruňky i s peckami. Mezi jednotlivými chody sledujeme program, který během večeře probíhá. Nejprve obdivujeme provazochodce, kteří se po laně, nataženém před vchodem do restaurace, prochází jako po pevné zemi a poté vystoupení břišních tanečnic. Jejich tanec, doprovázený stylovou muzikou, má zejména u přítomných pánů veliký úspěch. Na úplný závěr se servíruje nezbytný zelený čaj, jehož popíjení představuje pomyslnou tečku nejen za večeří, během níž jsme ochutnali další středoasijské speciality, ale také za celým dnešním dnem.

Blog: Poznámky z cest
Téma: KAZACHSTÁN
Názory k zápisku: zatím žádné
8.12.2018 18:35
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 10.93
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Kazachstán, Velké Almatinské jezero
Kazachstán, Velké Almatinské jezero
Kazachstán, okolí Almatinského jezera
Kazachstán, okolí Almatinského jezera
Kazachstán, okolí Almatinského jezera
Kazachstán, okolí Almatinského jezera
Kazachstán, Almaty, shov s dravými ptáky
Kazachstán, Almaty, shov s dravými ptáky
Kazachstán, Almaty, vystoupení břišních tanečnic
Kazachstán, Almaty, vystoupení břišních tanečnic
Kazachstán, Almaty, budova opery
Kazachstán, Almaty, budova opery


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist