nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Ohrid

Je pozdní odpoledne, když nasedáme do autobusu a vydáváme se ze Skopje, na cestu napříč Makedonií. Máme namířeno k jezeru Ohrid, které leží na hranici s Albánií, v jihozápadním cípu země. Před sebou máme asi stošedesát kilometrů dlouhou cestu, z čehož je asi třetina po dálnici, na kterou najíždíme kousek za hlavním městem. Autostráda směřuje nejprve na západ, aby se u města Tetovo, prudce stočila k jihu. Nyní projíždíme údolím řeky Vardar, podél pohoří Šar Planina, s několika vrcholy, vyššími než 2600 metrů. U města Gostivar dálnice končí a dál pokračuje již jen běžná silnice, která je sevřená pohořím Mavrovo a Celoica. Silnice teď neustále stoupá, až dosáhne u osady Strazha, výšky přesahující jedentisícdvěstě metrů. Cesta ubíhá jen zvolna a tak nám průvodce krátí čas líčením o životě v bývalé Jugoslávii a o rozpadu této svazové federativní republiky. Průvodce i jeho bratr, tedy náš řidič, sloužili v době balkánské války v jugoslávské armádě a tomu také odpovídá jejich pohled, na události v tomto neblahém období. Během jedné přestávky, se o balkánské válce rozpovídá i náš řidič a v průběhu svého vyprávění, se při vzpomínce na to co během bojů prožil a viděl, neubrání dojetí. Po těchto chmurných vzpomínkách nám přichází vhod kalíšek meruňkovice, kterou osazenstvu autobusu servíruje průvodce. Během další jízdy silnice klesá, aby za městem Kičevo zamířila znovu do hor a vystoupala do výšky, přesahující jedentisíc metrů. Zde, nedaleko osady Vrbjani, pak začíná silnice pozvolna klesat k jezeru Ohrid.

Večerní koupel

Cesta kopcovitým terénem se neskutečně vleče a tak k jezeru přijíždíme až po půl deváté večer. Poté co zaparkujeme u malé písečné pláže, absolvujeme pozdní koupel v teplé vodě jezera a pak se přesouváme do nedalekého města Ohrid, ležícího na břehu jezera. Po ubytování v hotelu nedaleko centra, mám ještě chuť na drink a tak jdu do malé samoobsluhy, která se nachází v přízemí hotelu, abych si koupil plechovku piva. Chladící vitrína s pivem je však uzamčena a tak požádám pokladní, zda by jí otevřela. K mému velkému překvapení se ale dovídám, že to není možné, neboť po dvacáté první hodině, se prý nesmí v obchodech prodávat žádný alkohol. Naštěstí se nedaleko nachází příjemná hospůdka, kde čepují dobře vychlazené pivo Skopsko.

Makedonie, Ohrid, hradby Strého města

Makedonie, Ohrid, hradby Strého města

Pevnost

Na druhý den ráno, se vydáváme na prohlídku města Ohrid, v němž žije něco přes čtyřicettisíc obyvatel. Město vzniklo z osady, založené již ve čtvrtém století před Kristem a vévodí mu pevnost z desátého století, vystavěná na kopci nad městem. Právě Samuelova pevnost, je nyní naším cílem. Stoupáme po strmém zalesněném úbočí a trochu zadýcháni, přicházíme k vnějším kamenným hradbám. Po krátké zastávce, během níž nás průvodce seznamuje s historií pevnosti, vstupujeme Horní bránou do opevněného starého města. Nyní kráčíme strmými uličkami, obklopenými nízkými domy a stoupáme k Samuelově pevnosti. Ta se nachází na vrcholu kopce a je obehnána vysokými vnitřními hradbami s cimbuřím. Strmá kameny vydlážděná cesta, nás posléze přivádí k bráně do citadely, vedle níž na vysokém stožáru, vlaje červenožlutá makedonská vlajka. Vcházíme do pevnosti a po příkrých schodech vystoupáme na ochoz hradeb. Všude kolem nás je spousta turistů a tak chvíli trvá, nežli se dostaneme na jednu ze strážních věží a protlačíme se k okraji hradeb. Nyní přehlédneme celý vnitřní prostor pevnosti, který je prázdný. Na jeho travnatém povrchu, můžeme pozorovat jen odkryté základy několika objektů. Z hradeb se nám také otevírá krásný pohled na jezero a na město, rozkládající se pod pevností. Zejména malebný, je pak pohled na červené střechy domů a na cihlový kostel Sv. Klimenta.

Makedonie, Ohrid, Staré město

Makedonie, Ohrid, Staré město

Staré město

Z pevnosti zalité sluncem, se vracíme zpátky do města. Procházíme při tom po pěšině vedoucí borovým lesem, podél níž postává řada prodejců suvenýrů, snažících se přilákat turisty. Poté míjíme klášter a kostel Sv. Klimenta a ocitáme se zpátky v úzkých uličkách s malými obchůdky, nabízejícími zejména keramiku a výšivky. Podél uliček starého města stojí tradiční domky, jejichž patra přesahují kaskádovitě do ulice, aby poskytovaly obyvatelům města stín. Nejvyšší patra, jsou pak tak blízko u sebe, že by si jejich obyvatelé, mohli přes ulici téměř podat ruce. Půvabné uličky nás posléze přivádí k římskému amfiteátru, který jak lze usuzovat podle aparatury rozestavené na jevišti, je využíván pro kulturní akce. Po krátkém posezení na kamenných lavicích hlediště, postupujeme starým městem dál, až dojdeme ke kostelu Sv. Sofie. Nedaleko této významné památky, pyšnící se vzácnými freskami, se nachází obchod s ohridskými perlami. Vstupujeme do reprezentativní prodejny a obdivujeme zde výrobky z perel, které jsou místní raritou. Nejsou to však pravé perly, ale jejich napodobeniny, které vyrábí místní řemeslníci podle starého receptu, ze šupin ryb, žijících v Ohridském jezeře. Se suvenýrem z místních perel v kapse, poté sestupujeme až ke břehu jezera, kde usedáme v jednom z bister k odpočinku. Schováni pod slunečníkem, popíjíme bezvadně vychlazené Skopsko a pozorujeme lidi slunící se na lehátkách, nebo koupající se u břehu a také jachty, brázdící vody jezera. Po chladném osvěžení, poté stinnými uličkami plnými bezvadně zrekonstruovaných domů, nakonec dojdeme k hradbám a opouštíme staré město.

Makedonie, centrum Ohridu

Makedonie, centrum Ohridu

Centrum Ohridu

Nacházíme se nyní v ohridském přístavu a procházíme po kamenném molu, u kterého kotví řady lodí. Cestou po molu, nejprve mineme sochu Sv. Neuma a poté dojdeme k sousoší Svatých Cyrila a Metoděje. Zde opouštíme přístav a kolem sochy Sv. Klimenta se vydáváme po ulici, pojmenované po tomto světci, do centra města. Celá ulice je pěší zónou a je plná nejrůznějších obchodů. Jen co mineme bránu, kterou se z ulice vstupuje do areálu mešity Ali Paša, přicházíme na Fontánové náměstí, v jehož středu, jak už napovídá název, stojí veliká kašna. Z náměstí plného lidí, poté odbočujeme do ulice Goce Delčev, na které se nachází několik rybáren, ze kterých se line vůně grilovaných ryb. Jelikož je čas oběda, vcházíme do jedné z nich. Nejprve si ve vitríně plné různých druhů ryb, vybíráme každý pěkného pstruha, kterého poté prodavačka zváží a uloží na rozpálený gril. Pak nám oznamuje, že příprava bude trvat asi dvacet minut a věnuje se rybám. My se mezitím vydáváme na prohlídku obchodů, kterých je v ulici celá řada. V určený čas se vracíme do rybárny, kde na nás již čekají hotové ryby. Po zaplacení přijatelné ceny, si pak u jednoho ze stolků, pochutnáváme na znamenité pochoutce. Po jídle ještě zamíříme do nedaleké kryté tržnice. Procházíme uličkami mezi pulty a oči nám při tom přechází z nepřeberného množství ovoce, čerstvé i nakládané zeleniny, květin, ořechů a koření. Abychom ochutnali některou z místních specialit, kupujeme si u jednoho trhovce přírodní nepražené burské oříšky a extrudované fazole. V tržnici naše procházka městem končí. Když vycházíme z trhu na bulvár Turistička, na němž se jen kousek od tržnice nachází náš hotel, je již skoro jedna hodina a nám zbývá tak akorát čas, abychom došli do hotelu, sbalili zavazadla a dostavili se k plánovanému odjezdu autobusu. Zakrátko již opouštíme přívětivé město Ohrid, jenž svou atmosférou připomíná přímořské letovisko a které je pro své historické památky, zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Blog: Poznámky z cest
Téma: BALKÁN
Názory k zápisku: zatím žádné
18.3.2018 10:07
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 7.46
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Makedonie, Ohrid, hradby Strého města
Makedonie, Ohrid, hradby Strého města
Makedonie, Ohrid, Samuelova pevnost
Makedonie, Ohrid, Samuelova pevnost
Makedonie, Ohrid, Staré město
Makedonie, Ohrid, Staré město
Makedonie, Ohrid, římský amfiteátr
Makedonie, Ohrid, římský amfiteátr
Makedonie, Ohrid, Staré město
Makedonie, Ohrid, Staré město
Makedonie, přístav v Ohridu
Makedonie, přístav v Ohridu
Makedonie, centrum Ohridu
Makedonie, centrum Ohridu
Makedonie, tržiště v Ohridu
Makedonie, tržiště v Ohridu


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist