nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Město na Dlouhé řece

Šanghaj byla založena v desátém století. Dnes má město kolem deseti milionů obyvatel a v celé aglomeraci žije zhruba dvojnásobek lidí. Šanghaj leží u ústí řeky Jang-c-tiang do Východočínského moře, je největším městem v Číně, patří mezi největší přístavy na světě a je nejvýznamnějším obchodním a finančním střediskem celé země.

Večerní Šanghaj

Čína, Šanghaj, Náměstí Lidu

Čína, Šanghaj, Náměstí Lidu

Projíždíme v nekonečných kolonách vozidel do centra Šanghaje. Přijíždíme na nábřežní promenádu Bund. Přidáváme se k davům lidí proudících po chodníku. Ulici lemuje řada krásných domů postavených v koloniálním stylu, na které navazují moderní mrakodrapy. Celé nábřeží je krásně nasvíceno. Nedaleko nás se tyčí do výše mrakodrap, jehož nejvyšší část má tvar lotosového květu. Celý obrovský květ svítí bledým růžovým světlem. Zastavujeme se u kamenného zábradlí a pozorujeme scenérii na protějším břehu. Do tmy tam září mnoha barevnými světly mrakodrapy stojící ve čtvrti Pudong. Vzduchem se míhají světelné efekty. Na chodníku se tísní spousta turistů i místních lidí. Vládne tu uvolněná atmosféra a všichni si užívají krásný a nevšední pohled na večerní město. Přemísťujeme se na Náměstí Lidu, kterému vévodí žlutě nasvícené budovy muzea a divadla. Přecházíme z náměstí do starého města. Obrysy domů a střech se zahnutými okraji jsou osvětleny stovkami světel. Mezi domy je jezírko, v jehož středu stojí proslulá čajovna Chu-sin-tching. Stojíme na okraji vodní plochy a pozorujeme světla odrážející se od hladiny. Celá čtvrť vypadá jako gigantická vánoční výzdoba, nebo jako kulisy k nějakému orientálnímu příběhu.

Plavba po Dlouhé řece

Nastupujeme na loď, jejíž paluba je pokryta zeleným kobercem. Loď odráží od břehu řeky Jang-c-tiang protékající středem Šanghaje a vydává se na plavbu proti proudu. Sedíme na lavicích umístěných na palubě a sledujeme okolí. V denním světle je nábřeží jiné, než při včerejší večerní procházce. Domy jsou zahaleny do smogu. Voda v řece je špinavá a plave v ní spousta nejrůznějších odpadků. Při pohledu na hladinu máme dojem, že plujeme ve stoce. Na levém břehu stojí domy na jejichž střechách jsou umístěny obrovské reklamní poutače významných světových společností. Vpravo se tyčí k nebi mrakodrapy na Pudongu. Míjíme televizní věž Perla Orientu, která je vysoká 468 metrů. Nad řekou přelétává vzducholoď, na jejíchž bocích jsou umístěny reklamní nápisy. Plujeme kolem loděnice, kde svářeči pracují na rozestavěné lodi. Nedaleko se nachází suchý dok. Tam dělníci opravují dvě plavidla. Na protějším břehu je přístav, ve kterém vysoké jeřáby nakládají velikou loď. Řeka je široká jen asi čtyři sta metrů a provoz na ní je velice hustý. Vody řeky brázdí spousta různých plavidel. Velké lodě, které sem připlouvají z nedalekého moře. Lodě s výletníky na palubě, ale především spousta tažných lodí, za kterými je připojeno vždy několik vlečných člunů. Tyto čluny jsou většinou naloženy tak, že jsou až po okraj ponořeny do vody. Plavební dráhu všem těmto lodím kříží trajekty, které na několika linkách, zajišťují spojení obou břehů. Pokaždé, když vidíme trajekt, jak se z boku blíži k nějaké lodi, máme obavy, že se plavidla srazí. Lodě se však vždy minou, i když někdy jen velice těsně. Připlouváme k silničnímu mostu, jehož mostovka zavěšená na silných lanech, vede vysoko nad hladinou řeky. Naše loď se zde otáčí a vrací se zpět.

Zahrada Yu Yuan

Přicházíme k čajovně Chu-sin-tching. Nyní vidíme tuto čtyři sta let starou budovu za denního světla v plné kráse. Čajovna stojí na sloupech zapuštěných do dna jezírka. K budově vedou dva mostky, které se klikatí přes vodní hladinu. Nedaleko odtud je vchod do zahrady Yu Yuan. Zahrada byla založena za vlády dynastie Ming a je cílem mnoha turistů i místních obyvatel. Čínská zahrada se považuje za umělecké dílo, i když se jedná o uměle vytvořenou krajinu, je vždy vybudována tak, aby byla v souladu s přírodou. Vcházíme do zahrady, která je tvořena vedle zelených ploch s množstvím krásných vzrostlých stromů a keřů, také vodními plochami s můstky, které jsou různě zakřivené. Kráčíme zahradou mezi pohádkově vyhlížejícími pavilony a umělými skalkami. Ty mají bizarní tvary a jsou vysoké mnohdy i několik metrů. Jednotlivé části zahrady jsou odděleny bílou zdí s kruhovými průchody. Na zdi jsou umístěny dekorace ve tvaru dračí hlavy. Všude kolem nás je majestátný klid a nic nenasvědčuje tomu, že jen několik metrů od nás, za zdí, jsou rušné ulice mnohamilionového velkoměsta. Opouštíme oázu klidu a vycházíme na ulici. V jednom z mnoha stánků s občerstvením si kupujeme grilovanou chobotnici. Ukusujeme kousky masa ze špejle a vydáváme se do starého města. Procházíme úzkými uličkami mezi starými nízkými domy. Míjíme obyvatele čtvrti posedávající před svými domky. Pozorujeme ženu, jak u veřejného vodovodu plní velkou plastovou nádobu vodou. Proplétáme se mezi kluky, hrajícími na úzké uličce kopanou. Tito lidé a celá čtvrť s nimi tu žijí svým poklidným tempem, bez ohledu na shon a spěch vládnoucí jen několik ulic odtud.

Blog: Poznámky z cest
Téma: ČÍNA
Názory k zápisku: zatím žádné
12.1.2010 11:25
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 17.38
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Čína, Šanghaj, Náměstí Lidu
Čína, Šanghaj, Náměstí Lidu
Čína, Šanghaj, pohled z nábřeží Bund na Pudong
Čína, Šanghaj, pohled z nábřeží Bund na Pudong


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist