nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Cancún

Na cestu přes Atlantický oceán se vydáváme z Amsterodamu. Asi po třech hodinách letu se letadlo blíží k jižnímu okraji Grónska. Hluboko pod námi se objevuje hornatá krajina plná strmých kopců a zbrázděná hlubokými údolími. Vše je pokryto sněhem a zalito slunečními paprsky. Pak postupně přelétáme kanadské pobřeží, New York, Floridu, Havanu a již se blížíme k cíli naší cesty, ke Cancúnu.

Proměna osady ve velkoměsto

Cancún byl ještě v roce 1970 jen malá rybářská osada. Díky masivním státním investicím se Cancún rychle stal vyhledávaným přímořským letoviskem. Dnes se počet obyvatel města rozrostl na sta tisíce a ročně jej navštíví přes dva miliony turistů. V sousedství města vznikla hotelová zóna, která se rozkládá na úzkém písčitém ostrově dlouhém dvacet tři kilometrů. Ostrov je s pevninou spojen dvěma mosty. Na některých místech je ostrov jen tak široký, že je zde místo pro hotel, pláž před ním a pro silnici za budovou hotelu. Z jedné strany je ostrov omýván vlnami oceánu a z druhé leží laguna Nichupté. Jinde je ostrov široký několik set metrů, takže se vejde i golfové hřiště. Celkově příznivý dojem z tohoto letoviska však kazí skutečnost, že mělké pobřežní vody jsou na značné části pobřeží zarostlé mořskými řasami, jež znemožňují koupání.

Cancún, město památníků

Mexiko, Cancún, replika mayské stély

Mexiko, Cancún, replika mayské stély

Jsme ubytováni nedaleko města na úplném okraji hotelové zóny. Na prohlídku Cancúnu se tedy vydáváme pěšky. Cesta vede po pohodlném chodníčku z červeného asfaltu. Chodník slouží také jako cyklistická stezka a je lemován udržovaným trávníkem s palmami. Podél stezky jsou umístěny repliky mayských stél a soch. Na sluncem vyhřátých podstavcích soch se vyhřívají leguáni. Někteří jsou dlouzí hodně přes půl metru. Po příjemné procházce přicházíme na okraj Cancúnu. Stezka končí u velikého kruhového objezdu, kterým projíždí velké množství aut. Přechod pro chodce tu však chybí. Nezbývá nám tedy nic jiného, než přejít přes vozovku. Proplétáme se mezi auty, řidiči na nás troubí, ale ani jeden nezastavil, aby nám umožnil přejít. Obdobným způsobem zdoláváme ještě další velkou křižovatku a ocitáme se přímo v centru města. Vydáváme se po ulici Avenida Tulúm. Čtyřproudá ulice, rozdělená travnatým pásem je lemována nízkými domy se spoustou obchodů, restaurací a kanceláří různých agentur. Na chodnících rostou vzrostlé stromy, které poskytují příjemný stín. Cestou si prohlížíme některé obchody. Jejich nabídka je podobná jako v našich obchodech. Vidíme stejné značky výrobků a také lákání zákazníků na různé slevy je stejné jako u nás. Odbočujeme do vedlejší ulice a přicházíme do udržovaného parku Pargue las Palmas.

Mexiko, Cancún,  Avenida Tulúm

Mexiko, Cancún, Avenida Tulúm

Po krátkém odpočinku v parku, pokračujeme po hlavní třídě až ke kruhovému náměstí s památníkem nazvaným Historia del Mexiko. Vracíme se po druhé straně bulváru kolem památníku Benita Juaréze, mexického prezidenta indiánského původu. Míjíme policejní palác, palác místní samosprávy a ocitáme se před tržnicí Mercado Ki Huic. Tržnice je tvořena labyrintem uzoučkých uliček s množstvím krámků s nejrůznějším zbožím. Proplétáme se uličkami prostoupenými směsicí pachů a vůní a jen tak si prohlížíme vystavené zboží. Probíráme se hromadami vystavených suvenýrů, zkoušíme si obrovská sombrera, obdivujeme krásu stříbrných šperků a necháváme se okouzlit mayskými maskami roztodivných tvarů. Opouštíme tržnici a vstupujeme do nedalekého supermarketu, abychom koupili typický mexický suvenýr, tequilu. Obtěžkáni lahvemi tradičního mexického nápoje se vydáváme na zpáteční cestu. Míjíme památník Diálogo Norte-Sur a míříme k hotelové zóně. Nejdříve však musíme znovu zdolat dvě rušné křižovatky na okraji města.
Blog: Poznámky z cest
Téma: MEXIKO
Názory k zápisku: zatím žádné
29.4.2009 17:12
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.50
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Mexiko, Cancún, replika mayské stély
Mexiko, Cancún, replika mayské stély
Mexiko, Cancún,  Avenida Tulúm
Mexiko, Cancún, Avenida Tulúm
Mexiko, Cancún, supermarket
Mexiko, Cancún, supermarket
Mexiko Cancún, památník Historia del Mexiko
Mexiko Cancún, památník Historia del Mexiko
Mexiko, Cancún, památník Benito Juarez
Mexiko, Cancún, památník Benito Juarez
 


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist