nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Sjezdovka v poušti

Čtvrť Bur Deira

Na závěr našeho pobytu v Dubaji, máme na programu prohlídku centra. Z hotelu vyjíždíme severním směrem a podmořským tunelem překonáváme Creek. Vystupujeme na Khaleej Road a vydáváme se do čtvrti Bur Deira. Tato čtvrť patří k několika málo místům v Dubaji, která si ještě zachovala orientální atmosféru. Proplétáme se úzkými uličkami a přicházíme do Gold súku. Procházíme ulicí zastřešenou dřevěnou arkádou a míjíme desítky obchodů, jejichž výkladní skříně jsou doslova přeplněny výrobky ze zlata. Vstupujeme do jednoho z obchodů. Prohlížíme si zboží uložené ve vitríně a upoutává nás pěkně zpracovaný náramek. Obchodník nám ukazuje vybraný kousek. Ptáme se na cenu, muž položí náramek na váhu, krátce počítá a sděluje nám cenu. Cena všech šperků se zde vypočítává podle váhy, bez ohledu na zpracování. Začínáme smlouvat a cena se postupně snižuje. Platíme a opouštíme obchod. Kolem vystavených blyštivých skvostů přicházíme na konec Zlatého trhu. Procházíme ulicí Old Baladiya a odbočujeme do úzkých uliček, ve kterých se nachází spousta krámků nabízejících nejrůznější zboží.

Dubaj, čtvrť Bur Deira

Dubaj, čtvrť Bur Deira

Míjíme obchody s látkami, kabelkami, textilem a bižuterií a posléze přicházíme na Spice Souk, trh s kořením. Před obchody jsou vystaveny pytle s kardamomem, kmínem, muškátovými oříšky, skořicí, hřebíčkem, koriandrem, pepřem a dalším kořením. Kromě koření se v súku prodává také kadidlo, vonné směsi a hena. Vcházíme do jednoho z krámků. Celé jeho stěny jsou zaplněny regály s poličkami, ve kterých je uloženo koření nejrůznějších barev, tvarů a vůní. Zakupujeme si několik sáčků s exotickým kořením a opouštíme krámek. Provoněnými uličkami súku, který si ještě zachovává svůj orientální půvab, se pak vydáváme směrem ke Creeku.

Srdce Dubaje

Creek je přírodní mořské rameno dlouhé několik kilometrů, táhnoucí se od pobřeží do středu města. Přicházíme ke Creeku, podchodem překonáváme rušnou ulici Baniyas Road a přicházíme na nábřeží s kamenným molem. Při pohledu na starodávně vyhlížející dřevěné lodě ukotvené u mola, si připadáme, jako bychom se přenesli o dvě stě let nazpátek. Desítky starých dřevěných arabských lodí dhou, jsou seřazeny podél mola. Se zaujetím pozorujeme lodě se špičatou přídí. Jejich dřevěná nástavba má zábradlí s ozdobnými sloupky a ručně vyřezávané ozdoby. Celá nástavba je pak nabarvena modrou a bílou barvou. Tyto lodě nejsou žádnou atrakcí pro turisty. Ač se to zdá být neuvěřitelné, po naložení nákladu se vydají na plavbu Hormuzským průlivem, nebo Ománským zálivem. Procházíme po nábřeží a proplétáme se mezi hromadami beden, balíků, krabic, sudů a štosů pneumatik, které leží na molu a čekají na naložení. Řada lodí končí a my se ocitáme na stanovišti vodních taxíků, kterým se říká abra.

Dubaj, vodní taxi abra

Dubaj, vodní taxi abra

Dřevěné lodě dlouhé asi deset metrů, vozí pasažéry mezi oběma břehy Creeku. Lidé postupně přichází ke stanovišti, usednou na palubě na lavici a když se loď naplní asi dvacítkou cestujících, vodní taxi vyplouvá. Usedáme také do jedné lodi a za chvíli již plujeme po hladině. Lodník stojí pravou nohou na palubě a levou se opírá o kolo kormidla, které je umístěno v otvoru těsně pod palubou. Muž sleduje vodní plochu před sebou a nohou řídí loď. Po několikaminutové plavbě se blížíme k druhému břehu. Člun zpomaluje a lodník teď již ručně přivádí plavidlo ke břehu. Vystupujeme ve čtvrti Búr Dubaj a dáváme se směrem k Textile Souku. Přicházíme do zastřešené tržnice, kde se okamžitě stáváme objektem zájmu trhovců, kteří nabízejí především hedvábné a kašmírové šátky a látky. Řady obchodů v súku končí a my odbočujeme do uliček čtvrti Bastakiya, ve které se ještě zachovaly staré domy z hlíny a vápence. Přicházíme na náměstí kde stojí Iránská mešita a obdivujeme její zdi, ozdobené pestrobarevnou mozaikou. Jdeme dál úzkými uličkami až k Al Fahidi Fort. V této pevnosti z devatenáctého století je umístěno Dubajské muzeum. Vcházíme na nevelké nádvoří a scházíme do suterénu, kde jsou vystaveny sbírky. Nejprve si prohlížíme nálezy z vykopávek z doby bronzové. Pak procházíme kolem expozic, ve kterých jsou vystaveny předměty každodenní potřeby, pocházející z období před nalezením ropy. Na konci prohlídkového okruhu je instalována expozice, ukazující historický způsob sběru perel. Opouštíme muzeum a vyjíždíme do Emirates Mall.

Emirates Mall

Dubaj, lyžařská hala Ski Dubaj

Dubaj, lyžařská hala Ski Dubaj

Vcházíme do dalšího z obřích nákupních center Dubaje. Vedle desítek butiků, prodávajících zboží z celého světa a množství restaurací, je v centru také umístěna ojedinělá atrakce, umělý lyžařský svah. Stojíme u prosklené stěny oddělující nákupní středisko od obrovské lyžařské haly Ski Dubaj. Hala je dlouhá asi čtyři sta a široká osmdesát metrů. Přes sklo pozorujeme lyžaře, jak nasedají na sedačkovou lanovku a nechávají se vyvézt na vrchol svahu, na kterém je upravena zhruba čtyři sta metrů dlouhá sjezdovka, s převýšením šedesát metrů. Vedle té je v hale také kratší cvičný svah. Na teploměru umístěném v hale vidíme, že vnitřní teplota je mínus tři stupně Celsia. Venkovní teplota je přitom čtyřicet pět stupňů. Mnoho místních obyvatel chce na vlastní oči uvidět sníh a zkusit lyžovat, proto je hala stále plná návštěvníků. V ceně vstupenky je započítáno zapůjčení teplého oblečení, obuvi, výbavy na lyžování, případně na snowboarding a pro děti také přilba. Mnozí z návštěvníků si přišli do haly jen tak osahat sníh. Také pro ně je zde připravena řada atrakcí. Různé skluzavky, prolézačky a bobová dráha. Návštěvníci mohou také vyzkoušet sněžný zorbing. Pozorujeme průsvitnou plastovou kouli s odvážlivcem uvnitř, jak se kutálí ze zasněženého svahu a končí zachycena v síti. Pro nejmenší děti je zde i jakýsi ledový kolotoč. Děti se chytí lana upevněného na rameni kolotoče a kloužou po ledovém povrchu dokola. Čas od času se v rohu haly spustí umělé sněžení. V tu chvíli je tu plno dětí, které dovádí mezi padajícími vločkami. Odcházíme od největší lyžařské haly na světě, ve které se baví stovky lidí. Možná se jednou tato hala stane základnou pro arabské lyžaře a kdoví, jestli zde v budoucnosti nevyrostou noví lyžařští šampióni.

Rozloučení s Dubají

Při zpáteční cestě z Emirates Mall využíváme nově vybudovanou nadzemní dráhu, dubajmetro. V automatu, umístěném v prostorné hale si zakupujeme jízdenky a čekáme na soupravu. Za chvíli již nastupujeme do moderního vagónu a souprava vyjíždí na několikakilome­trovou cestu. Již se setmělo a nám se tak naskýtá půvabný pohled na světly rozzářené budovy stojící podél trati. Postupně míjíme osvětlené mrakodrapy Business Bay, budovy na Downtown, věž Burj Khalifa a štíhlé věže Trade Centre. Asi po patnácti minutách jízdy vystupujeme ve stanici Al Karama. Dnes pozdě večer odlétáme a tak se na zbytek cesty do hotelu vydáváme pěšky, abychom si Dubaj ještě naposledy užili. Procházíme kolem osvětlených domů s barevnými světelnými reklamami, míjíme četné obchody plné lidí a kolem nás projíždí spousta aut. Pohledem na rušné večerní ulice se loučíme s městem okázalých staveb, vysokých mrakodrapů, obřích nákupních center, orientálních súků, se stále se měnící, kosmopolitní Dubají.

15.9.2010 18:49
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.61
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Dubaj, čtvrť Bur Deira
Dubaj, čtvrť Bur Deira
Dubaj, čtvrť Bur Deira
Dubaj, čtvrť Bur Deira
Dubaj, čtvrť Bur Deira
Dubaj, čtvrť Bur Deira
Dubaj, pohled na Baniyas Road
Dubaj, pohled na Baniyas Road
Dubaj, loď dhou kotvící u Creeku
Dubaj, loď dhou kotvící u Creeku
Dubaj, loď dhou kotvící u Creeku
Dubaj, loď dhou kotvící u Creeku
Dubaj, vodní taxi abra
Dubaj, vodní taxi abra
Dubaj, plavba po Creeku
Dubaj, plavba po Creeku
Sjezdovka v poušti
Zobrazit všechny obrázky — celkem 12 obrázků


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist