nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Krokodýlí show

Po ranní koupeli v hotelovém bazénu, se vydáváme na prohlídku další z atrakcí letoviska Pattaya a sice zábavního parku Milion Years Stone Park. V kiosku před hotelem si objednáváme taxi. Dobu než vůz přijede, využíváme k seznámení s nabídkou krejčovského salonu, který se nachází v areálu hotelu. Nabídka je velice zajímavá. Například za ušití dámského saka a sukně, plus kalhoty a tři blůzy, salon účtuje dvěstě euro. Zatím co si prohlížíme salon, přijíždí taxi. Nastupujeme a vůz vyjíždí. Na „delfíní“ křižovatce řidič odbočí na North Road. Cestou po ní míjíme veliké nákupní centrum Tesco Lotus a také autobusový terminál, z něhož vyjíždí spoje do Bangkoku. Pak přijíždíme na křižovatku s ulicí Sukhumvit a po krátké jízdě po této osmiproudé magistrále, odbočujeme na dálnici na Bangkok. Po několika kilometrech pak řidič sjíždí z dálnice a po úzkých místních komunikacích se dostává k parku. Vystupujeme a domlouváme se s řidičem, kdy se pro nás má vrátit. Pak si kupujeme vstupenky, které mají samolepku, nalepíme si je na oděv a vcházíme do parku.

Kamenný park

Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park

Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park

Rázem jsme obklopeni tropickými stromy, mezi nimiž vedou dlážděné cestičky, směřující k jednotlivým záhonům nepravidelných tvarů. Nyní přicházíme ke kruhovému záhonu, porostlému nízkými keři s růžovými květy. Mezi keři jsou umístěny kamenné monolity bizarních tvarů, vysoké asi tři metry. Tyto kamenné „sochy“ však nejsou dílem nějakého umělce, ale vymodelovala je za věky sama příroda. Postupujeme k dalšímu záhonu. Zde jsou kameny umístěny na svěží trávě a jsou doplněny bonsajemi. V popředí je instalována kamenná nádržka s vodou, na jejíž hladině plavou vodní rostliny. Uchváceni krásou, která nás obklopuje, postupujeme dál zahradou. Nyní přicházíme k jezírku se dvěma vodotrysky. Kolem jezírka jsou umístěny balvany, dosahující výšky kolem pěti metrů. Také tyto přírodní výtvory mají roztodivné tvary. V některých z nich jsou dokonce otvory, takže vypadají jako gigantický kus ementálu. Postupně procházíme kolem dalších sluncem zalitých zákoutí a obdivujeme dokonalý vkus a cit architektů, kteří tuto zahradu navrhovali. Nyní přicházíme do části zahrady, kde jsou umístěny zkamenělé zbytky stromů. V dutinách některých z těchto fosilií jsou umístěny kvetoucí rostliny, což vytváří dojem, že před sebou máme kvetoucí skálu. Před návštěvou další části parku, usedáme ke krátkému odpočinku na originální houpačku, vyrobenou z hrubě opracovaných masivních kusů dřeva.

Krokodýlí show

Thajsko, Pattaya, krokodýlí show

Thajsko, Pattaya, krokodýlí show

Cestičkou mezi vzrostlými stromy se přemísťujeme k hale, ve které se několikrát denně koná krokodýlí show. Aréna je tvořená mělkým obdélníkovým bazénem, ohrazeným proskleným zábradlím a obehnaným třemi odstupňovanými řadami lavic. To vše je zakryto střechou z vlnitého plechu. Když přicházíme ke vchodu, začíná se již hlediště plnit diváky. Po zahajovací fanfáře vchází na ostrůvek uprostřed bazénu mladík, oblečený do rudého trika a trenýrek a svírající v ruce krátkou bambusovou hůlkou. Z reproduktorů se ozývá bombastický komentář a diváci zdraví potleskem drezéra. Ten ihned začíná s produkcí. Nejprve hůlkou poškádlí několik krokodýlů ležících v mělkém bazénu. Poté vytáhne za tlustý ocas ven z vody dva, zhruba dvoumetrové plazy. Každý z nich nyní leží na opačném konci ostrůvku. Jednomu z krokodýlů se to ale nelíbí a hbitě se vrací do vody. Mladík ho však znovu vytahuje na souš. Z reproduktorů se zatím ozývá hlasité povzbuzování. Krotitel pocáká oba plazy vodou a pomocí hůlky jim přisune přední nohy k tělu. Poté je tlakem ruky na zátylek, znehybní. To vše s napětím sleduje početné publikum. Někteří diváci pak přicházejí až ke skleněné ohradě, aby byli u zvířat co nejblíže. Nyní začíná vrcholný okamžik celé produkce. Mladík si nejprve klekne před jednoho z krokodýlů a klepne jej hůlkou po hlavě, zvíře na to nijak nereaguje. Pak chytne plaza za nozdry, zvadá jeho čumák a vloží svou hlavu mezi rozevřené čelisti. Publikum v ten moment bouřlivě tleská. Poté drezér přechází k druhému krokodýlovi a rozevře mu tlamu, takže je vidět její vnitřek i s jakousi záklopkou, uzavírající jícen. Krotitel zakleká, rozevírá záklopku v tlamě a zasouvá ruku až po loket do krokodýlova chřtánu. Znovu se ozývá bouře potlesku. Na závěr celé show se mladík rozbíhá, udělá dlouhý skok a dopadá na mokrý povrch ostrůvku. Poté doklouže po břiše až ke krokodýlovi a zastavuje se těsně před ním. Drezér vstává, show končí a diváci hlasitě aplaudují. Na úplný závěr mladík obchází kolem bazénu a spokojení diváci jej obdarovávají bankovkami.

Mezi zvířaty

Thajsko, Pattaya, krokodýlí farma v  Milion Years Stone Park

Thajsko, Pattaya, krokodýlí farma v Milion Years Stone Park

Nyní přecházíme do části parku, kde jsou chována různá zvířata. Nejprve míjíme ohrazené kóje, ve kterých leží desítky mláďat krokodýlů. Poté se přemísťujeme k rozlehlým mělkým nádržím, s dospělými krokodýly. Zde se pohybujeme po vyvýšených rampách, ze kterých sledujeme stovky plazů jak se vyhřívají na betonových plošinách, nebo jak nehybně leží v zeleně zbarvené vodě. U jedné z nádrží pozorujeme turistku, která drží v ruce dlouhý bambusový prut, na kterém je připevněn provaz a na jeho konci se pak houpe půlka syrového kuřete. Tyto rekvizity lze za příslušný poplatek koupit u ošetřovatele. Dívka pomalu mává návnadou nad hlavou jednoho z krokodýlů, ležících vedle nádrže. Zvíře na to zdánlivě nereaguje. Pak náhle chňapne po kořisti a rychle s ní mizí ve vodě. Od krokodýlů přecházíme k výběhům se žirafami. Asi dvacet těchto dlouhokrkých zvířat se prochází po ohradě a čumáky při tom mají v úrovni našich hlav, neboť i zde se pohybujeme po vyvýšených rampách. U ošetřovatele si zde mohou návštěvníci koupit trs banánů a krmit jimi žirafy. Ty se vždy na takovém místě shlukují a žadoní o další pamlsek. Od žiraf se přemísťujeme do oddělení, kde jsou umístěni tygři. V prostorné hale jsou kromě mnoha šelem uzavřených v klecích, také tři kamenné podesty, na kterých volně leží tygři. Zvířata jsou uvázána řetězem a mezi nimi a návštěvníky není žádná mříž ani jiná zábrana. Přibližujeme se k jednomu z tygrů na vzdálenost asi tří metrů, blíže si již netroufáme. Krásné zvíře ležící na boku si nás nevšímá, jen se líně protáhne, zívne a poté zavírá oči.

Focení s tygram

Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park

Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park

Po zaplacení poplatku, se lze s tygrem vyfotografovat. Na to se právě chystá pár mladých lidí, kteří za asistence chovatele, spolu s fotografem, přichází k vedlejší podestě, na níž sedí statný tygr. Zřízenec nejprve posadí ženu vedle zvířete, na úrovni jeho zadních tlap. Ve tváři ženy se objeví nucený úsměv. Poté vybízí muže, aby si také přisedl k boku tygra. Muž to však rezolutně odmítá a sedá si až za ženu, co možná nejdále od šelmy. My se posadit vedle tygra netroufáme a fotografujeme se s ním raději z bezpečné vzdálenosti. Zvířata sice vypadají jako mazlíčci, ale člověk nikdy neví. Od krásných pruhovaných šelem, to nemáme daleko do slonince. Pochvíli již stojíme před rozlehlým prostranstvím, na němž jsou instalovány obrovské slunečníky, pod kterými postávají sloni. Pod jedním slunečníkem stojí dva statní tlustokožci a dotýkají se choboty tak, že vytváří jakousi smyčku. Na ní pak, jako na houpačce, sedí ošetřovatel. Vedle zase stojí slon, který opakovaně pohybuje chobotem nahoru a dolů a při tom přešlapuje na místě, přesně do rytmu hudby, rozléhající se parkem. Chvíli pozorujeme tohoto „tančícího“ chobotnatce a pak se vydáváme k ostatním výběhům, kde sledujeme další druhy zvířat. Postupně se dostáváme až k východu z parku, ke kterému procházíme téměř přesně v době, kdy se naplnil čas, který jsme si na prohlídku vymezili. Poté nasedáme do taxi, které na nás již čeká a cestou si sděluje navzájem dojmy z prohlídky, jedné z nejnavštěvo­vanějších atrakcí letoviska Pattaya.

Blog: Poznámky z cest
Téma: THAJSKO
Názory k zápisku: celkem 1 (poslední 5.4.2017 09:59)
12.4.2016 12:32
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 16.54
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, krokodýlí show
Thajsko, Pattaya, krokodýlí show
Thajsko, Pattaya, krokodýlí farma v  Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, krokodýlí farma v Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park
Thajsko, Pattaya, zvířata v Milion Years Stone Park


Diskuse k zápisku

 NadpisVloženoAutor
Tygři 5.4.2017 09:59 Tomáš
TOPlist