nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Hotel

Vyplouváme z Bissau, hlavního města Guineje Bissau, do které jsme přijeli v rámci naší cesty po západní Africe. Sedíme na člunu, jehož dva motory hlasitě burácí a ženou plavidlo vpřed. Plujeme po řece Geba, která je široká zhruba dvanáct kilometrů a která se nedaleko za metropolí, ležící na jejím pravém břehu, vlévá do Atlantiku. Míříme na ostrovy Bijagos, vzdálené od pevniny asi sedmdesát kilometrů a o nichž znalci mluví, jako o Polynésii Atlantiku. Celé souostroví je tvořeno osmdesátiosmi ostrovy. Z nich je dvacettři obydlených, na kterých žije kolem třicetitisíc obyvatel, z nichž většinu tvoří Bidžogové. Na ostrovech a v okolních vodách, žijí kromě jiných zvířat také želvy, hroch obojživelný, kapustňák a krokodýl. Po chvíli nám z očí zmizí molo a poté i přístavní jeřáby a my se ocitáme ve vodách Atlantického oceánu. Zhruba po dvou hodinách plavby se na obzoru objeví první ostrov a pak další. To je již Rubane, na který směřujeme. Ostrůvek, který nemá žádný centrální zdroj elektrického proudu, je porostlý tropickým pralesem a nachází se na něm jen několik vesniček domorodců a dva hotely. Nyní plujeme podél ostrova a pozorujeme palmy a mangrovové lesy rostoucí na pobřeží a také několik písečných pláží. Pak se před námi objeví malá zátoka, v níž se nachází hotel Bob Fishing Club Bijagos, cíl naší cesty.

Bob Fishing Club

Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane

Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane

Kapitán Bob vede člun pomalu ke břehu. Všichni postupně vycházíme na palubu a před očima máme nevelkou pláž, nad níž se na příkrém svahu, obklopen tropickým pralesem nachází hotel, sestávající z malebných okrouhlých bungalovů s doškovou střechou. Člun nakonec zakotví kousek od břehu a my po schůdkách, které přistavili zaměstnanci hotelu, sestupujeme na břeh. Poté vystoupáme po širokém schodišti nahoru k recepci a po vyřízení formalit se jdeme ubytovat do jednoho z bungalovů. K dispozici máme jednoduše ale účelně a stylově zařízený pokoj a WC se sprchou. Nyní vybalujeme naše skromná zavazadla a jelikož do večeře zbývá ještě nějaký čas, jdeme na obhlídku hotelu a pláže. Kromě bungalovů a recepce, sestává hotel ještě z kuchyně, umístěné v přízemním okrouhlém objektu, z baru a z jídelny. Ta se nachází pod širým nebem, ve stínu palem, na dvou terasách umístěných ve svahu. Celé okolí hotelu je pak bezvadně upravené a osázené květinami.

Ryby

Přicházíme nyní na pláž, která je široká asi dvacet metrů, dlouhá zhruba dvěstě metrů a je pokryta jemným pískem. Na okraji pláže jsou instalovány čtvercové slunečníky, které mají stříšku z došků. Podél pobřeží je zakotveno několik malých lodí, se kterými se hosté vydávají na lov ryb. Procházíme se po pláži, ke které právě připlouvá člun. Jsou na něm dva muži, kteří se za doprovodu zaměstnance hotelu vrací z rybolovu. Rybaření ve zdejších, na ryby bohatých vodách, je totiž největší atrakcí hotelu a jak jsme se mohli během pobytu přesvědčit, jsou zdejší hosté při rybolovu dost úspěšní. Také muži, kteří právě vystupují na břeh, se vrací s pěkným úlovkem, neboť každý z nich, drží v ruce statnou barakudu. Čas večeře se blíží a tak se pomalu trousíme ke stolu. Cestou procházíme kolem kuchyně, před níž je umístěna váha, na kterou právě jeden ze zaměstnanců hotelu, zavěšuje za žábry barakudu. Je to jeden z úlovků, které jsme pozorovali na pláži a jenž sem mezitím rybáři přinesli. Ryba má krásné štíhlé tělo stříbřité barvy a má velikou hlavu s tlamou plnou ostrých zubů. Zvědavě koukám na stupnici váhy a zjišťuji, že ryba váží rovných deset kilogramů. Nejen tento kus ale i všechny další ulovené ryby, pak končí v kuchyni a pochutnají si na nich hoteloví hosté a personál.

Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane

Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane

Večeře

Postupujeme dál k jídelně a míjíme veliký rošt umístěný před kuchyní, na kterém se rožní další barakuda, která je asi stejně veliká, jako ta na váze. Poté se usazujeme k dlouhému stolu, připravenému pro naší skupinu, která čítá čtrnáct lidí. Když se shromáždíme všichni, dostáváme jako pozornost podniku skleničku s caipirinhou. Po přípitku se dáváme do jídla. Jako předkrm se podává zeleninový salát s bagetou. Poté přichází hlavní chod a sice barakuda, ano ta, kterou jsme před chvílí viděli na roštu. Obsluha nyní přináší ke stolu ozdobný dřevěný podnos, na kterém leží na zeleném palmovém listu, více jak metr dlouhá rožněná ryba, obložená kousky citronu a ozdobená červenými kvítky. Obsluha nám nyní roznáší talíře s přílohou a poté servíruje kusy bílého voňavého masa, které odkrajuje z ryby. Maso je výborné neboť je čerstvé, protože barakuda, kterou konzumujeme, ještě dnes ráno plavala v oceánu. Obsluha během večeře obchází stůl a pokaždé když někdo dojí, přináší mu další porci ryby. Tak to jde stále do kola, až jsme všichni úplně sytí. Třetí chod, kterým je ovocný moučník, již dojídáme jen stěží. Po jídle usedáme v baru a u skleničky čekáme, než začne vystoupení folklorní taneční skupiny, které máme ještě na programu. Poté co uslyšíme zvuk bubnů, přemísťujeme se na prostranství vedle recepce, kde očekávané představení právě začíná. Během produkce buší pět bubeníků, oblečených do pestrobarevných úborů do svých bubnů a na písčité ploše, tančí čtveřice žen a čtveřice mužů. Účinkující jsou oblečeni do barevných kostýmů a v ruce drží hole, kterými buší do země v rytmu bubnů. Vystoupení probíhá ve strhujícím tempu a na jeho závěr, jsou členové souboru odměněni hlasitým potleskem. Na konec ještě přidáváme do misky dohodnutou částku jako honorář tanečníkům a odcházíme do svého bungalovu. Musíme při tom trochu spěchat, abychom se stačili uložit ještě před tím než zhasne světlo, neboť agregát, který je zdrojem proudu pro hotel, se na noc vypíná.

Koupání

Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane

Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane

Druhý den dopoledne máme volný program a tak se jdeme koupat. Cestou na pláž se zatouláme na okraj areálu, kde se nachází hotelové zázemí. Stojí zde kromě jiného dílna, v níž se provádí údržba plavidel, která se v hotelu používají a také sklad náhradních dílů. Nedaleko je pak pod přístřeškem umístěn elektrický agregát, který teď není v provozu, neboť také během dopoledne, se na určitou dobu vypíná. Posléze zamíříme k recepci a cestou potkáváme domorodou ženu, zaměstnankyni hotelu, nesoucí na hlavě veliký plastový škopek s rozporcovanými rybami. Nakonec přicházíme k recepci, na jejíž stěně je upevněn asi metr dlouhý želví krunýř. Ze štosu, ležícího na polici u recepce, si bereme plážové ručníky a odcházíme na pláž. Z přístřešku si pak vyndáme lehátka a uložíme je pod jedním ze slunečníků. Poté se jdeme vykoupat. Vlny zde nejsou díky okolním ostrovům nijak vysoké, takže je koupel velice příjemná. Navíc má voda dvacetosm stupňů, což jsme zjistili na tabulce u recepce a tak se nám ani nechce z vody ven. Během slunění pozorujeme, jak od pláže postupně odplouvají loďky s hosty, kteří se vydali rybařit. V průběhu dopoledne také sledujeme příliv, který je v této oblasti dost výrazný. Během našeho pobytu na pláži, stoupla hladina natolik, že zaplavila více než polovinu šířky pláže. V určenou hodinu moje partnerka odchází do jednoho z bungalovů na masáž. Různé druhy masáží, spolu s dalšími procedurami, jsou totiž jednou ze služeb, které hotel nabízí. Poté co se partnerka vrátí na pláž, společně sledujeme, jak se z rybolovu vrací člun, v němž sedí rovněž jedna naše spolucestující. Po chvíli již pozorujeme Justinu, jak vystupuje z loďky a v ruce drží odhadem šestikilovou barakudu, kterou ulovila. Ryba sice není tak velká jako ta, kterou jsme viděli včera na váze, ale i tak je to záviděníhodný úlovek. Dopoledne na pláži příjemně uplynulo a tak odcházíme do bungalovu, abychom se nachystali na další program.

Bubaque

Na odpoledne je pro nás nachystána plavba na ostrov Bubaque, který je vzdálen jen asi jeden kilometr a nad jehož siluetou, se tyčí několik telekomunikačních stožárů. Po krátké plavbě přirážíme k betonovému molu a vydáváme se na procházku po ostrově. Ten patří se svojí rozlohou sedmdesátpět kilometrů čtverečních, v celém souostroví k největším a také je ze všech nejvíce obydlen, neboť na něm žije kolem desetitisíc obyvatel. První „pamětihodností“, kterou vidíme, jsou ruiny guvernérského paláce, pocházejícího z dob portugalské kolonizace. Zdevastovaná budova stojí na okraji města, jenž má stejné jméno jako ostrov. Palác poté, co Portugalci v sedmdesátých letech minulého století zemi opustili zpustl, podobně jako několik dalších budov ve městě. Přicházíme nyní k pozůstatkům paláce a nahlížíme dovnitř. V jedné z jeho místností vidíme veliký trezor, který zde zůstal po předchozím majiteli, jinak je celý objekt prázdný a pobořený. Pokračujeme v procházce a kromě nízkých domků domorodých obyvatel, míjíme také několik hotelů. Po chvíli přicházíme na prostranství, na němž je soustředěn dav lidí, ke kterým promlouvá muž, stojící na korbě malé dodávky. Jedná se o předvolební shromáždění příznivců jedné z politických stran a všichni přítomní mají na sobě tričko a čepici v jejích barvách. Opouštíme město a postupujeme dál po silnici, která byla postavena v koloniálním období. Zajímavé je, že při její stavbě byly použity vedle tradičních materiálů také mušle, což je patrné ze vzhledu silnice.

Guinea Bissau, ostrov Bubaque

Guinea Bissau, ostrov Bubaque

„Mušlová“ cesta nás po chvíli přivádí do tropického lesa, ke konci ranveje místního letiště a pak k nemocnici. Nyní se vracíme zpátky do města. Kromě zmíněné silnice, jsou všechny ostatní komunikace ve městě nezpevněné a jsou pokryté červenou hlínou. Cestou míjíme domky z nepálených cihel, okolo kterých pobíhají prasata, slepice, ovce, kozy a psi. Všude kolem cesty je nepořádek a spousta odpadků. Posléze přicházíme zpátky ke guvernérskému paláci. Zde mezitím začalo předvolební shromáždění jiné politické strany, což je patrné z triček, do kterých jsou oblečeni její účastníci, neboť mají jiné barvy, nežli trika účastníků prvního mítinku. V průběhu procházky kolem nás občas projede motocykl, který zvíří oblak červeného prachu. Cestou také procházíme kolem několika hospůdek. V jedné z nich se zastavujeme a kupujeme si pivo, které je tak jako pokaždé během naší cesty, bezvadně vychlazené. Po občerstvení se vydáváme dál po prašné ulici a míjíme pouliční prodavače, kteří nabízejí originální rukodělné výrobky, balenou vodu, arašídy, kešu oříšky a pomeranče. U cesty stojí také malý supermarket, ve kterém se prodávají rozličné balené potraviny a rovněž potřeby pro domácnost. Během procházky potkáváme domorodce, kteří postávají kolem cesty nebo sedí před svými obchůdky. Ženy jsou vesměs oblečeny v dlouhých barevných šatech a je s podivem, že přes všudypřítomný červený prach, dokážou své oblečení udržet bezvadně čisté. Ještě projdeme kolem benzínové pumpy s jediným stojanem a nakonec přijdeme do přístavu, kde naše procházka končí. Nyní nastupujeme na loď a opouštíme město Bubaque, ve kterém žije většina obyvatel ostrova a které je administrativním centrem celého souostroví Bijagos.

16.4.2019 10:49
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 17.54
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, hotel Bob Fishing Club Bijagos, na ostrově Rubane
Guinea Bissau, ostrov Rubane, hotel Bob Fishing Club Bijagos
Guinea Bissau, ostrov Rubane, hotel Bob Fishing Club Bijagos
Guinea Bissau, ostrov Bubaque, bývalý guvernérský palác
Guinea Bissau, ostrov Bubaque, bývalý guvernérský palác
Guinea Bissau, předvolební shromáždění na ostrově Bubaque
Guinea Bissau, předvolební shromáždění na ostrově Bubaque
Hotel
Zobrazit všechny obrázky — celkem 12 obrázků


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist