nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Hlavní město peněz

Po tom co jsme přejeli přes státy New York, Pennsylvania a New Jersey, projíždíme ulicemi Jersey City až ke břehu řeky Hudson. Je jaro roku 1997 a my se chystáme navštívit New York. Město založili v roce 1626 Holanďané jako Nový Amsterodam. Na New York jej pak přejmenovali angličtí kolonisté. Dnes ve městě žije přes sedm milionů obyvatel a celá aglomerace pak čítá okolo patnácti milionů lidí. New York je hospodářským, obchodním a kulturním centrem USA a také největším finančním centrem na světě.

Nastupujeme na trajekt a ten s námi pluje na Manhattan. Jak se plavidlo přibližuje k levému břehu řeky, vystupují na obzoru Manhattanské mrakodrapy. Stojíme na přídi trajektu a s údivem pozorujeme přibližující se mrakodrapy. Zprvu jsou jen nepatrné, postupně se zvětšují, a když trajekt přistává na Manhattanu jsou již tak vysoké, že sotva dohlédneme na jejich vrchol. Vystupujeme na Manhattanu a naše první cesta vede na nedalekou Wall Street. Je to úzká nenápadná ulice ale o to větší význam ve světě financí má. Procházíme kolem budovy nejdůležitější burzy na světě. Před budovou je klid, který vůbec nenasvědčuje tomu, že za solidně vyhlížející fasádou, se ve vzrušené atmosféře uzavírají veliké obchody. Míjíme sídla velikých bank a dalších mocných finančních institucí. Opouštíme nejdůležitější světové finanční centrum a přemisťujeme se k Brooklynskému mostu.

Brooklynský most

New York, pohled na mrakodrapy od Brooklynského mostu

New York, pohled na mrakodrapy od Brooklynského mostu

Stojíme vedle nejhezčího New Yorského mostu a obdivujeme jeho vysoké kamenné pilíře. Vystupujeme na promenádu umístěnou pod novogotickým obloukem visutého mostu, odkud je krásný výhled na mrakodrapy na východní straně Manhattanu. Naše další cesta vede do Chinatown. Všude kolem nás na nesčetných obchůdcích a restauracích vidíme nápisy napsané čínským znakovým písmem. Všude je plno červených lampiónů, draků a do oblouku zahnutých střech. Připadáme si spíše jako v Pekingu, než v New Yorku. Nyní míříme na jih k World Trade Center. Přicházíme ke dvojčatům. Stojíme pod čtyři sta padesát metrů vysokými věžemi, jejichž vrcholy splývají s oblohou. Obdivujeme prostou eleganci věží. Vcházíme do prostorné haly v přízemí, kde vládne čilý ruch. Míjíme bary a restaurace, obchody a zimní zahradu s palmami. Celá hala poskytuje četná místa pro odpočinek a je plná lidí. V tuto chvíli netušíme, jaký tragický konec tyto krásné budovy čeká.

Manhattanská žehlička

Od WTC jedeme na sever. Zastavujeme u 23. ulice a jdeme na Broadway. Tato třída je jednou z mála šikmých ulic v jinak pravoúhlé síti ulic New Yorku. Je důležitým orientačním bodem, neboť dělí ulice na východní a západní část. Jednotlivé městské bulváry a na ně kolmé ulice jsou očíslovány, což velice usnadňuje orientaci. Díky tomuto systému se vždy dokážeme orientovat, kde se právě nacházíme. Přicházíme ke známému mrakodrapu stojícímu na místě, kde Broadway křižuje 5. Avenue. Mrakodrapu se podle jeho klínovitého tvaru říká žehlička. Ulicí plnou obchodů přicházíme na Times Square. Nevelké prostranství překypuje životem, chodníky jsou plné lidí, ulicí projíždí spousta aut. Jdeme po chodníku a pod nohama nám hučí projíždějící souprava metra. Podzemní dráha je zde vybudována jen mělce pod povrchem. Celé náměstí je plné světelných reklam, kin, proslulých muzikálových divadel, restaurací a barů. Jméno toto místo dostalo podle novin The New York Times, které zde mají své sídlo. Na Silvestra se zde pravidelně koná velký ohňostroj. Vydáváme se směrem na jihozápad, ke slavné Medison Square Garden. V této víceúčelové hale se odehrávají největší hudební, sportovní a politické události v New Yorku. Vstupujeme do haly. Procházíme spletí chodeb kolem několika různě velikých sálů. Koberce a čalouněná sedadla v některých z nich nám spíše připomínají divadlo než sportovní stánek, ve kterém hraje svoje zápasy populární hokejový klub Rangers. Od haly to nemáme daleko na heliport.

Manhattan z ptačí perspektivy

New York, pohled z helikoptéry na Sochu svobody

New York, pohled z helikoptéry na Sochu svobody

Přicházíme k řece Hudson, kde se heliport nachází. Nastupujeme do vrtulníku a podnikáme okružní let nad Manhattanem. Stroj stoupá strmě vzhůru. Lesklá hladina řeky se rychle vzdaluje. Pilot letí podél nábřeží. Vlevo od nás se ježí nesčetné mrakodrapy. Vpravo za řekou vidíme o poznání nižší zástavbu Jersey City. Blížíme se k Soše svobody, stojící na jednom z ostrovů. Helikoptéra sochu oblétává. Pilot nyní vede svůj stroj na sever podél nábřeží East River. Míjíme Brooklynský most, známou budovu OSN, Centrální park a přelétáváme nad Harlemem. Tady se vrtulník otáčí a vrací se zpět na heliport. Plni nezapomenutelných zážitků z pohledu na Manhattan z ptačí perspektivy se vydáváme do Centrálního parku. Park má rozlohu čtyři sta hektarů a je v něm spleť cestiček, velké travnaté plochy, jezírka a četné sochy. Procházíme parkem a kolem nás je spousta lidí, kteří se procházejí, jezdí na kole, na kolečkových bruslích, nebo polehávají na trávě. Někteří lidé krmí holuby, kterých jsou zde celá hejna. Stačí však odbočit na jednu z postranních cestiček a ocitáme se na klidném a nerušeném místě. V této oáze klidu usedáme na chvíli na lavičku a pozorujeme siluetu mrakodrapů, které obepínají celý park. Vydáváme se dál. Na západním okraji parku na 72. ulici míjíme veliký obytný dům zvaný Dakota, ve kterém žil John Lenon. Před tímto domem byl také v roce 1984 zastřelen. Tuto událost připomíná pamětní deska u vchodu do domu.

Začíná se stmívat, po celodenní prohlídce města jsme již značně unaveni. Ubíráme se k našemu hotelu k odpočinku a již se těšíme na zítřek, na další prohlídku města.

Blog: Poznámky z cest
Téma: USA
Názory k zápisku: zatím žádné
6.5.2009 13:05
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 18.47
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

New York, plavba trajektem na Manhattan
New York, plavba trajektem na Manhattan
New York, pohled na mrakodrapy od Brooklynského mostu
New York, pohled na mrakodrapy od Brooklynského mostu
New York, Times Square
New York, Times Square
New York, pohled z helikoptéry na Sochu svobody
New York, pohled z helikoptéry na Sochu svobody


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist