nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Evropská čtvrť

Nacházíme se na terasách v okolí Justičního paláce, ze kterých je krásný výhled na západní část Bruselu. Na samém okraji města se blyští Atomium, které se z té dálky zdá být docela malinké. Posledním cílem na naší prohlídkové trase je bruselská Evropská čtvrť a především pak návštěva Evropského parlamentu. Vydáváme se tedy po Rue Régence směrem do centra. Nejprve míjíme krásný chrám Notre Dame du Sablon, pak procházíme přes Place Royale, ze kterého se již dostáváme ke královskému paláci. Výměnu stáží, která se zde koná každý den o půl třetí jsme propásli a tak se přemísťujeme do sousedního Brussels Parku. Tento park, který býval kdysi královskou oborou, dnes slouží k rekreaci obyvatel města. Procházíme ve stínu košatých stromů a míjíme moderní barevné plastiky, rozmístěné na trávnících. Jedna z nich například představuje obrovský kornout bonbonů a další pak sáček hranolků. Z parku se přemísťujeme do blízké Evropské čtvrti, do té části Bruselu, ve které jsou soustředěny instituce Evropské unie.

Evropský parlament

Belgie, Brusel, Evropská čtvrť, Parlamentarium

Belgie, Brusel, Evropská čtvrť, Parlamentarium

Nejprve přicházíme ke komplexu nevysokých moderních budov, které využívá Evropský parlament. Nad vchodem do jedné z nich svítí veliký nápis Parlamentarium. Vcházíme do návštěvnického centra, které se v objektu nachází a podobně jako na letišti projdeme detekčním rámem. Naše batohy mezi tím míří po pásu do kontrolního zařízení, které v jednom z nich odhaluje malý nůž. Čekáme co se bude dít. Nepřichází však nic dramatického. Jeden ze strážných od nás přebírá nožík, ukládá jej do trezoru a poté nám vystaví potvrzení o úschově. Pak již příjemná recepční zjišťuje v jakém jazyce chceme poslouchat průvodní komentář. Vybíráme si češtinu a dostáváme malý přístroj, který bude naším průvodcem. Zavěšujeme si aparát velikosti mobilního telefonu na krk, nasazujeme si sluchátka a návštěva začíná. Přistupujeme k prvnímu panelu. Nyní stačí k němu přiložit audiovizuálního průvodce a tím jej aktivovat. Do sluchátek poté dostáváme v češtině informace, vztahující se k této části výstavy. Totéž se pak opakuje ve všech dalších odděleních expozice. Po informacích o Evropském parlamentu a o jeho organizační struktuře, pokračujeme v prohlídce. Na stěně dalšího sálu si můžeme prohlédnout fotografie europoslanců a na monitoru si aktivovat informace o každém z nich. Zobrazujeme si údaje o několika našich zástupcích a postupujeme do následujícího sálu. Zde jsou vystaveny fotografie zachycující události, které se přičinily o změnu Evropy. Například si zde můžeme prohlédnout obrázky zobrazující stavbu a také bourání Berlínské zdi. Velmi zajímavá je část výstavy, nazvaná Země příběhů. Na podlaze rozlehlého sálu je vytvořena veliká mapa Evropy s interaktivními body. Přistupujeme k jednomu pohyblivému pultíku s obrazovkou, kterých je v sále několik a přemísťujeme jej na bod označující Brusel. Na obrazovce se poté objevují informace a obrázky z tohoto města. Tímto způsobem pak je možné na mapě prozkoumat devadesát regionů po celé Evropě. Po probádání několika míst, přecházíme do další místnosti, kde usedáme do kožených křesel. U každého z nich je terminál, na kterém návštěvník zhlédne a vyslechne příběh konkrétních lidí o tom, jakým způsobem ovlivnila EU jejich život. Poté procházíme ještě dalšími sály se zajímavými exponáty a prohlídku končíme v prodejně suvenýrů. Kupujeme zde drobné dárky, z nichž největší úspěch později sklidil poznámkový blok, jehož listy mají na zadní straně potisk, věrně znázorňující stoeurovou bankovku.

Evropská čtvrť

Belgie, Brusel, Jubilejní park

Belgie, Brusel, Jubilejní park

Po tom, co nám asistentka vrací náš nožík, odcházíme z budovy Evropského parlamentu a vcházíme do sousedního Leopoldsparku. Nejprve procházíme kolem betonového panelu, který kdysi býval součástí Berlínské zdi a nyní návštěvníkům parku připomíná období studené války. Poté ještě míjíme zajímavou budovu knihovny Solvay a vycházíme z parku. Nyní se ocitáme na okraji víceméně neuspořádaného souboru budov, v nichž sídlí evropské instituce. Nad okolní domy ční do výše několik jeřábů, svědčících o čilém stavebním ruchu v Evropské čtvrti. Vydáváme se přes náměstí Jean Rey a zakrátko přicházíme k budově Justus Lipsius, která je sídlem Rady Evropské unie. Postupujeme dál Evropskou čtvrtí kolem rozestavěných objektů, dalších kancelářských budov a také kolem domů, ve kterých bydlí úředníci. Poté po ulici Rue de la Loi přicházíme ke kruhové křižovatce na náměstí Roberta Schumana. Před námi se nyní nachází rozlehlá budova Berlaymont, ve které zasedá Evropská komise. Tato stavba s hvězdicovým půdorysem je u nás všeobecně známá, neboť je často vidět v televizi při reportážích z Bruselu, v nichž tvoří pozadí televizním reportérům. U této budovy ozdobené modrými vlajkami s hvězdami prohlídka místa, ze kterého se řídí většina Evropy, končí. Ještě přecházíme do nedalekého Jubilejního parku, kde se u monumentálního vítězného oblouku, uzavírá celá naše návštěva neoficiálního hlavního města Evropy.

Waterloo

Belgie, památník ve  Waterloo

Belgie, památník ve Waterloo

Bez problémů projíždíme centrem Bruselu na jeho periferii a vydáváme se na zpáteční cestu. Krátce se však ještě zastavujeme v městečku Waterloo, jehož název je všeobecně znám díky historické události, která se zde odehrála. Projíždíme městem s asi třicetitisíci obyvateli a míříme na jeho východní okraj. Jen co mineme poslední domy, objevuje se před námi památník tvořený uměle navršeným kopcem. Travnatý pahorek má tvar pravidelného kužele a je jediným vyvýšeným místem v jinak rovné krajině. Zakrátko zastavujeme na parkovišti pod památníkem a odebíráme se do návštěvnického centra. Zakupujeme si vstupenky a poté již stoupáme po příkrém úzkém schodišti na vrchol památníku. Co chvíli se přitom musíme vyhýbat návštěvníkům, kteří sestupují dolů. Zadýcháni zdoláváme poslední z více něž dvou stovek schodů a staneme na vrcholu čtyřicettři metry vysokého památníku. Na plošině, která tvoří vršek monumentálního pomníku, je umístěn kamenný podstavec, na němž stojí obrovská socha lva. Obcházíme sochu a blížíme k místu, kde je umístěna tabule s plánem bojiště a rozestavením vojsk. Prohlížíme si nákres a z výšky pozorujeme místo, na kterém se v roce 1815 odehrála bitva, při níž utrpěl Napoleon drtivou porážku od spojeneckých vojsk několika evropských panovníků. Poté co sestoupíme dolů, navštěvujeme ještě kruhovou budovu s panoramatem bitvy. Nejprve vstupenkou s magnetickým záznamem otevíráme elektronický zámek u dveří. Poté vystupujeme na vyvýšenou galerii, umístěnou uprostřed okrouhlého sálu. Přistupujeme k zábradlí a připadáme si jako bychom se přenesli o zhruba dvě století zpět. Prostor oddělující galerii od stěny představuje bojiště a jsou na něm rozestaveny četné dobové rekvizity. Například poničené zemědělské náčiní, součásti vojenské výstroje, zbraně a dokonce maketa zdechlého koně. Po celém obvodu sálu je pak na stěně namalován obraz probíhající bitvy. Před námi jakoby ožily šiky jezdců a pěších vojáků, útočících proti sobě. Výjev je doprovázen zvukovou kulisou vycházející z reproduktorů. V celé hale se tak rozléhá válečná vřava, v níž rozeznáváme ržání koní, povely velitelů, sténání raněných vojáků a další zvuky doprovázející bitvu. Poté co zhlédneme celou velice realistickou scénu, opouštíme expozici. Tím však prohlídka památníku nekončí. Ještě se zastavujeme v dobovém vojenském táboře, rozloženém na louce pod kopcem. Spolu s dalšími návštěvníky si prohlížíme stany, vojenskou výstroj a výzbroj. Zejména pak obdivujeme muže v napoleonských uniformách, kteří předvádí ukázky vojenského výcviku a dokonce i střelbu z historické pušky. Ohlušující rány, které ze zbraně vychází, pak dělají symbolickou tečku za celou prohlídkou. Poté již opouštíme památník a odjíždíme z městečka kde se odehrála bitva, která měla vliv na evropské dějiny a jehož jméno se obecně vžilo jako synonymum pro konečnou porážku s nevratnými důsledky.

Blog: Poznámky z cest
Téma: BELGIE
Názory k zápisku: zatím žádné
10.10.2012 15:41
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.78
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Belgie, Brusel, chrám Notre Dame du Sablon
Belgie, Brusel, chrám Notre Dame du Sablon
Belgie, Brusel, královský palác
Belgie, Brusel, královský palác
Belgie, Brusel, Evropská čtvrť, Parlamentarium
Belgie, Brusel, Evropská čtvrť, Parlamentarium
Belgie, Brusel, Evropský parlament
Belgie, Brusel, Evropský parlament
Belgie, Brusel, Evropský parlament, návštěvnické centrum
Belgie, Brusel, Evropský parlament, návštěvnické centrum
Belgie, Brusel, Jubilejní park
Belgie, Brusel, Jubilejní park
Belgie, památník ve  Waterloo
Belgie, památník ve Waterloo
Belgie, Waterloo, pohled z památníku
Belgie, Waterloo, pohled z památníku


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist