nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Co všechno se v Číně jí

Na závěr našeho pobytu v Si-anu máme na programu prohlídku centra města a některých pamětihodností.

Velká pagoda divoké husy

Tato typická buddhistická stavba se zajímavým názvem, byla postavena v sedmém století a přes své stáří je velice zachovalá. Pagoda má sedm pater a výšku přes šedesát metrů. Vcházíme branou do areálu, jehož součástí je vedle chrámu i zahrada. Přicházíme na prostranství před pagodou, které je zaplněno lidmi.

Čína, Si-an, Velká pagoda divoké husy

Čína, Si-an, Velká pagoda divoké husy

Procházíme kolem ozdobného železného stojanu, na kterém žhnou oharky dřevěného uhlí. Věřící zde zapalují svazky modlitebních tyčinek, ze kterých se vzduchem šíří vonný kouř. Pozoruji mladou ženu, jak drží svazek červených doutnajících tyčinek. Kleká si na schody před vchodem do chrámu, opakovaně pohybuje s tyčinkami a potichu odříkává modlitbu. Opodál stojí stůl u kterého sedí mnich s knihou. Vedle mnicha sedí věřící, který se rozhodl chrám obdarovat milodarem. Mnich do knihy zapisuje evidenci darů. Muž odchází a jeho místo zaujímá další z dárců, kterých u stolu čeká ještě několik. Prohlížíme si vnitřek pagody, který je plný věřících a turistů. Celé svatyni vévodí pozlacená socha Buddhy. Následuje procházka po zahradě, kde je největší atrakcí socha smějícího se Buddhy, který je symbolem štěstí a spokojenosti. Chceme se u veliké sochy vyfotografovat, musíme se tedy zařadit do zástupu zájemců o focení a vystát si frontu.

Tradiční lékárna

Přemísťujeme se do arabské čtvrti a vydáváme se do tradiční lékárny. Cestou potkáváme muže, kteří mají na hlavě bílou plochou čepičku. Je to znak příslušnosti ke zdejšímu etniku Chuejů, kteří vyznávají muslimskou víru. Někteří lidé jdoucí po chodníku, mají přes ústa roušku. Také dnes je totiž ovzduší v Si-anu plné smogu. Vstupujeme do lékárny. Za masivním pultem jsou regály s dřevěnými šuplíky se štítky. Za stolem, stojícím vedle vchodu, sedí muž v bílém plášti se stetoskopem v ruce. Muž zákazníka na požádání vyšetří. Na základě zjištěných faktů pak předepíše lék. Vždy je to některý z přírodních produktů. Jako léku se používají především směsi bylin a dalších přírodních látek, ale také různí živočichové. Například sušení hadi, ještěrky, mořští koníci a další. Lékárnice ze šuplíků vyndává podle receptu jednotlivé složky, odvažuje je, namíchá, nasype je do sáčku a lék je připraven.

Velká mešita

Čína, Si-an, zahrada u Velké pagody divoké husy

Čína, Si-an, zahrada u Velké pagody divoké husy

Vydáváme se na prohlídku Velké mešity. Procházíme úzkými uličkami, které jsou plné krámků, dílen, malých jídelen a lidí. Celou čtvrť tvoří staré nízké obytné domy. Je to jedno z míst ve městě, kde se původní zástavba dosud zachovala. Domy v těchto uličkách jsou velice prosté a většina z nich nemá ani vlastní sociální zařízení. Zato si však toto místo zachovalo svébytnou orientální atmosféru, která moderním částem města chybí. Lidé, kteří zde žijí, provádí většinu každodenních činností přímo na ulici. Počínaje jídlem, přes výrobu různých předmětů a konče třeba hrou karet. Přicházíme k Velké mešitě. Je to jedna z nejstarších a nejlépe dochovaných mešit v celé Číně. Byla postavena v osmém století a slouží dodnes. Vcházíme dřevěnou branou do mešity. Musíme při tom překročit mohutný dřevěný práh, který měl zabránit proniknutí zlých duchů do objektu. Procházíme postupně přes jednotlivá nádvoří, která jsou tvořena krásnými zahradami. Na nádvořích se nachází pavilony a altány. Výzdobu zahrad tvoří keramické nádoby s rostlinami a kamenné stély. Velká mešita je postavena v čínském stylu, například místo minaretu je zde věž se stupňovitou střechou. U čtvrtého nádvoří, které je určeno pro bohoslužby a nevěřícím sem není vstup dovolen, prohlídka mešity končí.

Prohlídka tržnice

Přicházíme k tržnici umístěné na rušné ulici nedaleko centra Si-anu. Vcházíme do dlouhé, vysoké haly. Jsou zde řady přepravek, beden, klecí, krabic a plastových nádob u kterých posedávají trhovci. Vydáváme se na prohlídku. Hned vedle vchodu se prodává živá drůbež. V klecích sedí kuřata a kachny všech možných barev. Na přání prodavač drůbež zabije, spaří v barelu s horkou vodou, ručně oškube a vykuchá. Na stole vedle barelu jsou vystavena oškubaná kuřata se žlutou a černou kůží. Do okolí se šíří pach z drůbežích vnitřností. Nyní procházíme kolem hromady uzených kýt. Míjíme stoly na kterých jsou naskládány plata s vejci. Vidíme vejce bílá, hnědá, slepičí, husí a kropenatá křepelčí. Další prodavači nabízí šneky v černých ulitách, škeble, porcované ryby, raky a želvy. V obrovské hale není mnoho zákazníků a tak znudění prodejci sedí na dřevěných bedýnkách a hrají karty. Přicházíme k místu, kde se nabízí nejrůznější hmyz, larvy a červi. V polystyrénové krabici se hemží larvy silné jako prst. V plastové přepravce se kroutí velcí červení masití červi. Nám se z nich zvedá žaludek, ale prodejce klidně sedí vedle přepravky a svačí. V nabídce dále následuje oblíbená čínská pochoutka a to nejrůznější hadi. V drátěných klecích se vlní stovky plazů dlouhých, krátkých, skvrnitých, hnědých a šedivých. Někteří vystrkují jazyky skrze drátěná oka klecí. V dalších klecích jsou desítky žab velkých jako ruka dospělého člověka. Žáby lezou přes sebe a snaží se dostat ven. U jednoho stánku je provázkem za nohu uvázaná bílá kočka, která se snaží uvolnit a utéct. Přicházíme k místu, kde se prodávají rostlinné produkty. Prodavači nabízí mnoho druhů čerstvých i sušených hub, nejrůznější hlízy, kořínky a výhonky, různé druhy sušených plodů, opuncie, luštěniny, chřest, zeleninu a kapie. Vůně, která se šíří vzduchem napovídá, že se blížíme k oddělení, kde se prodává koření. Procházíme kolem řad pytlů s kořením nejrůznějších barev a vůní a to mletým i celým. Koření uzavírá pestrou paletu produktů, které se v tržnici nabízí. Odcházíme z tržiště s poznáním, že k snědku je téměř vše, co živočišná i rostlinná říše poskytuje.

Blog: Poznámky z cest
Téma: ČÍNA
Názory k zápisku: zatím žádné
6.1.2010 12:42
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.60
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Čína, Si-an, Velká pagoda divoké husy
Čína, Si-an, Velká pagoda divoké husy
Čína- Si-an, Velká pagoda divoké husy, modlitební tyčinky
Čína- Si-an, Velká pagoda divoké husy, modlitební tyčinky
Čína, Si-an, zahrada u Velké pagody divoké husy
Čína, Si-an, zahrada u Velké pagody divoké husy
 


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist