nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Cesta do Buchary

Opouštíme starobylou Chivu a pohodlným autobusem se vydáváme na cestu do Buchary, která je další zastávkou na naší cestě po Uzbekistánu. Nejprve projedeme městem Urgench a poté najíždíme na silnici A380. Není bez zajímavosti, že se nyní nacházíme na místě, ze kterého je to ke kosmodromu Bajkonur, ležícímu v sousedním Kazachstánu, přibližně stejně daleko, jako do čtyřista kilometrů vzdálené Buchary.

Poušť

Uzbekistán, poušť Kyzylkum

Uzbekistán, poušť Kyzylkum

Zpočátku projíždíme úrodnou krajinou, která zakrátko mizí a silnici obklopí poušť Kyzylkum. Tato poušť je zhruba čtyřikrát větší nežli naše republika a zaujímá více než polovinu území Uzbekistánu. Na dlouhou dobu jsme nyní obklopeni pískem načervenalé barvy, který pustinu pokrývá. Poušť ovšem není úplně holá, protože na ní řídce rostou trsy polosuché trávy a nízké keříky. Asi po hodině jízdy se silnice přiblíží těsně ke korytu řeky Amudarji, která zde tvoří hranici s Turkmenistánem. Právě na tomto místě děláme první zastávku. Když vystoupím z autobusu, objeví se přede mnou překvapující scéna. Široké řečiště Amudarji je téměř suché a nacházejí se v něm jen izolovaná mělká jezírka. Pouze uprostřed koryta se dá vypozorovat pruh plynoucí vody. Průvodce říká, že nedostatek vody v řece je důsledkem jejího velkého odběru na zavlažování. Za řekou se rozkládá vyprahlá krajina pouště Karakum, která pokrývá převážnou část Turkmenistánu.

Odpočívadlo

Jízda pouští pokračuje. Silnice je však ve velmi špatném stavu a je plná prasklin a výmolů. Autobus po nich kodrcá, takže jsme již všichni pořádně vytřeseni. Konečně přichází další zastávka a my si můžeme od nekonečného natřásání oddechnout. Nacházíme se na odpočívadle s řadami stolů umístěných pod plátěným přístřeškem. Usedáme k jednomu z nich a objednáváme si jídlo a pití. Já si dávám pivo a šašlik a pozoruji mladíka, který jej připravuje. Má na to gril, tvořený asi dva metry dlouhým úzkým korýtkem z plechu, naplněný žhavým dřevěným uhlím, nad kterým se rožní maso napíchnuté na jehlách. Gril stojí nedaleko našeho stolu a šíří se z něj vůně masa a bohužel také spousta štiplavého kouře. Pochvíli čekání si již pochutnávám na grilovaném skopovém mase a zajídám jej kousky lepjošky. To je placka z nekvašeného těsta, ozdobená množstvím malých otvorů uspořádaných do obrazce, vytvořeného před pečením pomocí jehlového razidla. Po jídle se vracíme na parkoviště a procházíme kolem pece, v níž přitisknuty na její bok, se pečou samsy. To je středoasijská specialita, jakési taštičky z těsta plněné mletým skopovým masem a cibulí. Při pohledu na tu krásu neodolám a u pekaře si kupuji voňavou, ještě horkou taštičku, kterou právě vyndal z pece. Platím za dozlatova upečenou pochoutku dvatisíce sumů, což je v přepočtu asi šest korun a mířím k autobusu.

Bavlník

Uzbekistán, pole bavlníku

Uzbekistán, pole bavlníku

Vydáváme se na další cestu a k radosti nás všech, najíždí autobus na dálnici. Jízda je nyní o mnoho rychlejší a také pohodlnější. Jenomže dálnice zanedlouho končí a dál pokračuje zase rozbitá asfaltka. To se již blížíme k Buchaře, poušť ustupuje a krajina kolem silnice je obklopena poli, na nichž se většinou pěstuje rýže a bavlník. Posléze zastavujeme na okraji silnice a jdeme k jednomu lánu, abychom se podívali na bavlník, který zde roste. Pochvíli již stojíme mezi necelý metr vysokými keříky se zelenými listy a plody ve tvaru kulovité tobolky, velkými jako vlašský ořech. Tyto tobolky po uschnutí puknou a vydají chuchvalce bílého vlákna. Většina tobolek je již prasklá a tak rostliny kolem nás vypadají, jako by je někdo nazdobil bílými chumáčky vaty. Poté co si většina z nás natrhá několik tobolek na památku, pokračujeme v cestě do Buchary, která je již docela blízko.

Chor Minor

Po celodenní jízdě přijíždíme v podvečer do Buchary a směřujeme k jedné z nejnavštěvo­vanějších památek města. Poté co zaparkujeme, vydáváme se úzkými uličkami na nedaleké náměstí, v jehož středu stojí mešita Chor Minor, postavená na začátku devatenáctého století. Budova, která bývala součástí již neexistující madrasy, byla nedávno zrenovována, takže celá svítí novotou. Mešita má čtyři minarety, jejichž kopule mají zářivě modrý glazovaný povrch. Stěny minaretů jsou navíc ozdobeny krásnými dekoracemi, přičemž na každém z nich, je použit jiný motiv. Nyní postupujeme kolem řady krámků s rozličnými rukodělnými výrobky k mešitě a vcházíme dovnitř. Poté co projdeme dveřmi ve vysokém vstupním portálu, jsme trochu překvapeni, neboť místo klidného modlitebního sálu, spatříme rušný obchod se suvenýry, který se zde nachází. Posléze se vracíme k autobusu, který s námi popojede do centra města k hotelu Asia, kde se ubytováváme.

Večerní Buchara

Uzbekistán, Buchara, madrasa Nadir Divan-Begi

Uzbekistán, Buchara, madrasa Nadir Divan-Begi

Náš hotel stojí jen kousek od náměstí Labi-Hovuz, o němž se říká, že je srdcem Buchary. Právě zde se nachází restaurace, do které již za tmy míříme na večeři. Cestou pak míjíme romanticky nasvícené budovy. Nejprve mešitu Magoki Attor pocházející z desátého století, pak khanak Nadir Divan-Begi a madrasu Kukaldosh. Poté přicházíme do středu náměstí a mineme vodní nádrž, která dala jméno celému okolí a na jejímž břehu se nachází venkovní restaurace. Nakonec projdeme parkem a staneme před madrasou Nadir Divan-Begi. Poté vejdeme nádherně zdobeným vstupním portálem do madrasy, v níž se nachází restaurace a usedáme ke stolům, umístěným pod širým nebem po obvodu atria. V průběhu večeře, během níž jsou podávána tradiční uzbecká jídla, sledujeme kulturní představení a módní přehlídku modelů, inspirovaných uzbeckým folklorem. Po příjemně stráveném večeru, se ještě zastavujeme v parku u sochy Nasredina, legendárního středověkého mudrce a žertéře, proslulého svými satirickými skazkami. Cestou do hotelu se mě pak mimoděk vybaví jedna z nich, ta o zapůjčeném hrnci.

Blog: Poznámky z cest
Téma: UZBEKISTÁN
Názory k zápisku: zatím žádné
8.12.2018 18:36
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 17.22
Co je to karma a jak funguje?

Galerie k zápisku

Uzbekistán, poušť Kyzylkum
Uzbekistán, poušť Kyzylkum
Uzbekistán, řeka Amudarja
Uzbekistán, řeka Amudarja
Uzbekistán, silnice A380
Uzbekistán, silnice A380
Středoasijský chléb lepjoška
Středoasijský chléb lepjoška
Uzbekistán, pole bavlníku
Uzbekistán, pole bavlníku
Uzbekistán, Buchara, mešita Chor Minor
Uzbekistán, Buchara, mešita Chor Minor
Uzbekistán, Buchara, madrasa Nadir Divan-Begi
Uzbekistán, Buchara, madrasa Nadir Divan-Begi
Uzbekistán, Buchara, náměstí Labi Hovuz
Uzbekistán, Buchara, náměstí Labi Hovuz


Diskuse k zápisku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky

TOPlist